The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:14 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Masuratori amplificatoare
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 5:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Voi incerca sa prezint amplificatoarele de la Phonic modelele noi pe rand
Postul nu se vrea a fi ''marketing'' pentru ca voi incerca sa postez pe parcurs si alte amplificatoare de la alte firme
Aparatura simpla : osciloscop , generator semnal, rezistenta sarcina :D
Frecventa semnal 1000 Hz
Momentan camera foto e un TEL Samsung cu 2 MB da promit ca data viitoare o sa iau aparatul foto (stie Adi)
Calcule simple probabil sunt si alte moduri de calcul dar eu asa mi-am masurat intodeauna amplificatoarele 8)

MAX 860 Plus
Sarcina 8 ohmi
--- Tensiune 60V ( varf la varf)
60*0.7=42Vef
P=42*42/8=220 W
Sarcina 4 ohmi
--- Tensiune 50V
50*0.7=35Vef
p=35*35/4=308 W

Amplificatorul a fost testat pana in punctul in care incepea sa oscileze
Aici am gresit pana in punctul in care a intrat in functiune limitatorul ( oscilatiile mai greu de depistat :D )
OBS : l
--Limitare excelenta
--Producatorul il recomanda si pe 2 ohmi dar eu zic ca nu e recomandat sub nici o forma doar daca stii sa te abtii :)
--Fata de ultima versiune este mult mai puternic
--Pentru numarul finalilor 2 perechi per canal e foarte "suparat" in testul de auditie ma impresionat faptul ca a tinut difuzoare foarte ''strans'' nu le-a plimbat deloc (model boxe MAG MD534 450w AES ) ( scuza-ti limbajul tehnic daca v-am bagat in ceata :D )
--Cablajul OK
--Condesatoare 4 x 3300uF/100v
--Puntile redresoare cam mici se incalzesc
--Traf sanatos
-- Doar cate o mufa de semnal per canal (canon sau XLR) lipseste jack-ul 6.3 pus in paralel

Pozele in 20 min max sa le urc si eu. Am revenit scuza-ti intarzierea

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Inca o data mentionez NU VREAU POLEMICI :evil: doar sugestii :D


Ultima oară modificat de Marius J. (aka nyx) pe Sâm Oct 18, 2008 10:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 6:08 pm 
Eu zic sa se numeasca Phonic Max minus. ca prea multe au taiat din cate vad iar cu designul,parerea mea e ca au buctat-o rau. Am avut niste suprize cam neplacute :?

oricum, masoara minusul 2500. tot aceeasi chestie o da ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 7:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 11, 2005 10:01 am
Mesaje: 466
Localitate: Cluj - Napoca
Aoleu.. :|

http://www.phonic.com/en/amplifiers/max-2500-plus.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 9:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
aoleu da urate le-o mai facut....

sa inteleg ca o schimbat producatorul OEM? :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 9:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
NYX

excelenta idee

daca mai ai sa mai pui si alte teste, am sa fac subiectul sticky.

era si timpul sa se scoata la iveala realitatile din domeniul asta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 10:59 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
pfffff cam bate vantul prin carcasa.... (sau poate ca asta se intentiona... o buna circulatie a aerului si asta se face renuntand la piese :)))

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 1:03 am 
FUCK :!: , nu o sa mai am bani de bere :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 12:29 pm 
nexus3 scrie:
aoleu da urate le-o mai facut....

sa inteleg ca o schimbat producatorul OEM? :lol:


mie imi plaea la nebunie cum arata max 2500.de cand am vazut link -ul ala de la ai incerc sa-mi revin.Arata mai bine ..Si in plus au scos si GND ,butonul de HPF (30 sau 50) si cel de protection on off.

vai de capul lor.

Dar exista si o parte buna.un concuret sa inecat :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 12:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
Limitarea exista si chiar e f. buna dar numai ai optiunea ca utilizator sa o scoti deci e irelevant acest aspect din punctul meu de vedere
Topologia amplificatorului este alta ceva gen QSC iar GND ala nu isi mai avea rostul mai ales ca e un amplificator micut ca putere
Intradevar High pass la 30 sau 50 era bun acum are doar la 10 Hz integrat dar generatorul meu mai jos de 10 Hz nu merge ( stiti problema) asa ca nu am putut testa daca e OK
O kestie subiectiva : in poze arata nasol dar mie imi place cutia chiar si emblema dar fiecare cu gusturile lui


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 12:50 pm 
nyx scrie:
Limitarea exista si chiar e f. buna dar numai ai optiunea ca utilizator sa o scoti deci e irelevant acest aspect din punctul meu de vedere
Topologia amplificatorului este alta ceva gen QSC iar GND ala nu isi mai avea rostul mai ales ca e un amplificator micut ca putere
Intradevar High pass la 30 sau 50 era bun acum are doar la 10 Hz integrat dar generatorul meu mai jos de 10 Hz nu merge ( stiti problema) asa ca nu am putut testa daca e OK
O kestie subiectiva : in poze arata nasol dar mie imi place cutia chiar si emblema dar fiecare cu gusturile lui



In mare ai dreptate dar tot am eva de zic

Cu un high pass la 10 hz ce poti face tinand const ca numai cu un generator de tot poti cobora atat ?Muzica never.nici terror core nu cred ca ajunge asa departe.Ca sa nu mai zic ca pana ajungi sa folosesti acep high pass pe difuzoare faci deja omleta cu ceapa.

Eu personal cred ca la Phonic ori sa schimbat Furnizorul cu ochi galbeni ori le-a venit un director de "marketing" care a fost trasferat de T.amp ,Behringer sau .. :lol: :lol: :lol: :lol:

E parerea ta si ti-o respect dar mie nu imi plae designul sub nici-o forma .e urat cu crengi si e o blasfemie sa compari cu QSC :lol: :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 12:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
nu am comparat cu qsc am precizat ca topologia amplificatorului e similara cu QSC nu vreau sa discut acum care e mai buna sau nu ca toate au dezavantaje si avantaje doar am precizat de ce GND ala numai este si putea fi scos :D
Furnizorul este acelasi cred ca ala care a proiectat carcasa a fost beat ori este un mare dobitoc si sincer acum daca ampliful asta face fata si isi face treaba fara probleme mai conteaza carcasa :?:
PS : peste 2 luni scot la vanzare MAX 2500 si 1500 cate 2 buc noi noute in cutioara :twisted:

AM UITAT SA PRECIZES : MODEL VECHI CU LIM, LP etc 8)


Ultima oară modificat de Marius J. (aka nyx) pe Dum Oct 19, 2008 4:35 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 2:40 pm 
pune si un max 2500 minus desfacut ca ai speriat lumea cu golul ala. :?

offtopic

nyx scrie:
ma impresionat faptul ca a tinut difuzoare foarte ''strans'' nu le-a plimbat deloc


Daca un amplificator cand esti aproape de 0 db incepe sa fluture membranele difuzoarelor ca si cum le-ar scuipa afara... care-i baiul ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 4:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Nu stiu ce va impacientati


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 15, 2009 8:12 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 4:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 11:17 pm
Mesaje: 86
Localitate: Braila
adircf scrie:
pune si un max 2500 minus desfacut ca ai speriat lumea cu golul ala. :?

offtopic

nyx scrie:
ma impresionat faptul ca a tinut difuzoare foarte ''strans'' nu le-a plimbat deloc


Daca un amplificator cand esti aproape de 0 db incepe sa fluture membranele difuzoarelor ca si cum le-ar scuipa afara... care-i baiul ?


Raspuns : vorbea cineva pe aici de omleta de difuzoare :twisted: mai ales drivere

Puterea masurata pe ambele canale in acelasi timp semnalul provenind de la un generator cu fecventa de 1000Hz pus pe intrare ( mod paralel ) iar ca rezistenta de sarcina am luat resoul lu maicamia :twisted: 4 & 8 ohmi

Si pe rand amplifcatoarele ca mai am si eu alte lucruri de facut sper saptamana viitoare sa pot face la 2500
Marea mea problema este timpul ca am modelul nou de 2500 ca doar ti-am trimis poze Adi de 2 saptamani
Nu am incercat alt tip de semnal ca nu am timp si nici aparatura super performanta dupa cum am precizat in primul post : aparatura simpla
Pretul depinde de fiecare resseler local adica fiecare vinde cu cat vrea :P
In rest ce sa mai zic : o masuratoare 2 poze cine are cap sa gandeasca

Zicea cineva de . : pai daca eu vand 100 amplificatoare BL si am rata de defectiune 40 % iti dai seama ca m-am fript rau tare asa ca mai bine vand un produs cum ar fi Phonicul sau Tamp unde rata de defect e super mica, exemplele nu trebuie luate ca atare ( adica nu interpreta )
Si spun kestia asta pt ca am vandut si BL, si Bery si alte marci care sunt ieftine pana in 1500 RON si sunt satul de ele si alta kestie FIECARE FACE CE VREA si CUMPARA CE VREA
Eu unul stiu ce vreau si inca o kestie la sonorizari mari nu iau seria MAX iau seria XP seria profesionala si niste QSC si mai folosesc MAX 2500 pentru monitoare
O sa va prezint si un XP 2000 in curand sau 3000


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 8:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:34 pm
Mesaje: 277
Localitate: Suceava
Uite un pret:

http://www.magazinuldemuzica.ro/PHONIC- ... -1415.html

LE: Scuze, am vaz acum ca e MAX 860 simplu nu PLUS

_________________
Unde muzica nu e, nimic nu e ...


Ultima oară modificat de George Boicu pe Dum Oct 19, 2008 8:52 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România