The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Mie Aug 10, 2011 2:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iun 17, 2011 7:03 pm
Mesaje: 66
Localitate: bucuresti
inca din start mentionez ca sunt constient ca nu e mare scula,dar sunt ffffffffffffffffffffffff curios sa aud pareri de la cunoscatori,ce putere reala daca stie careva,distorsiuni..................niste pareri pro sau contra.


Fişiere ataşate:
DSCN1306.JPG
DSCN1306.JPG [ 330.03 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1304.JPG
DSCN1304.JPG [ 306.21 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1304.JPG
DSCN1304.JPG [ 306.21 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1303.JPG
DSCN1303.JPG [ 331.47 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1302.JPG
DSCN1302.JPG [ 275.35 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1302.JPG
DSCN1302.JPG [ 275.35 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1300.JPG
DSCN1300.JPG [ 296.46 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN1298.JPG
DSCN1298.JPG [ 305.67 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
DSCN0527.JPG
DSCN0527.JPG [ 169.68 KiB | Vizualizat de 5670 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Mie Aug 10, 2011 5:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in primul rand mi-as face griji in privinta fiabilitatii

puterea si distorsiunile sunt mai putin importante in cazul acesta...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Mie Aug 10, 2011 7:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iun 17, 2011 7:03 pm
Mesaje: 66
Localitate: bucuresti
buna seara domnu mircea.ma bucur ca mia-ti raspuns.dar fiti mai explicit.mai multe detali daca aveti,si ce vreti sa spuneti exact cu fiabilitatea.si in general despre modelul asta de amplif ce parere aveti.il folosesc pt doi sateliti cu wn 15 r de la dumneavoastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Mie Aug 10, 2011 11:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
blue*tech este o marca aplicata pe diverse marfuri importate din China de catre o firma autohtona. Din pacate in dorinta de a oferi preturi cat mai mici posibile cumulata cu dorinta de profit maxim se cam ignora factorul "calitate".

Sunt produse destinate utilizariilor fara de pretentii a se citi NON PROFESIONALE pentru ca au obiceiul sa nu fie prea rezistente in timp.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Joi Aug 11, 2011 9:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
blue*tech este o marca aplicata pe diverse marfuri importate din China de catre o firma autohtona. Din pacate in dorinta de a oferi preturi cat mai mici posibile cumulata cu dorinta de profit maxim se cam ignora factorul "calitate".

Sunt produse destinate utilizariilor fara de pretentii a se citi NON PROFESIONALE pentru ca au obiceiul sa nu fie prea rezistente in timp.


In primul rand , am onoarea sa salut pe membrii forumului.
In al doilea rand, domnule Mircea , sunt destule amplificatoare din China, ce au aplicate diferite alte sigle, amplificatoare ce ies din aceleasi linii de fabricatie ca si produsele originale, cele originale fiind la "end of life" ca productie. Intrucat sustineti afirmatii despre calitate si despre rezistenta in timp, va rog sa argumentati tehnic aceste probleme, dumneavoastra fiind un profesionist in domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Joi Aug 11, 2011 11:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
O luam de la capat.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 9:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 25, 2011 2:43 pm
Mesaje: 4
Localitate: Baicoi
balanpetrica1985 scrie:
inca din start mentionez ca sunt constient ca nu e mare scula,dar sunt ffffffffffffffffffffffff curios sa aud pareri de la cunoscatori,ce putere reala daca stie careva,distorsiuni..................niste pareri pro sau contra.


Eu pot sa iti spun ca intr-adevar, are 530W pe canal in 4 ohmi. Si rezista cu spor la forja.
Dar trebuie sa ai grija si cum il folosesti. Din cate stiu, ARE LIMITER, ceea ce ii confera un plus la incredere. Ai face bine sa folosesti limiterul ala, iti mai protejeaza boxele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 10:20 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Valentin D scrie:
Mircea Bartic scrie:
blue*tech este o marca aplicata pe diverse marfuri importate din China de catre o firma autohtona. Din pacate in dorinta de a oferi preturi cat mai mici posibile cumulata cu dorinta de profit maxim se cam ignora factorul "calitate".

Sunt produse destinate utilizariilor fara de pretentii a se citi NON PROFESIONALE pentru ca au obiceiul sa nu fie prea rezistente in timp.


In primul rand , am onoarea sa salut pe membrii forumului.
In al doilea rand, domnule Mircea , sunt destule amplificatoare din China, ce au aplicate diferite alte sigle, amplificatoare ce ies din aceleasi linii de fabricatie ca si produsele originale, cele originale fiind la "end of life" ca productie. Intrucat sustineti afirmatii despre calitate si despre rezistenta in timp, va rog sa argumentati tehnic aceste probleme, dumneavoastra fiind un profesionist in domeniu.


am avut contact cu aceste produse

Cazuri concrete:

Star Pub IASI - Blue*tech HI3 merge in 8 ohmi pe toate cele 3 canale functioneaza doua saptamani apoi incepe aleator sa intre in protectie termica . Il curatam desi nu avea mizerie in radiatoare , mai merge cam 4-5 zile dupa care isi bubuie softstart-ul din sursa. Reparam softstart-ul iar o luna mai tarziu crapa etajul final de pe canalul de subwoofer.

Client de-al meu cumpara un SA600 (cel cu ecran ) ca sa amplifice niste boxe dotate cu C15-elf + bmd750II, ii merge cam 2 saptamani si ii explodeaza finalii pe unul din canale. il schimba in garantie. Primeste altul , mai merge si acela vreo luna de zile, bubuie din nou. primeste altul , il pune la vanzare (a fost pus aici pe forum) omul oricum nu era multumit de puterea care o avea si de nivelul de gain necesar pe intrare.

Doru Tihunuciuc - user aici

Cumpara un MA600 din cate retin - merge o perioada de timp. Intr-o zi in timp ce facea un gratar cu prietenii cu o boxa montata pe unul din canale si data destul de incet, amplificatorul isi strapunge finalii de pe acel canal si distruge wooferul de pe una din boxe (SNII-15LF) . Ceea ce este mai grav este faptul ca producatorul specifica existenta unui circuit de protectie la curent continuu care NU A fUNCTIONAT !. Difuzorul impuscat de amplificatorul strapuns se afla inca la mine in depozit si poate fi studiat oricand

As mai putea adauga aici cateva zeci de cazuri de difuzoare arse sau impuscate de la diversi producatori , executate de catre diverse amplificatoare ieftine de provenienta China.

Nu spun ca absolut tot ce iese din China este prost ci spun ca absolut tot ce iese din China si este vandut la pret foarte mic nu este un Chilipir ci este o TZEAPA.

In acest domeniu nu exista marfa ieftina si buna. Ieftin = prost.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 10:55 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Valentin D scrie:


In primul rand , am onoarea sa salut pe membrii forumului.
In al doilea rand, domnule Mircea , sunt destule amplificatoare din China, ce au aplicate diferite alte sigle, amplificatoare ce ies din aceleasi linii de fabricatie ca si produsele originale, cele originale fiind la "end of life" ca productie. Intrucat sustineti afirmatii despre calitate si despre rezistenta in timp, va rog sa argumentati tehnic aceste probleme, dumneavoastra fiind un profesionist in domeniu.

Am putea avea un dialog doar daca am avea manualul de service sau schema produsului si sa o analizam constructiv dpdv al solutiilor tehnice folosite , eventual in comparatie cu alte produse similare , la care exista documentatie ......

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 11:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 25, 2011 2:43 pm
Mesaje: 4
Localitate: Baicoi
Bineinteles. Fara schema amplificatorului si cateva rezultate obtinute in urma unui test comparativ, nu ne putem pronunta.
Asadar, consideratiile la modul general nu au nici o valoare. Pentru ca nu putem face altceva decat sa denigram un produs in nestiinta de cauza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 11:42 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Valentin D scrie:


In primul rand , am onoarea sa salut pe membrii forumului.
In al doilea rand, domnule Mircea , sunt destule amplificatoare din China, ce au aplicate diferite alte sigle, amplificatoare ce ies din aceleasi linii de fabricatie ca si produsele originale, cele originale fiind la "end of life" ca productie. Intrucat sustineti afirmatii despre calitate si despre rezistenta in timp, va rog sa argumentati tehnic aceste probleme, dumneavoastra fiind un profesionist in domeniu.

Daca tot sustineti calitatea acestor produse , va rog sa reveniti cu date tehnice ale producatorului , manual de service si va propun un test comparativ cu un alt amplificator mai cunoscut ( pentru referinta ) pe care urmeaza sa il alegem de comun acord , evident din acceasi clasa de putere .
Testul poate fi doar prin enumerarea facilitatilor , performantelor declarate de producatori sau un test adevarat in lumea reala ce ar impune cateva probe de genul : auditie , stres termic , sarcini diferite , scurtcircuit pe iesire , oscilograme si alte masuratori etc .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 12:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Nu aveti decat sa va faceti un astfel de test. Eu stiu foarte bine ce le poate pielea si nici nu castig nimic din parerile emise de mine. Daca unii inteleg prin asta o denigrare, ma doare in cot si sa fie sanatosi. Sfatul meu este gratuit.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 4:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
manea_radu scrie:
Din cate observ, Valentin, nu sustine in niciun fel calitatea acelor produse.
Ci doar a cerut argumente tehnice solide care sa sustina cele spuse de predecesorul sau.
Cred ca e vorba de o neintelegere la mijloc si se pare ca ati inteles gresit.


Am onoarea sa va salut. Este corect enuntul emis - nici nu sustin, nici nu combat calitatea si fiabilitatea produselor China. Ceream numai o parere strict profesionala si fara nici o alta nuanta sau substrat. Pot afirma cu certitudine ca multi producatori seriosi isi desfasoara activitatea de manufacturare in acea tara. Faptul ca mai exista si produse care pot ceda "nervos" - se poate intampla atat cu produse "no name" cat si cu echipamente de firma, diferenta o constituie aceasta rata de esec la cantitatea de produse - procentual. Din cate stiu eu, nu se mai practica pentru aceste aplicatii "light" imbatrinirea componentelor si resortarea lor - economia de piata isi spune cuvantul. Pentru amplificatoarele gen MA exista schema.......si sa nu uit la orice comparatie de amplificatoare sa existe si raportul performanta/ pret


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Vin Aug 12, 2011 8:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Sunt cu totul de acord !
Daca totusi exista schema la amplificatoarele seria MA , va rog sa atasati pe forum la sectiunea dedicata : viewforum.php?f=97
Multumesc anticipat !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre ampliful asta
MesajScris: Sâm Aug 13, 2011 1:07 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
userul manea_radu este in realitate fostul user Parakiosu , cunoscut si sub numele real de Suto Stefan. Persoana care a dat nenumarate tzepe, una dintre ele chiar unuia dintre administratorii acestui site (DNA)

Acest user a fost banat de nenumarate ori in ultimii 2 ani , dar care vad ca nu se plictiseste sa revina sub tot felul de pseuonime.

contul de facebook al persoanei in cauza
http://www.facebook.com/sutostefan

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România