The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:39 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 22, 2008 9:26 pm 
nexus3 scrie:
nu e nevoie sa ne certam

mai ales pe asa niste prostii :P


nu ma cert cu el . daca vrea ii explic clar ca un amplif de al meu face cat 5( sau mai multe ) Max-uri si ca pret si ca performante


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 22, 2008 10:02 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
Dr4g0n scrie:
nexus3 scrie:
nu e nevoie sa ne certam

mai ales pe asa niste prostii :P


nu ma cert cu el . daca vrea ii explic clar ca un amplif de al meu face cat 5( sau mai multe ) Max-uri si ca pret si ca performante



omu a zis de la inceput ca sunt jucarii si ca el nu foloseste asa ceva...

mie imi pare bine ca cineva mai are si initiativa pe forum si ca mai masoara din cand in cand si ca mai face poze...e de laudat si pt asta ii multumesc.

nyx, cand vii prin iasi ai o bere!:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 22, 2008 10:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Dr4g0n scrie:
nyx scrie:
de curiozitate ce amplifuri , da un pm daca vrei sa fie secret
si daca e OK raspunsul o sa-ti explic eu cum se fac condesatorii in tara ying yang
ca sunt curios tu de unde ti-ai luat amplificatoarele din SUPERMARKET :)


Nyx , cand o sa ai tu ocazia sa pui mana pe amplifuri cum au eu sa le desfaci si sa te joci cu ele mai vorbim

Las forumistii care stiu ce am in dotare si aproximativ cate am in dotare sa iti spuna despre ce AMPLIFURI e vorba ( am scris cu litere mari ca pt ca se pot numii amplifuri nu phonic max-plus )


Nu te-am rugat sa te lauzi dincontra ti-am cerut sa exemplifici, zi un model
Sincer nu ma intereseaza cate ai si ce faci cu ele si un amplif il desfaci pentru al DEPANA SAU A FACE UN TEST cum am facut eu daca tu le desfaci toata ziua deja prind idei :lol:
Si inca odata discutia asta deja inutila o putem continua in privat daca doresti sau ne mutam la diverse
Si apropo am si eu amplificatoare ( scriu cu litere mici ca sunt luate de la taraba care fac cat 5 MAX-uri )
Eu vroiam sa-ti explic cum sta treaba cu condesatoarele atat
SI daca erai baiat destept analizai putin : te uitai la postarile mele anterioare in acest topic vedeai ce am scris legata de topologia MAX-ului si atunci iti dadeai seama ce CONDESATOARE sunt pe ele si cat de proaste sunt chiar daca scrie 2 LEI pe ele
Si cu asta incheiem discutia in acest TOPIC

PS : o paranteza
Saptamana trecuta ma duceam la Bucuresti
MASINA : Un volkswagen caddy 2007 1.9 TD viteza 80 km/h vorbeam la telefon
ma depaseste un Ford Fiesta cu viteza incat sa-mi atraga atentia, ma tin dupa el 150 km/h , deja eram super incantat, socat nu-mi venea sa cred
fiind un detinator de Fiesta care sta in garaj din 86 si nu prinde 150 nici cu nitro in fine ma tin dupa asta cu fordul trage in Buzau la benzinarie si eu la fel si ma bag in seama : ideea MOTOR DE volkswagen : Masina modificata
Asa si tu : stii ce fel de condesatori sunt aia? ce calitate au ?te-ai luat dupa nume iti spun eu daca tu te duci la Jamicon si spui ca vrei condesatoare de calitatea I pai sa stii ca asta iti dau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 3:05 am 
Nu ai ghicit cu Dynacoardele nu`s lautar si nu am nici o treaba cu domeniul ala (de kkkkkkt)
Sunt posesor de Crown Macro-Tech si nu 1-2 bucati [ma ocup de sonorizari live de mare putere ]

Referitor la conzii aia, nu VAD eu firma Phonic sa se duca la Jamicon sa ceara conzi de cal.I pt niste amplifuri LOW END (LOW COST) . Pana acum din depanari de diverse PC , amplifuri ,chestii si alte vrajeli , pe unde am intalnit Jamicon (electrolitici) dupa aproximativ 1-2 ani de functionare (in regim normal ) erau varza conzii , daca nu plezniti si curs dielectricul din ei , nici decum nu mai aveau valorea trecuta pe eticheta ( ma gandesc ca nici din fabricatie nu au capacitatea scrisa pe ei )
P.S Daca(virgula) chiar vrei sa stii, niste conzi electrolitici de calitate superioara (LOW ESR [impedanta mica] , cu temp max de lucru de 105grade[se fol. in surse in comutatie]) au garantat in jur de 2000-3000 de ore de functionare . gandeste-te un cond de calitate de "2 lei " [electrolitic normal chinezesc . max 85grade] ce durata de viata are pana isi pierde propietatiile cu care iese din fabrica ( nu ca ar fii alea de pe eticheta) :roll:

P.S nu ma lua cu povesti cu masini "LOW END" , nu de alta ca am ceva HP(cai putere) sub capota la BMW(care nu mai are motorul din fabricatie) :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 7:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
in Brasov sunt cativa oameni care fac Sonorizari LIVE ( si subliniez sonorizari ) si sincer nu te stiu
eu am incercat sa-ti explic mai subtil asa diferenta fata de condesatoarele care spui tu ca le gasesti peste tot si fata de cele care sunt in MAX adica SUNT MAI OK si CHIAR NU MA INTERESEAZA CE MASINA AI ( BUG MAFIA : parca a-ti xxxx toti aceeasi xxxxxx)
Mica aia poveste era asa ca o paranteza dar tu vad ca ai luat-o ca atare si prea in serios invata sa citesti printre randuri :lol:
Nu esti tu ala care sia luat boxe de la thoman si sau ars din prima seara si a pus MAG-ri in ele :twisted:
in fine si cu Crown Macro-Tech tau cate sonorizari ai sa zicem pe luna si LIVE sau inchiriezi boxe si dai statia ta pretioasa ca la banii lor tre sa ceri 1000 euro per noapte
TU crezi ca toata lumea are bani de Crown iti spun eu pt cineva la inceput isi ia un MAX apoi daca vrea ceva mai profesional trecela la ECLER sa zicem sau poate seria XP tot de la Phonic si tot asa pana ajunge la Crown ( sunt n modele si exemple ) dar ca sa ajungi acolo dureaza timp
Si in RO e foarte greu sa te imbogatesti numai din sonorizari

Concluzie : sa fie cum zici tu iti dau totala DREPTATE
SI daca tot esti in profesionist atunci de ce te legi de seriile de amplifuri ieftine ca tu lucrezi cu Crown ce treaba ai tu cu cele la 300 euro ( adica 15 %) din Crown si faci DEPANARI?? pai daca ai bani de Crown si nu 1-2 buc, de mai multe :twisted: , tot faci reparatii???
Eu in nici un post nu am dat parametrii tehnici sau alte kestii ti-am dat un motiv pentru care acele C-are trebuie sa fie de calitate mai buna, si sunt de calitate mai buna si am mai scris motivul pentru care nu au o valoare mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 11:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Lucrurile nu trebuie privite la modul simplist, deoarece rezultatele vor fi departe de realitate.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 15, 2009 8:14 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 11:29 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Citat:
La cat de laudat era dogged-ul mai demult nu vad de ce arunci in phonic-ul asta cu noroi.


nu am aruncat in noroi, pur si simplu am aratat cum stau lucrurile in realitate.

dogged specifica 500W din 4 perechi de tranzistori identici pe canal

nu era atat de laudat, probabil ai inteles tu gresit.

ideea este ca la banii pe care-i plateai , facea ceea ce scrie pe cutie, chestie pe care MAX2500 plus nu o face.

taxez reclama mincinoasa.

Citat:
Ca e scula low cost sunt total de acord, dar pt chestii nepretentioase gen majorate sau pt casa e numai bun.


total de acord cu tine.
exista o piata si pt jucarioare.
nu este nici primul nici ultimul producator care vinde astfel de produse.

Ceea ce am vrut eu sa arat, este ca:
Phonic MAX 2500 plus este o varianta mult simplificata a unui amplificator care deja era low cost, contrar cu parerea generala de pe unele forumuri.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 12:27 pm 
Nexus-e dar ce o sa zici cand la anul vor aparea amplifcatoarete facute cu tranzistoare State of the art de la National Semiconductors care au cohones de 550 w perechea?

Nu va baga chinezi National semiconductos in amplificatoare dar va face repede o copie care minim 200 w tot vor debita .Si daca mai pun si 3 perechi pe canal ceo sa zici?ca are 20 w per canal real.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 12:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
Parakiosu2 scrie:
Nexus-e dar ce o sa zici cand la anul vor aparea amplifcatoarete facute cu tranzistoare State of the art de la National Semiconductors care au cohones de 550 w perechea?

Nu va baga chinezi National semiconductos in amplificatoare dar va face repede o copie care minim 200 w tot vor debita .Si daca mai pun si 3 perechi pe canal ceo sa zici?ca are 20 w per canal real.


am citit post-ul de 3 ori, nu ai nici o logica in ceea ce ai scris

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 3:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
mircea problema ta este ca privesti prea adanc in domeniul PRO
nu toti vor sa faca ce faci tu
nu toti vor sa bage bani in scule cat ai bagat sau vei baga tu
nu toti sunt chiar asa interesati de cum arata o scula interior si cati W scoate defapt, cand pe cutie scrie 750 W


etc etc
asta e scula ... si gata
cine o vrea asa ... o cumpara
nu trebuie injosita
cei care au produs-o, au produs-o pt ca piata a cerut-o, ca daca nu s-ar cumpara, in cel mai scurt timp procesul de fabricatie inceteaza

confruntatea asta intre PRO adevarat si jucarii pt majorate, cumetrii nu va incenta niciodata, iar sifonate vor iesi sculele mici si ieftine pt ca nu se pot ridica la nivelul PRO (in adevaratul sens al cuvantului)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 4:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
daca scriau de la inceput 2x400W RMS pe cutie la 4 ohm, totul era roz acum

eu o vad ca pe o insulta la adresa clientului.

diferenta dintre entry level si PRO ar trebui sa fie la calitatea componentelor , design functii si fiabilitate.

daca declari o putere, atunci fa bine si respect-o.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 6:37 pm 
nyx scrie:
in Brasov sunt cativa oameni care fac Sonorizari LIVE ( si subliniez sonorizari ) si sincer nu te stiu
eu am incercat sa-ti explic mai subtil asa diferenta fata de condesatoarele care spui tu ca le gasesti peste tot si fata de cele care sunt in MAX adica SUNT MAI OK si CHIAR NU MA INTERESEAZA CE MASINA AI ( BUG MAFIA : parca a-ti xxxx toti aceeasi xxxxxx)
Mica aia poveste era asa ca o paranteza dar tu vad ca ai luat-o ca atare si prea in serios invata sa citesti printre randuri :lol:
Nu esti tu ala care sia luat boxe de la thoman si sau ars din prima seara si a pus MAG-ri in ele :twisted:
in fine si cu Crown Macro-Tech tau cate sonorizari ai sa zicem pe luna si LIVE sau inchiriezi boxe si dai statia ta pretioasa ca la banii lor tre sa ceri 1000 euro per noapte
TU crezi ca toata lumea are bani de Crown iti spun eu pt cineva la inceput isi ia un MAX apoi daca vrea ceva mai profesional trecela la ECLER sa zicem sau poate seria XP tot de la Phonic si tot asa pana ajunge la Crown ( sunt n modele si exemple ) dar ca sa ajungi acolo dureaza timp
Si in RO e foarte greu sa te imbogatesti numai din sonorizari

Concluzie : sa fie cum zici tu iti dau totala DREPTATE
SI daca tot esti in profesionist atunci de ce te legi de seriile de amplifuri ieftine ca tu lucrezi cu Crown ce treaba ai tu cu cele la 300 euro ( adica 15 %) din Crown si faci DEPANARI?? pai daca ai bani de Crown si nu 1-2 buc, de mai multe :twisted: , tot faci reparatii???
Eu in nici un post nu am dat parametrii tehnici sau alte kestii ti-am dat un motiv pentru care acele C-are trebuie sa fie de calitate mai buna, si sunt de calitate mai buna si am mai scris motivul pentru care nu au o valoare mare

Cum ti`am zis si in primul meu post in acest topic , am remarcat ca acei condensatori sunt de o calitate slaba PUNCT . Tu ai sarit de cur in sus sa iti aperi produsele care le comercializezi
Refetritor la scule si presupunerile tale de thomman si mag-uri eu zic sa iti pastrezi presupunerile pt tine , la fel cum nu ai ghicit cu dynacoardele nu ai ghiciti nici cu asta . Daca tu nu ma cunosti asta e pt ca nu imi fac reclama ca altii , pe forumuri/internet , si sonorizari nu ma intereseaza cate am intr`o luna , nu e singura sursa a mea de venit
Depanari ? de ce sa nu fac ? Astea le fac din lipsa de ocupatie si printre prieteni , nu ca sa castig bani .

Bafta, ramai la phonic max+ si laudal pana ajunge la propietatiile trecute pe foaie/cutie ( s`ar putea sa astepti o viata ,2 -3 si nici asa nu o sa ajunga seria MAX+ sa fie amplificatoare PRO )

Cu asta am incheiat dicutia cu tine , imi dau seama ce nivel ai daca umblii cu MAX+ si nu are rost sa mai continuam discutia [/b]


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 6:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Dr4g0n scrie:
Cum ti`am zis si in primul meu post in acest topic , am remarcat ca acei condensatori sunt de o calitate slaba PUNCT . Tu ai sarit de cur in sus sa iti aperi produsele care le comercializezi
Daca tineam neaparat cu Phonic nu puneam pe forum pozele si masuratorile incerc sa fiu inpartial si daca vroiai sa transmiti ca 'virgula' condesatorii sunt slabi puteai gasi un limbaj mai 'tehnic'

Refetritor la scule si presupunerile tale de thomman si mag-uri eu zic sa iti pastrezi presupunerile pt tine , la fel cum nu ai ghicit cu dynacoardele nu ai ghiciti nici cu asta .
Am gresit aici te confund cu altcineva imi cer scuze si nu stiu ce mama naibii ai cu dynacord ca eu nam pomenit deloc de asa ceva si vad ca tot o tii ca magarul inainte :o
Daca tu nu ma cunosti asta e pt ca nu imi fac reclama ca altii , pe forumuri/internet , si sonorizari nu ma intereseaza cate am intr`o luna , nu e singura sursa a mea de venit
Depanari ? de ce sa nu fac ? Astea le fac din lipsa de ocupatie si printre prieteni , nu ca sa castig bani .

Nu fac reclama , nu ma intereseaza eu vand orice si oricui vrea un produs indiferent de calitate

Bafta, ramai la phonic max+ si laudal pana ajunge la propietatiile trecute pe foaie/cutie ( s`ar putea sa astepti o viata ,2 -3 si nici asa nu o sa ajunga seria MAX+ sa fie amplificatoare PRO )



Nu am laudat MAX-ul sub nici p forma si nici nu va ajunge PRO pentru ca nu este destinat segmentului PRO , asa ca unde nu-i cap vai de picioare :D

Cu asta am incheiat dicutia cu tine , imi dau seama ce nivel ai daca umblii cu MAX+ si nu are rost sa mai continuam discutia [/b]

Numai bine si tie si spor la desfacut toata ziua AMPLIFICATOARE ca vad ca te pricepi :twisted:



Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 23, 2008 7:07 pm 
mnoah, si cine-l masoara pe asta nou ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 24, 2008 8:49 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Domnilor, vă rog respectuos şi insistent să reveniţi la subiectul topicului !

Nyx, iniţiativa ta este foarte bună şi eu îţi apreciez efortul.
Îţi mulţumesc pentru că ai postat rezultatul măsurătorilor tale şi te invit să postezi în continuare orice test pe care îl consideri relevant şi interesant.

Am următoarea rugăminte ( fără legătură cu acest topic ):

Orice dispută tehnică, sau în jurul unor aparate, difuzoare, mixere, boxe, whatever, să se desfăşoare strict în limita discuţiilor tehnice.

Poţi spune că un amplificator ( de exemplu ) este o rachetă sau o praştie, cu condiţia să vă argumentaţi opinia din puct de vedere tehnic .

Consider că acest aparat este sky rocket pentru că: bla, bla, bla ...
Consider că acest aparat este o praştie pentru că: bla, bla, bla ...

Dacă se va folosi argumete de genul:
"am văzut la cutare meseriaş"
"toată lumea foloseşte, înseamnă că ştiu ei ceva"
"mi-a spus mie un meseriaş"
"eu nu am auzit de firma asta, înseamnă că e un ştift"

promit că şterg postul respectiv cu mânuţa mea şi personală.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România