The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:11 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Sâm Iun 18, 2011 10:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Nu am gasit nimic pe internet despre el....poate a auzit cineva de el.
Caut ceva specificatii.

Imagine

Imagine

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 1:09 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Peeker sound pas2200 oem cu alta fata

2x1100 la 4 ohmi 2x 1500 la 2
Amplificator sanatos

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 1:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Sa inteleg ca nu e china? :mrgreen:
Eu l-am luat pentru basi in special.Traful are 2740VA.
Tine in 2 ohmi ?
In 8 ohmi cat are?

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 1:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
PAS 2200 parca are 2*650W in 8 ohm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 2:06 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
tine 2 ohmi fara probleme

e un amp oldschool facut in Italia

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 9:25 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Mircea Bartic scrie:
tine 2 ohmi fara probleme

e un amp oldschool facut in Italia

Sau India.......@Lorin Netejoru daca ai fi studiat mai bine forumul , gaseai si manualul de service aici viewtopic.php?f=97&t=11815 la fratele sau mai mic . Diferenta consta numai in numarul finalilor si tensiunile de alimentare .
Firma care proiecteaza pentru majoritatea producatorilor din Italia ansambleaza mai nou in India , si produc pentru marcile RCF ( celebra serie HC ) Peeker Sound sau DB Technology si probabil altele .......aceasta serie de amplificatoare in clasa G de foarte buna calitate a fost inlocuita cu unele mai ieftin de fabricat , si desigur mai usoare ( greutatea fiind dezavantajul major al acestei serii ) si proiectul a fost schimbat conform trend-ului actual cu functionarea in clasa H , deoarece disipa mai putin si se pot monta radiatoare mai mici si inlocuirea masivului transformatorul toroidal extrem de scump cu SMPS de ultima generatie ( de altfel OK ) , deci per total mai ieftine .
Dar nu mai sunt OK la calitatea redarii sunetului......diferenta este mica , dar exista , si se evidentiaza in mod deosebit daca folosesti incinte de banda larga sau intr-un sistem de doua cai , adica subwoofer + sateliti .
La sisteme pe mai multe cai , datorita benzii mai inguste nu mai apar acele distorsiuni nedorite , pentru care majoritatea utilizatorilor banuiesc de vinovatie incintele acustice pe nedrept .
Daca aveti posibilitatea , faceti un test comparativ intre amplificatoare de clasa G si clasa H , veti intelege instantaneu de ce recomand amplificatoarele in clasa G . Totusi in prezent se considera de catre proiectanti ca acest compromis acustic este minor si ca urmare este acceptabil , iar piata amplificatoarelor de mare putere pentru a putea supravietui in conditiile crizei actuale nu mai ofera azi decat clasa H , din pacate !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 11:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
HC 3200 dela rcf. identic si la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 12:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Va multumesc mult de tot pentru lamuriri.Bine ca am luat ceva bun, imi era mare teama sa nu fie o clona, mai ales dupa ce am vazut peeker sound`ul.
Ca sunet este foarte ok, numai ca am unele probleme cu clipul in ce sens:
Pe un canal intra clipul foarte repede cred ca undeva la 100-200W, si implicit daca dau mai tare si merg pe clip intra si protectia.Am vorbit cu cineva, si mi-a spus ca treaba asta se poate repara foarte usor cu un osciloscop....acum ramane de vazut :(

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 12:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
trebuie urmarite tranzistoarele ce comuta tensiunile de alimentare, posibil sa nu functioneze pe unul din rail-uri.

Nu stiu ce se intampla.

Intalnesc foarte des astfel de defecte in ultimul timp. In general este vorba despre echipamente profesionale de calitate.

prietenul tau intuieste ceva insa la acel amplificator avem de-a face cu un comparator intrare/iesire ca si in cazul amplificatoarelor ECLER

clip-ul se aprinde deoarece pe una din laturi nu se trece la tensiunea de alimentare superioara. Rezultatul este deformarea sinusoidei in sensul ca devine nesimetrica.

Latura negativa sau pozitiva a sinusoidei de iesire (in functie de rail-ul cu probleme) va fi mai mare decat cealalta.

Comparatorul observa diferente intre semnalul de intrare si cel de iesire din punct de vedere al simetriei si aprinde CLIP-ul

ridicand volumul mai mult circuitele realizeaza ca nu este vorba de CLIP ci de un defect al sursei de alimentare a modulului si intervine bagand canalul in "protect"

In caz contrar exista riscul sa se defecteze difuzoarele. Sinusoida nesimetrica va deplasa punctul de 0 a bobinei scotand-o in cazuri extreme din gap iar rezultatul va fi arderea acesteia deoarece piesa polara nu se mai afla in apropiere pentru a prelua campul magnetic generat si pentru a disipa caldura reziduala prin conductie.


Amplificatoarele chinezesti folosesc circuite care urmaresc tensiunea sau curentul de pe iesire pentru a semnaliza clip-ul insa in functionare nu vor indica intotdeauna corect.

Caz concret

Amplificator chinezesc cu clip indicat de un circuit care monitorizeaza tensiunea de iesire va indica corect pe o sarcina de 8 ohmi insa nu va mai indica deloc pe una de 4 ohmi .
Din cauza legii lui Ohm folosind o sarcina de impedanta joasa, nu se va putea atinge acel prag de tensiune necesar declansarii indicatorului.

la fel si in incazul circuitelor care urmaresc curentul (T-amp)
Clip-ul functioneaza corect pe 4 ohmi insa nu functioneaza pe 8 pentru ca nu se mai atinge pragul de curent pe sarcini inalte.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 2:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
un defect cu care m-am intalnit si eu la unul din cele doua HC-uri din dotare a fost intreruperea celor doua feturi din circuitul de muting. Asta dupa ce l-am curatat ,cred ca a fost ceva descarcare electrostatica.
piesele in sine costa circa 1leu ambele dar reparatia fara schema si cunostinte i-ti ia o viata.....
El functioneaza si asa daca dai cu + 24db in intrare. la un eveniment te scoti dar nu e bine pe termen lung.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 4:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Am vorbit cu cineva si o duc la un service, a zis ca se rezolva.E si pacat de ea ca imi place cum se aude pe bas, se vede ca are vlaga.

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiti ceva de amplificatorul asta?
MesajScris: Mie Noi 30, 2011 1:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Am uitat sa va spun ca am rezolvat problema cu amplificatorul.Are semireglabili, si se poate regla clipul foarte usor cu ajutorul unui osciloscop.Acum totul e ok, si il folosesc pe cate 3XHD-15/canal.
Cel mai mult m-a impresionat la acest amplificator, faptul ca nu se incalzeste....chiar si in 2.66ohmi este doar caldut :mrgreen:
Acum ar fi perfect daca as gasi un Db PA 2.0 sau un RCF HC 2000 la pret bun :lol:

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România