The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:26 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 8:44 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Am început colaborarea cu Powersoft pentru producerea unor module ce vor echipa boxele active. Avem tot suportul tehnic din partea lor.
Am descoperit că sunt extrem de pasionaţi în tot ceea ce fac şi mai ales sunt deschişi la minte.

Pentru început vor fi produse nişte module pentru boxele din ABS. Acestea vor fi echipate şi cu un DSP .

Mai târziu, probabil din toamnă, vom începe producţia unui modul de subbass, cu DSP incorporat, de 2 x 1000w/8ohm ( pentru subbaşi dubli).
Pentru mai mută versatilitate am preferat varianta formată din două amplificatoare, pentru a putea să alimentăm şi un subass + un top, schimbând doar o setare în DSP.

Despre preţuri nu pot spune nimic până când prototipurile nu sunt gata, dar vreau să menţionez că vor ieşi la un preţ decent. Oricum, sunt mult peste ce vine din China, dar ţinând cont că Powersoft produce în Italia, este de înţeles că au cheltuieli ceva mai mari decât Bang&Olufsen, care produc în Asia. Dintre toţi fabricanţii cu care am intrat în contact în ultimul an, cei de la powersoft au fost singurii dispuşi să colaboreze efectiv, pe partea tehnică.
Iniţial am vrut să colaborez cu ICE Power, dar după un an de poveşti şi discuţii am ajuns la concluzia că sunt interesaţi doar de comerţ şi vânzările cu paletul ( în valoare minimă de 30K ), aşa că am abandonat ideea, preferând să lucrez cu o firmă mai scumpă, dar mult mai flexibilă în ceea ce priveşte suportul tehnic.

Tot din toamnă vom produce şi un modul cu trei canale, DSP incorporat, pentru line array ( 1500w+500w+500w ). Acesta va fi ceva state of art, în adevăratul sens al cuvântului, mult peste concurenţa din acest moment, fie că vorbim despre produse similare de la Harman, EVI, RCF, Meyer, whatever. Cel puţin aşa susţin cei de la Powersoft, iar noi am fost bucuroşi şi onoraţi să fim printre primele firme care vom îngloba această tehnologie în produsele noastre.
Printe bunătăţi:
DSP de înaltă rezoluţie pe 24/48 bit/96Khz, PWM cu PFC, randament de 95%, alimentare de la 90Vca la 290Vca, rezistenţă la supratensiune
(până la 400Vca ), legare în reţea, etc.

Oricum ar fi, tot ieşim la 40% din preţul unui brand name .
:twisted:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 8:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 31, 2007 12:47 pm
Mesaje: 204
Localitate: Simeria, Jud. Hunedoara
Viitorul suna bine :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 11:21 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
cumde nu faceti treaba asta cu ecler?

ei nu se ocupa de asa ceva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 3:28 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
bradacalin scrie:
cumde nu faceti treaba asta cu ecler?

ei nu se ocupa de asa ceva?


Nu se ocupă de acest lucru.
Ar fi fost bine şi mult mai simplu, dar ei nu sunt interesaţi să producă nimic OEM.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Impune
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 1:29 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Impune-le de la inceput ca acele specificatii sa fie RMS Longterm :twisted: ,nu 20 mSec Burst :evil: :oops: ,altfel, waste of time!

Respect pt initiativa! :wink:

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impune
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 9:47 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Leco scrie:
Impune-le de la inceput ca acele specificatii sa fie RMS Longterm :twisted: ,nu 20 mSec Burst :evil: :oops: ,altfel, waste of time!

Respect pt initiativa! :wink:


Long term din părţi :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Pai
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 7:19 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Pai si atunci ce o sa aibe, 2x300W rms cu peak 1500, burst 20 msec pe partea de bass? :oops: ,asa mi-e greata de chestiile astea.....

Cred ca ma apuc sa fac amplificatoare in curind, 3 canale, monobloc clasaD pt bass si 2x clasa AB pt medii inalte...

Alimentare in comutatie 125 Khz+PFC and all stuff.

Puteri reale, longterm.

Daca imi iese, asa cum vreau eu, ca la carte, poate dam de o colaborare.

Tre sa gasim sa ne faca cablajele, cutie, si radiatoare sa luam, pe urma, facem bani...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 7:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Cablaje la electra cica se fac cel mai ieftin.
Daca le faceti pentru boxe active, nu aveti nevoie de carcase ... Doar ceva radiatoare sanatoase.

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: powersoft& altele
MesajScris: Vin Iun 15, 2012 4:57 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Incerc sa dau jos praful de pe acest subiect.......inca actual !
Pacat ca lucrurile au evoluat negativ din punct de vedere economic........
Dnul Dan Nita nu a mai continuat cu proiectul propus , acela de a fabrica in Romania incinte acustice active.......sau ma insel ?


Fişiere ataşate:
ICEPOWER Übersicht.doc [44 KiB]
Descărcat de 251 ori
ICEPOWER Topology.doc [29 KiB]
Descărcat de 144 ori
icepower200acdata.pdf [1.1 MiB]
Descărcat de 210 ori
icepower200ac.pdf [891.14 KiB]
Descărcat de 424 ori
C%20...-ICEPOWER%20200AC%20Rev.D.ckt[1].pdf [60.05 KiB]
Descărcat de 154 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România