The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:32 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 2:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 26, 2012 2:02 pm
Mesaje: 4
Detin o pereche Eltax Concept 600 stiu ca nu sunt cine stie ce dar intamplarea a facut sa ajunga la mine, am avut o statie pana acum nu cine stie ce al unui prieten nu prea puternica .. de ceva timp am ramas fara dansa am reusit sa imi strang un buget in jur de 11 mil si doresc sa imi achizitionez una personal.. ce sugerari mi-ati da..
Nu sunt un as in domeniu audio, dar sincer ma pasioneaza m-am documentat un pic si eu pe ceva forumuri si am gasit doua amplificatoare care cred ca s-ar potrivi .. Cred!

Detaliile tehnice ale boxelor:

- 3 cai bass reflex
- 25mm soft dome tweeter
- 130mm midrange
- 2x254mm woofer
- 2x250w (500w high power)
- raspuns in frecventa: 35-20000 Hz
- sensibilitate: 95 dB
- greutate 18,5kg/buc
- dimensiuni: 320 x 300 x 1030 mm
- impedanta: 4-8 ohmi

Ampliificatoarele:

http://www.emag.ro/receiver-pioneer-vsx ... E0SWTBBBM/

http://www.emag.ro/receiver-sony-strdh5 ... E7WG7BBBM/

Precizez ca presupun ca sunt bune!

Pentru cei care ma vor ajuta le multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 2:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
Daca ai doar 2 boxe cauta amplificator stereo, nu 5+1. Receiverele din link-urile tale sunt slabute pentru boxele alea, mai ales cel Sony. Poti sa arunci o privire la asta http://www.power-zone.ro/magazin/3882-a ... x-870.html , sau la altele de acolo. Ai nevoie de intrare HDMI sau Optical?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 7:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 26, 2012 2:02 pm
Mesaje: 4
Sincer nu prea ma pricep sa iti raspund la intrebarea ta.. stiu ce inseamna HDMI(High-Definition Multimedia Interface) imi dau seama ca daca e sa fie HDMI s-ar auzi muuult mai bine .. Optical presupun a e standardul mufa jack.. eu detin acest laptop

http://ultrabook.flax.ro/ultrabook-hp-e ... 70ea-63536

ce mi-ai sugera? as dori sa iau un amplificator care sa tina boxele la maxim si sa aiba un sunet cat mai perfect


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 8:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:05 pm
Mesaje: 37
Localitate: Sotrile
sal. eu ti-as sugera sa-ti iei o statie cu a puterea jumatate din cea a boxelor ( adica daca tu ai 250w pe boxa , statia sa aiba 120w /canal) ca sa ai un sunet clar . niciodata nu da volumul statie la maxim, foloseste 75% din puterea statiei ptr distorsiuni cat mai mici.
Uite si un site de unde poti achizitiona o statie buna , totul depinde de bugetul tau http://www.avstore.ro/amplificatoare/

SARBATORI FERICITE TUTUROR !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 8:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 26, 2012 2:02 pm
Mesaje: 4
bugetul meu e pana in 1300 lei.. ce mi-ai sugera ca amplificator de acesti bani?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 11:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
optical e prin fibra optica. daca redai sunetul de pe laptop e ok un amplificator stereo cu intrare pe RCA. daca ar fi sa cumpar pt mine as lua acel Yamaha second pt ca cele din ziua de azi pana in 1500 ron sunt slabute. Chiar saptamana trecuta am cumparat pt cineva un yamaha rx-v473 cu 1600 ron dar dezamagit de puterea si dinamica lui. Tot saptamana trecuta am cumparat un amplificator Technics su-v620 si o pereche de boxe Technics sb-m300 second dar care arata ca noi la pretul total de 350 euro si vreau sa zic jos palaria. puterea amplificatorului trebuie sa fie cu aproximativ 50% mai mare decat a boxelor, dar ma indoiesc ca boxele alea rezista la mai mult de 200w asa ca un amplificator de 2x200w e mai mult decat ok pt ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 11:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
[quote="COSTIN BACIU"]sal. eu ti-as sugera sa-ti iei o statie cu a puterea jumatate din cea a boxelor ( adica daca tu ai 250w pe boxa , statia sa aiba 120w /canal) ca sa ai un sunet clar . niciodata nu da volumul statie la maxim, foloseste 75% din puterea statiei ptr distorsiuni cat mai mici.

vorbesti tampenii, iti recomand sa incerci un amplificator cu o putere cel putin egala cu cea a boxelor sa vezi ce se intampla


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 11:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
tinand cont ca boxele nu sunt cine stie ce nu are rost sa investesti intr-un amplificator nou si scump. parerea mea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Joi Dec 27, 2012 8:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:05 pm
Mesaje: 37
Localitate: Sotrile
de aceea nu rezista boxele si statiile la voi , ca dati ca tzaranii in ele la maxim sa cante salam si toti tziganii pana rupe boxa, ce daca se aude gajait, nu conteaza fidelitatea , important sa sune tare si distorsionat.Referitor la o statie ca este noua , care-i problema? eu omului i-am dat o idee, nu l-am fortat sa cumpere de acolo, poate sa vada produsele si detaliile tehnice si sa-si cumpere SH. EU am incheiat subiectul , faceti ce vreti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Vin Dec 28, 2012 1:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
I-am recomandat una sh pt ca noua la 1000 ron e slabuta, iar boxele alea nu merita un amplificator mai scump. Si eu am facut doar o recomandare, dar cand vad ce abereaza altii si in loc sa ajute omul mai rau il incurca, nu ma pot abtine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: As dori sa stiu ce receiver mi-ati sugera...
MesajScris: Vin Dec 28, 2012 1:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
COSTIN BACIU scrie:
de aceea nu rezista boxele si statiile la voi .


Cate boxe si amplificatoare montez eu la un eveniment, nu ai vazut decat in poze, dar pt aia merg de 6-7 ani cel putin fara probleme. Eu vorbesc din experienta si vreau sa ajut omul sa nu testeze pe banii lui.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România