The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 9:33 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ta 2400
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 5:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
automat asta a fost primul lucru pe care l-am facut., inversat cablurile de semnal ,inversate boxele,ascultat pe alte boxe, ascultat fara cross dcx 2496
aceeasi problema ,deci e clar de la amplificator. .or avea t-amp astea o problema cu clipul asta.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 6:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 20, 2006 8:58 am
Mesaje: 287
dar ai incercat sa ii dai semnal fara mixer, poate mixerul e bushit :shock:

_________________
C12-300MB+PA-D52S BR 45L amplified by ipa400 stereo
HP-15W BR 90L amplified by ipa300 overvolted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ta 2400
MesajScris: Dum Feb 08, 2009 3:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
nu am adus alt mixer ci am probat ambele iesiri ale mixerului pe canalul bun al TA ului,pe rand si mixerul scoate acelasi semnal pe ambele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 4:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
salut . Pt toti cei ce au probleme cu intratul in clip al unui canal de la amplifurile TA, desfaceti ampliful si umblati la cele 2 semireglabile din spatele potentiometrelor de volum .
Canalul ce functioneaza normal il folositi ca un etalon dupa care reglati canalul ce intra mai repede in clip .

Eu unul asa am facut si am rezolvat problema .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 11:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Feb 14, 2011 1:29 am
Mesaje: 16
Localitate: Alba Iulia
am si io aceiasi problema cu amplificatorul, intra in clip prea repede, este vorba de t amp 1050. Amplificatorul dat la maxim din potentiometre la -7 db intra in clip. multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 11:34 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu este un defect

primeste semnal prea mare pe intrare.

daca vrei putere mai mare cumpara un amplificator mai puternic.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 3:16 pm 
Are sensibilitate mica pe intrare ( 0.7V). Nu inseamna neaaparat ca scoate prea putin. Un amplificator la aceeasi putere dar cu sensibilitate mai mare (1.4V sa zicem) se vor auzi teoretic la fel. Doar ca cel din urma va avea nevoie de semnal mai puternic sa ajunga in clip.
Nu ai nevoie musai de amplificator mai puternic, decat daca simti nevoia de putere mai mare. Faptul ca intra in clip la -7db pe mixer e OK. Nu are probleme.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 3:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Feb 14, 2011 1:29 am
Mesaje: 16
Localitate: Alba Iulia
multumesc pentru raspuns domnule iordache, daca puteti sa imi lasati si mie id dumneavoastra cate un sfat, multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 4:44 pm 
Am dat pm cu id-ul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Apr 19, 2011 11:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Malaescu Razvan Catalin scrie:
salut . Pt toti cei ce au probleme cu intratul in clip al unui canal de la amplifurile TA, desfaceti ampliful si umblati la cele 2 semireglabile din spatele potentiometrelor de volum .
Canalul ce functioneaza normal il folositi ca un etalon dupa care reglati canalul ce intra mai repede in clip .

Eu unul asa am facut si am rezolvat problema .

Nu recomand la absolut nimeni o asemenea " calibrare " neautorizata , cu siguranta pragul de clip al limmiterului nu va mai fi acelasi , oricum acel reglaj se face doar cu sarcina rezistiva si osciloscop , generator etc .
Daca nu va place , cumparati-va amplificatoare serioase , si renuntati pentru totdeauna la KKTuri de genul asta.........Cautati pe forum manualul de service si va lamuriti foarte repede de " gunoiul " de T-amp . Cat dai atat face.........plus rebobinarea periodica a difuzoarelor !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: THE T.AMP 1050 probleme
MesajScris: Joi Apr 21, 2011 6:40 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
aceste probleme le aveam si eu cu THE AMP..........dadeam putin semnal in el si ajungea imediat in clip,uneori mergeam cu volumul la mai putin de jumate.am scapat de el urgent,l-am avut de nou vreo cateva luni,nu am fost deloc multumit. sfatul meu este sa scapati de chinezarii de genul THE AMP.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România