The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 3:47 pm 
Salut !

As dori sa vorbesc aici despre problema mea doar cu cei care se pricep si au mai desfacut / schimbat piese la vreon modul de amplificator EP2500 !!

Sa incep cu inceputul"

-modulul este de pe canalul 1
-am cumparat un ep2500 de la cineva dar are picat un modul adica partea stanga...
-ii lipsesc toti finalii 2sc 5200 si 2sa 1943. nu mam uitat la celalat modul sa vad daca sunt aceeasi as vrea sa imi spuneti dak sunt aceea.
- mai exista un prefinal mic, nu primul de sus ci al doilea, la fel acela nu stiu ce prefinal este.( va rog sa`mi spuneti ce final este)
- mai sunt 5 rezistente scoase de pe placa ceramice mari albe nush exact de cat sunt fiecare de unde au fost scoase (va rog sa`mi spuneti exact de care sunt)
-cel incercuit cu rosu vreau sa stiu ce prefinal este sa stiu ce cumpar si dak se poate sami spuneti si prietenul lui de langa el de care este.
-cele incercuite cu galben sunt rezistentele de care vreau sa stiu de care sunt si mai exact unde trebuie sa le lipesc pe fiacre ca mam uitat la celalat modul si nu sunt la fel toate.
-cel cu roz daca se mai pote sami spuneti de care sunt ca nu am incredere in ei si vreau sai schimb pe toti(concluzie cam toti finali si prefinali vreau sai schimb)

-mai jos voi posta o poza de care am specificat mai sus de ce am nevoie.

As fi foarte recunoscator daca ati putea sa ma ajutati in problema aceasta.
Rog pasionati si expertii sa spun asa care se pricep foarte bn si sa aiba rabdare cu mine. MULTUMESC FRUMOS. O ZI SUPERBA !!

Imagine


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 4:33 pm 
Stiu ca e putin mai complicat si vam pus la treaba...dar va rog sa ma ajutati cu aceasta problema...ca pe altcineva nu stiu pe cine as putea sa intreb :cry:

Salut... :(


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 4:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Pune poze cu modulul vedere din fata, nu de sus.
te ajut eu.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 4:57 pm 
Claudiu Enescu LECO scrie:
Pune poze cu modulul vedere din fata, nu de sus.
te ajut eu.


claudiu poti baga idul meu de mess: dj.nfix sa vb mai bn pe mess sa inteleg si eu ceva dak se poate :(


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 5:50 pm 
claudiu mai iesti prin zona ? :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR VA ROG / MODUL EP2500 !!
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 1:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Acesta este un forum serios , si nu este tolerata folosirea limbajului de chat , este obligatorie cunoasterea si folosirea limbii romane scrise , din respect pentru interlocutori dar si pentru a ne intelege.......

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Din cate se vede , se pare ca lipsesc cateva componente............poti urmari schema de la QSC RMX2450 , cei de la Behringer au " preluat " schema exact 1:1 dupa acel amplificator , si gasesti aici manualul de service viewtopic.php?f=97&t=10037 pentru a intelege modul de functionare si calibrare sau aici viewtopic.php?f=97&t=10039 , dar este strict informativ , deoarece este extrem de complicat de reparat daca nu ai experienta si cateva aparate de masura si calibrare strict necesare............mai bine mergi pe mana lui LECO sau a altor experti , care cunosc produsul , si poseda absolut tot ce este necesar dpdv al suportului tehnic , inclusiv componente originale pentru service . De fapt asta este una dintre cele mai mari probleme contemporane , lipsa unor componente de calitate ....pentru cei neinformati , aflati ca exista o piata la nivel GLOBAL de componente contrafacute ( piratate ) aproape identice ca aspect , dar cu totul diferite ca performante , in sensul negativ , adica se ard la prima proba ! Doar cine stie de unde se pot achizitiona cele originale se mai poate descurca.........dar costa !!! Nimeni nu poate incalca regulile economiei reale , orice vanzator de flori stie ca daca exista cerere , pretul florilor va fi crescut ! Iar distribuitorii de componente de calitate stiu asta , si maresc preturile ....................
Mult succes !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România