The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:07 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Joi Apr 21, 2011 12:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 27, 2010 3:26 pm
Mesaje: 16
Localitate: Galati
Salut. In perioada urmatoare as vrea sa cumpar un amplificator si din multitudinea de oferte am ramas la:

Crown XLS 5000 http://www.thomann.de/ro/crown_xls_5000.htm

Yamaha P7000S http://www.thomann.de/ro/yamaha_p7000s_endstufe.htm

DB HPA 2800 http://www.thomann.de/ro/db_technologies_hpa_2800.htm

Amplificatorul va fi folosit pe 2 sateliti cu WN15R si 2 basi cu SN18ELF (eventual impreuna cu un Behringer EP4000) la sonorizari de interior (nunti, botezuri etc)

Ce amplificator din cele 3 de mai sus ma sfatuiti sa cumpar?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Joi Apr 21, 2011 1:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
crown indiscutabil

amplificatorul ala are in interior exact ce are Phonic XP5000 si ... merge foarte bine, are si putere

dezavantajele ar fi formatul 3U, greutatea, (pretul nu-l luam in calul din moment ce l-ai nominalizat), lipsa cross-overului integrat cum are yamaha


dar pana la urma, un amplificator capabil de 1800 W pe 4 ohmi nu e facut sa lucreze cu cross-over integrat
a fost gandit pt instalatii mari, unde un procesor digital de sunet este aproape subinteles

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Joi Apr 21, 2011 8:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 27, 2010 3:26 pm
Mesaje: 16
Localitate: Galati
3000 lei e suma maxima pe care sunt dispus s-o investesc. desigur, daca e mai ieftin cu atat mai bine. ideea e sa gasesc cel mai bun raport putere/pret

despre celelalte 2 amplificatoare imi puteti spune ceva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Vin Apr 22, 2011 3:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Yamaha, l-am avut la club, intra prea repede in clip.

Nu e un amplif rau, este foarte eficient, insa sursa smps si filtrajul imi par subdimensionate.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Vin Apr 22, 2011 9:03 pm 
cea mai mare incredere mi-o inspira Crown-ul


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown XLS 5000, Yamaha P7000S sau DB HPA 2800?
MesajScris: Vin Apr 22, 2011 11:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
crown e doar sigla de pe el ca interiorul e phonic xp tot
pana si pe placa amplificatorului scrie xp5000 :lol:
dar din pacate lucratura la el este de toata jena
mufe proaste, cooler infect, mufa de alimentare d`aia de 10A de o calitate slaba etc etc

eu daca as dispune de 3000 ron m-as orienta pe ceva din gama Phonic XP
ori un XP3000 sau 3100 daca tot ai nevoie de functie de subwoofer ... si aici vorbim de amplificator NOU
ori un XP5000 la mana a doua .... daca se mai gasesc pe undeva

dar tinand cont ca vrei sa amplifici si sateliti cu el .... XP3000 ar fi o alege inspirata
inca este un mister de ce acest amplificator are cate 14 perechi de finali pe etaj (parca) si vorbim de o putere 1500 W/2 ohmi iar la fel de misterios este si XP5000 care are 6 perechi de finali si vorbim de o putere de 2500 W/2 ohmi
dar cu aceste mistere, cele 2 amplificatoare suna impresionant si isi merita fiecare banut

dar decat sa dai banii pe un "Crown" care numai carcasa e de la crown, si lucratura de pe el este la un nivel de cinezarie ieftina, mai bine iei ceva de firma cu palmares in spate, si iei ceva testat si ras-testat de multi utilizatori atat de prin Romanica noastra cat si de pe afara

a, sa nu omitem filtrele active integrate in XP-uri... low cut la 30 si 50 Hz la toate si filtre de subwoofer la 3100 si 5100, filtre care lucreza foarte bine .... si nu in ultimul rand limitatoarele de pe amplificatoare care din nou lucreaza foarte bine, si aici Calin Bradatan poate detalia pentru ca a facut in trecut un test in conditii si cu aparatura de laborator

Yamaha iese din calcul... a zis Leco de ce si nu cred ca sunt singurul care asculta de Leco bazandu-ne pe experienta si cunostintele lui
DB.... inca nu sunt la un nivel care sa atraga atentia in vreun fel cu ceva, si tind sa cred ca nici acest amplificator nu are tupeu sa rupa regula

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România