The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:41 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 2:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 27, 2011 8:34 pm
Mesaje: 43
Localitate: Targu Mures/Cluj Napoca
Buna, a folosit cineva acest mixer amplificat? M-ar interesa detalii despre partea de amplificare a lui, eventual comparativ cu un amplificator Ecler XPA 7000. Din cate am citit scoate 500w RMS pe 8 ohmi, si este in clasa AB, deci teoretic ar trebui sa fie mai bun, calitativ, decat Ecler-ul, dar se incalzeste mai tare, din cate am inteles. Mentionez ca il voi folosi cu 2 boxe Electro-Voice ZX5.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 3:12 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Chestia asta cu clasele de functionare este deja expirata.
Trezirea oameni buni, suntem in 2012, exista deja amplificatoare in comutatie ce pot echivala ca si calitate a sunetului o clasa AB, ca sa nu ma vorbim de clasa G sau H sau mai stiu eu ce.

pana la sfarsitul anilor 90 era o teorie valida, insa in ultima perioada au aparut atatea semiconductoare cu viteza mare de comutatie si cu specificatii excelente pentru aplicatii audio incat nu mai este cazul. Componentele au evoluat, schemele au evoluat.

Invit pe oricine este curios la noi la sediu in Bistrita sa facem un blind test intre clasa AB clasa G clasa H si clasa TD. Va garantez ca niciunul dintre voi nu va putea face vreo diferenta.

Ar trebui sa cautati problema in alta zona a lantului acustic. Boxele , de exemplu au un nivel al distorsiunilor de cateva sute de ori mai mare decat cel care apare la diferentele dintre clasele de functionare al amplificatoarelor audio moderne.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 3:28 pm 
Marius Mihai scrie:
Buna, a folosit cineva acest mixer amplificat? M-ar interesa detalii despre partea de amplificare a lui, eventual comparativ cu un amplificator Ecler XPA 7000. Din cate am citit scoate 500w RMS pe 8 ohmi, si este in clasa AB, deci teoretic ar trebui sa fie mai bun, calitativ, decat Ecler-ul, dar se incalzeste mai tare, din cate am inteles. Mentionez ca il voi folosi cu 2 boxe Electro-Voice ZX5.


alimentarea este de +/- 96V, configurat pe 8 ohmi, deci puterea declarata de producator e cat se poate de reala. Stai linistit ca nu vei reusi sa-l bagi in protectie termica. Pe toata lumea sperie indicatorul TMP, care indica 60 grade, ceea ce e perfect normal pt orice amplificator care lucreaza la puterea maxima. Am folosit amplifuri care se incalzeau atat de tare incat daca pui mana pe carcasa risti sa-ti ramana pielea acolo si nu intrau in protectie termica. Cat priveste aparatul per ansamblu sa sti ca e cea mai buna alegere pe care o poti face, calitatea sunetului e cu mult peste celelalte powermixere, inclusiv Dynacord + ca nu-ti mai trebe crossover, avand Hi-pass si iesire de subwoofer cu taiere la 100 Hz, deci pe viitor daca vrei sa maresti sistemul, iti trebuie doar basii si ampliful pt ei.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 5:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
Chestia asta cu clasele de functionare este deja expirata.
Trezirea oameni buni, suntem in 2012, exista deja amplificatoare in comutatie ce pot echivala ca si calitate a sunetului o clasa AB, ca sa nu ma vorbim de clasa G sau H sau mai stiu eu ce.

pana la sfarsitul anilor 90 era o teorie valida, insa in ultima perioada au aparut atatea semiconductoare cu viteza mare de comutatie si cu specificatii excelente pentru aplicatii audio incat nu mai este cazul. Componentele au evoluat, schemele au evoluat.

Invit pe oricine este curios la noi la sediu in Bistrita sa facem un blind test intre clasa AB clasa G clasa H si clasa TD. Va garantez ca niciunul dintre voi nu va putea face vreo diferenta.

Ar trebui sa cautati problema in alta zona a lantului acustic. Boxele , de exemplu au un nivel al distorsiunilor de cateva sute de ori mai mare decat cel care apare la diferentele dintre clasele de functionare al amplificatoarelor audio moderne.



Te-ai intrebat oare de ce armata foloseste inca motoare cu carburatie si nu motoare mai noi euro 5 si tot tacamul de injectie electronica ? De ce tancul M1 Abrams foloseste un turbogenerator si nu unul dintre multele si fiabilele motoare Euro nustiucat??? Sa-ti spun - pentru ca se tem de EMG-ul dezvoltat de o bomba. Deci sa concluzionam: pot ramane fara electronica, dar nu raman fara tractiune, adica se pot intoarce acasa. Asa si aici - au aparut dispozitive in comutatie de putere mare, sursa in comutatie, dar ce te faci daca totul crapa din cauza unui condensator banal de 0,10 USD din chopper???? De ce nu un transformator tapan cu 15 Kg de cupru in el (e drept cupru e tot mai scump), si un amplif cu o banala clasa AB. E chiar necesar o clasa D, cu porti logice, comparatoare, inalta frecventa?. De ce smd-uri si nu resistentele RPM? De ce ? simplu - pentru ca totul a devenit o banala afacere, in care nu trebuie sa investesti materie prima si materiale calitative ce costa, totul se reduce la cat de mult poti sa obtii investind cat mai putin.Deci adio amplificatoare care sa te tina o viata, TOTUL este un consumabil. Se strica, il arunci si iei altul. Uneori tot ce este nou a devenit doar o suma de compromisuri. Cata putere pierzi pe tranzistorii finali la o clasa AB (G / H) si cata la o clasa D? Cata putere electrica se pierde intr-un difuzor ca sa il transformi in sunet, deci ce randament? Oare unde trebuie umblat - la amplif sau la difuzor? Nu intelege gresit, nu sunt impotriva progresului, insa unele echipamente chiar au viata grea ......... e diferenta de la profesional la banal (gunoi). Respectele mele.


Ultima oară modificat de Valentin D pe Mar Apr 17, 2012 5:55 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 5:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in acest rationament , plecam de la premisa ca toate echipamentele aflate in discutie sunt de cea mai buna calitate.

BTW , este vorba despre E.M.P. (electro magnetic pulse)

Chiar si asa , discutam despre calitatea sunetului si nu despre fiabilitate aici. Oricum eu sunt convins ca un DT sau un Lab gruppen FP series va functiona bine mersi si peste 10-15 ani.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
in acest rationament , plecam de la premisa ca toate echipamentele aflate in discutie sunt de cea mai buna calitate.

BTW , este vorba despre E.M.P. (electro magnetic pulse)

Chiar si asa , discutam despre calitatea sunetului si nu despre fiabilitate aici. Oricum eu sunt convins ca un DT sau un Lab gruppen FP series va functiona bine mersi si peste 10-15 ani.


Inseamna ca nu ai auzit de MTBF - ore de functionare.
Corect -EMP-ul este EMG -ul meu (priveam ca orice generator de EM dezvolta un EMP).
Cine cumpara un produs , il cumpara si pentru fiabilitate. Ce zici sa-ti iei un televizor cu garantie 2 ani si la 2 ani si o luna sa se strice? Si colac peste pupaza depanatorul sa nu-l repare ca nu are statie de aer cald pentru smd-uri. Nu devine interesant?


Ultima oară modificat de Valentin D pe Mar Apr 17, 2012 6:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Am auzit si MTBF care este de 100.000 de ore in cazul majoritatii echipamentelor PRO.

pana la urma nu inteleg ce anume vrei sa spui cu toate astea?

10-15 ani mi se pare o durata de viata suficienta pentru orice echipament electronic.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
Am auzit si MTBF care este de 100.000 de ore in cazul majoritatii echipamentelor PRO.

pana la urma nu inteleg ce anume vrei sa spui cu toate astea?

10-15 ani mi se pare o durata de viata suficienta pentru orice echipament electronic.

Eu vreau un echipament care sa functioneze 500.000 ore. In 15, 20 sau 30 de ani. Pe care sa-l pot depana lesne , usor si fara multe AMC-uri. Sa tina la medii cu fum , aburi (condens), acceleratii 2-4G(transport, tranteala), la variatii de temperatura si culmea - sa fie ieftin. Daca se strica ceva accidental sa nu ma coste o mica avere. Crezi ca un Lab gruppen m-ar satisface. Desigur NU (doar daca nu ar fi femeie).


Ultima oară modificat de Valentin D pe Mar Apr 17, 2012 6:26 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:26 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu se poate

doua dintre conditii se exclud reciproc.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
nu se poate

doua dintre conditii se exclud reciproc.



Raspuns gresit. Ar insemna sa nu mai existe in stare de functionare amplificatoarele de acum 20-30 de ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
acele amplificatoare intrunesc conditiile pentru ca sunt deja vechi.

compara preturile la materia prima cu cele de azi si ai sa intelegi de ce nu mai au cum sa fie ieftine acele design-uri

doar pretul Cuprului a crescut e cateva ori in ultimii ani.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
acele amplificatoare intrunesc conditiile pentru ca sunt deja vechi.

compara preturile la materia prima cu cele de azi si ai sa intelegi de ce nu mai au cum sa fie ieftine acele design-uri

doar pretul Cuprului a crescut e cateva ori in ultimii ani.


Mda. De aici incepem sa avem opinii divergente. Exista amplificatoare destul de recente care inca folosesc topologie si design mai vechi. Si destul de ieftine, chiar daca cuprul este mai scump. Se pare ca unii dintre producatori au ramas fideli unei idei mai vechi. E drept ca unele dintre idei mai au fost si insuflate de diferite doctrine. Unele de partid. Ca si pretul la Neodymium.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mie Apr 18, 2012 8:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu prea ai dreptate......
Daca vorbim strict de semiconductorii de putere , afla ca chip-ul de siliciu se desprinde de pe stratul de alumina care face contactul termic in interiorul capsulei tranzistoarelor de putere in timp , datorita dilatarilor si contractiilor repetate , in functionare normala .....dupa desprinderea cristalului de siliciu , acesta se ambaleaza termic , apar strapungerile secundare datorate acelerarii fenomenelor dintre donori si acceptori de tipul P si N si jonctiunea se defecteaza catastrofic si iremediabil , deci chiar au viata limitata .
Daca analizam defectele de la primele generatii de amplificatoare de putere cu tranzistori ( Peavey , Crown dar si Unitra , Tesla , BEAG etc ) unde fenomenul era foarte frecvent , astfel incat montajele aveau chiar socluri pentru tranzistoare finale , spre ultima generatie , unde acest defect aproape ca nu mai apare , deoarece viata produsului este egala cu cea a tranzistoarelor finale , dar totusi este unul dintre motivele defectarii " fara motiv " a majoritatii tranzistoarelor finale .
Clasa TD sau D , SMPS , Clasa H sau G reprezinta pasi inainte pentru randament mai bun , adica caldura mult mai putina .
Culmea , este exact cauza care defecteaza amplificatoarele , prin dilatare - contractie repetata a jonctiunilor semiconductoare de putere.......

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mie Apr 18, 2012 1:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 27, 2011 8:34 pm
Mesaje: 43
Localitate: Targu Mures/Cluj Napoca
Are dreptate Mircea, eu eram interesat de calitatea sunetului, nu de durata de viata, si cum bugetul nu imi permite sa fac singur comparatia intre sunetul redat de amplificatorul mixerului Allen&Heath si Ecler XPA 7000, Dynacord CL 1600, sau chiar PM-1000, am pus intrebarea aici, pe forum, in speranta ca unii useri mi-ar putea da niste sfaturi, cei care au folosit, si poate au comparat aceste modele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Mie Apr 18, 2012 2:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in principiu tot ce ai trecut tu sunt amplificatoare de calitate si toate se vor comporta excelent pe semnal muzical. Nu trebuie sa existe dubii in legatura cu felul in care suna.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România