The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 10:53 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Vin Mar 11, 2011 10:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Ce parere aveti de "bestiutza" asta? :D

http://www.ramaudio.com/s.htm

OUTPUT POWER
1kHz, 1.0% THD
2 ohm 2x1950W
4 ohm 2x1380W
8 ohm 2x810W
Bridge @ 3900W
Bridge @ 2760W
Damping Factor (20Hz-500Hz @8ohm): >500
Frequency Response (power bandwidth ±0.25dB): 20Hz-20kHz
Phase Response (@1W 20Hz-20kHz): ±15deg
Total Harmonic Distortion (20Hz-20kHz): <0.05%
Intermodulation Distortion (SMPTE): <0.05%

Greutate: 8.5 kg ...parca era un user pe aici care voia ca amp-ul sa fie cat mai usor :D

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 6:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Eu sunt cel care voia amplificator cat mai usor. Am rezolvat . am luat o putere de 9,5Kg 1U 2x1100w/8ohm;2x1800w/4ohm;2x3400w/2ohm damping factor 600. Nu spun marca,insa vreau sa spun ca nu am avut pana acum putere sa sune atat de bine pe full-range si crede-ma ca am avut zeci de puteri,majoritatea de firma. crown,electrovoice,jbl,mackie,etc.Mai vreau sa cumpar una sa schimb elmuzul hq15 de pe basi si mai usurez rackul cu 6 kg :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 8:10 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
holter tony scrie:
Eu sunt cel care voia amplificator cat mai usor. Am rezolvat . am luat o putere de 9,5Kg 1U 2x1100w/8ohm;2x1800w/4ohm;2x3400w/2ohm damping factor 600. Nu spun marca,insa vreau sa spun ca nu am avut pana acum putere sa sune atat de bine pe full-range si crede-ma ca am avut zeci de puteri,majoritatea de firma. crown,electrovoice,jbl,mackie,etc.Mai vreau sa cumpar una sa schimb elmuzul hq15 de pe basi si mai usurez rackul cu 6 kg :lol:


Hmmm.... acum te rog nu te supara, dar nu prea se poate compara amplificatorul asta cu acel "OBE" pe care il ai tu :D

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 8:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Nu vreau sa fac nici o comparatie,insa am ajuns la o concluzie in cei 30 de ani de cand umblu cu sisteme de sunet. Noi cei care nu suntem electronisti folosim amplificatoarele pe boxe nu pe osciloscoape. Nu am avut ocazie sa aud amplificatorul tau. Poate e o surpriza,dar tu ai auzit obe dp 1000? Nu vreau discutii pe aceasta tema,insa am avut in vara un dp 800 pt. teste. L-am supus la chinuri grele. Nici macar caldut nu l-am vazut.Tu crezi ca eu cumparam puterea asta cu un pret destul de mare daca nu stiam despre ce e vorba? E bine sa se incheie aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 2:04 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
conform logicii tale , clasa AB este foarte proasta exact deoarece merge fierbinte din cauza eficientei mici. Ce sa mai spun de clasa A

Clasa D este in acest moment cea mai jegoasa in materie de distorsiuni si artefacte pe iesire cauzate de modul de functionare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 2:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Domnul Mircea . Eu am spus de la inceput ca nu ma intereseaza ce clasa e aceasta putere,cum da pe osciloscop sau deastea. Am auzit(nu numai eu) si am comparat la sunet cu alte puteri . Rezultatul a fost super. Suna mult mai bine ca multe puteri cu nume.Pot sa zic ca la ureche suna exceptional si controleaza difurile foarte bine.Eu cu aceasta putere abia observ ca se misca difuzoarele din full-range la volum foarte mare. Microfonie nu este nici cu microfonul foarte aproape de boxe,pe cand cu alte puteri de firma pompau difuzoarele fara efect si microfonie cat cuprinde. Nu vreau sa zic despre ce putere mult laudata e vorba. Cred ca o sa am un drum la Iasi. O sa iau si puterea sa o auziti bine-nteles daca va intereseaza. Nu vreau masuratori nimic. vreau urechi care aud.Eu am comparat un dp 800 cu multe puteri .Am mai spus intr-un topic.Daca nu ar fi fost mai multe urechi la auditii, as crede ca eu sunt tampit si nu stiu ce vorbesc. Stima. Se poate sterge


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 2:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Eu sunt inginer, lucrez cu valori masurabile . Impresiile sunt subiective si nu au valoare pentru mine.
Este parerea ta in final si ti-o respect.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 7:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
S4000 asta, e din clasa H? sau ma insel eu... am cautat pe site-ul producatorului dar sunt cam generalizate specificatiile.

Incintele mele de bass, sunt inca in constructii :D ... dupa prima sonorizare va povestesc cum s-a comportat; pana atunci, poate ne povesteste despre el cineva care l-a mai avut; de exemplu userul Calin am vazut ca a avut unul la vanzare.

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 9:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pare sa fie clasa D daca este sa ne luam dupa filtrele lowpass de pe iesire

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Dum Mar 13, 2011 12:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
O alta Marie , cu aceeasi palarie ........amplificatorul BUX 2.8 la care s-a inlocuit alimentarea cu trafo toroidal cu un SMPS cu exceptia sursei , totul este ca aici :


Fişiere ataşate:
Ram BUX2.8 .pdf [365.72 KiB]
Descărcat de 249 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Dum Mar 13, 2011 10:16 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Mircea Bartic scrie:
Clasa D este in acest moment cea mai jegoasa in materie de distorsiuni si artefacte pe iesire cauzate de modul de functionare.



Problema asta e intalnita la toate amplificatoarele din clasa D ? ...sau la majoritatea din gama "low cost" cum sunt de exemplu minunile alea de pe Thomann?

Experiment:
am testat aseara cu 4 sub-uri de 1200w AES toate pe un singur canal (deci 2000w in 2 ohmi) ...le scutura binisor, dar nu la fel de bine cum face DPA4000T :D ...l-am chinuit asa vreo jumatate de ora si nu s-a suparat :P

...in afara de distorsiuni, ce probleme mai pot aparea la clasa D?... rezistenta la abuz? ...te lasa la greu? ...adica , sa intre in protectie cand ti-e lumea mai draga?

...nu am mai lucrat pana acum cu clasa D ...de aia pun asa multe intrebari, daca pentru unii vor parea banale, pentru mine, raspunsurile voastre sunt "sursa de informare" :D

La Ecler, seria DT nu sunt tot din clasa D? ...se aplica si la ele regula cu distorsiunile? ...daca NU ...in ce consta diferenta?

Multumesc!

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Dum Mar 13, 2011 10:23 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
gabriel alexandru scrie:
Mircea Bartic scrie:
Clasa D este in acest moment cea mai jegoasa in materie de distorsiuni si artefacte pe iesire cauzate de modul de functionare.



Problema asta e intalnita la toate amplificatoarele din clasa D ? ...sau la majoritatea din gama "low cost" cum sunt de exemplu minunile alea de pe Thomann?

alea de pe thomann sunt niste adevarate gunoaie nici nu ma complic sa vorbesc despre ele.


Experiment:
am testat aseara cu 4 sub-uri de 1200w AES toate pe un singur canal (deci 2000w in 2 ohmi) ...le scutura binisor, dar nu la fel de bine cum face DPA4000T :D ...l-am chinuit asa vreo jumatate de ora si nu s-a suparat :P

...in afara de distorsiuni, ce probleme mai pot aparea la clasa D?... rezistenta la abuz? ...te lasa la greu? ...adica , sa intre in protectie cand ti-e lumea mai draga?

in general amplificatoarele in clasa D de calitate sunt mai stabile decat cele clasice . Prin natura lor contin circuite mai sofisticate de protectie si control.

...nu am mai lucrat pana acum cu clasa D ...de aia pun asa multe intrebari, daca pentru unii vor parea banale, pentru mine, raspunsurile voastre sunt "sursa de informare" :D

La Ecler, seria DT nu sunt tot din clasa D? ...se aplica si la ele regula cu distorsiunile? ...daca NU ...in ce consta diferenta?

DT-urile sunt o alta clasa, mai exact TD. Poti citi mai mult in manualul de pe site. Partial si acestea sufera de aceleasi limitari
Multumesc!


poti citi mai multe in acest PDF

aici ai amplificatoare clasice Vs amplificatoare clasa D

urmareste in special partea de inaltafrecenta prin prisma distorsiunilor.


Fişiere ataşate:
BENCH_COMPARISON_TEST.pdf [291.37 KiB]
Descărcat de 235 ori

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Lun Mar 14, 2011 9:40 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
...interesant bench-ul ... sa inteleg, randamentul cel mai bun in 2 ohmi il avem unde? ...tot la "amarata" de clasa AB? :D
...asta pana se perfectioneaza noua clasa TD?

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Lun Mar 14, 2011 9:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
P Victor / hpavictor scrie:
O alta Marie , cu aceeasi palarie ........amplificatorul BUX 2.8 la care s-a inlocuit alimentarea cu trafo toroidal cu un SMPS cu exceptia sursei , totul este ca aici :

S4000 este clasa H nicidecum clasa D , diferenta fata de Ecler fiind data de amanunte constructive , in industrie existand tot felul de compromisuri , Ecler fiind cotata mult mai bine comparativ cu Ram Audio dpdv al fiabilitatii si performantelor acustice .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator RAM-Audio S4000
MesajScris: Mar Mar 15, 2011 12:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
OK... RamAudio S4000 edin clasa H cu sursa in comutatie.

Din cate stiu, principalul dezavantaj la acest tip de amplificator , ca sursa nu se sincronizeaza repede la fluctuatiitle de sarcina... asta ce efecte ar avea? ...sau e insignifiant datorita functiilor anti-clip si eventual a DSP-urilor ,presupunanad ca avem asa ceva montat in ea, si sunt setate corect.

Ce diferente majore ar fi intre :
Ecler XLA1600 si RamAudio S2000 (as inclina spre Ecler din cauza pretului) ...in ce ar consta diferenta de pret, avand in vedere ca Ecler e un brand mai bine cotat.

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România