The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:47 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Uita
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 7:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Uita-te la poza, se vede 1 singuur fir de + si unul singur de - pe canal deci NU e nimic inseriat, ca sa fie inseriati(gen clasaH trebuiau 4 punti redresoare nu 2.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 8:12 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Sandu_Alex_999 scrie:
Ca sa fim realisti , nici un amplificator nu e recomandat in 2 ohmi , chiar daca ele suporta 2 ohm load. Chiar si in PDF-ul de la Ecler DT-6800 scrie ca producatorii nu recomanda folosirea in 2 ohmi. Si daca se foloseste in 2 ohmi , sa fie tinut la volum cat mai mic posibil , cat mai departe de clip , pt distorsiuni minime. :roll:


Eu cred că este vorba despre altceva, dacă te referi la acest pasaj ( extras din manualul de utilizare ):

4.5. Operation at 2 ohms
Operation at 2ohms considerably reduces the sound quality and the system efficiency; e.g., the loss on the loudspeaker cable reduces the Damping Factor by a 76% because of operating at 2ohms instead of 8ohms.
Almost all the amplifiers in the market base their operation at 2ohms on the use of destructive protections to keep the components safe, with the penalty of sound quality. Also, and for both technological and power supply constraints, the power gain involved in operation at 2ohms instead of 4ohms is usually very low.

ECLERs DT Digital Trilevel amplifiers are able to operate at 2ohms keeping its philosophy of nondestructiv protections and delivering every Watt the power supply is capable of.
ECLER, following the maximum sound quality criterion, recommend using the 2 ohms connections only in installations where the amplifier will operate far from its maximum power.
Continuous operation at 2 ohms with stationary signals can cause the activation of the protection systems.

Tipii de la Ecler încearcă să fie politicoşi, explicând de ce nu trebuie să dai la maxim un amplificator, pe sarcină minimă şi putere maximă.
Dacă, totuşi, cineva insistă să ţină finalul în roşu, la modul exagerat, DT6800 poate activa protecţiile, în sensul că va activa limitările, iar chestia asta va deteriora ( într-o oarecare măsură ) sunetul.

În rest, dacă se păstrează un headroom de măcar 3 dB, totul este ok.

DT Digital Trilevel power amplifier series, ECLER puts in your hands an extremely lightweight unit which is able to withstand long operation periods at its maximum output level without any noticeable limiting or audible compression .


Aşadar, dacă se depăşesc limitele amplificatorul va limita şi chestia asta se va auzi. Asta doresc ei să spună, fără a da impresia că îşi subapreciează cumpărătorul. Cumpărătorii unui astfel de amplif nu sunt genul de oameni care stau în clip, pe termen nelimitat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 9:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
am testat cele 2 bucati de DT6800 pe care le am , in 2 ohmi, pot sa confirm ca nu sunt probleme de stabilitate. 8)

Din cate stiu , doar noi (NEXevents) avem singurele ECLER DT din Romania (deocamdata)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 30, 2008 2:46 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
nexus3 scrie:
am testat cele 2 bucati de DT6800 pe care le am , in 2 ohmi, pot sa confirm ca nu sunt probleme de stabilitate. 8)

Nici n-am spus ca ar fi probleme de stabilitate.
DNA , nu contesc capabilitatea amplificatorului de a functiona perfect in 2 ohmi , dar eu unul prefer sa nu fac asta.
Chiar as vrea si eu sa am un DT6800 , doar pt ca noh , sunt 6kw bagati in 9 kile. :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 30, 2008 12:40 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Evident, este de evitat a se merge pe 2 ohmi. Nici mie nu-mi place sa merg pe 2 ohmi, chiar daca sunt 100% sigur ca functioneaza fara probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Sâm Noi 20, 2010 8:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Este un topic mai vechi insa astazi am achizitionat (SH) un astfel de amplificator . P2000 . Pana la urma a fost testat cel din discutie al lui Mihai David?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Dum Noi 21, 2010 11:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
Ionel Mares scrie:
Este un topic mai vechi insa astazi am achizitionat (SH) un astfel de amplificator . P2000 . Pana la urma a fost testat cel din discutie al lui Mihai David?


NU, nu a fost testat si nici nu cred ca a testat cineva vreunul din aceasta serie

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Vin Sep 09, 2011 2:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 11, 2011 9:56 pm
Mesaje: 10
Localitate: Rm.Valcea
Salutare baieti...am vazut ca lumea este nedumerita cu puterea acestui amplificator...ei bine sa va zic cateva rezultate de pe bancul de test pacat ca nu am poze ca va postam.....

sarcina 8ohmi alimentare+/-117vcc ..... IESIRE : 38.5Vac fara distorsiuni....42.6Vac distorsiunii maxim!!!alimentare scade la +/-108.3vcc
sarcina 4 ohmi alimantare +/-117Vcc....IESIRE: 35.23Vac fara distorsiune...36.21Vac distorsiuni maxim alimantare scade la +/-98.3Vcc

Deci un jeg de amplificator facut pe un vapor cu un nr imens de finali contrafacuti si o putere de maxx 312w trasi de par.....
va stricati difuzoarele cu asa ceva!!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Vin Sep 09, 2011 4:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu functioneaza corect etajul final alimentat din cea de a doua sursa de alimentare.....este ceva defect acolo......de aia obtii asa putina putere !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Vin Sep 09, 2011 4:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
P Victor / hpavictor scrie:
Nu functioneaza corect etajul final alimentat din cea de a doua sursa de alimentare.....este ceva defect acolo......de aia obtii asa putina putere !



corect :!:
verifica sa nu fie probleme de alimentare sau chiar finali intrerupti :roll:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 12:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Eu din principiu nu am incredere in firme dubioase, in orice domeniu e la fel,la masina totul a fost ok cat am luat produse brand pe care scria made in china,si cu prima ocazie cand mam zgarcit si am luat ceva rulmenti pe care scria made in germany m-am ars.Si in orice activitate de zi cu zi, te arzi daca cumperi ieftin si prost,mai devreme sau mai tarziu tragi linie si vezi ca ai iesit mai scump.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 3:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Orice amplificator defect merge prost sau nu functioneaza .
Ce poate fi complicat in a intelege acest lucru ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 11:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 10:47 am
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Popa ionut scrie:
Salutare baieti...am vazut ca lumea este nedumerita cu puterea acestui amplificator...ei bine sa va zic cateva rezultate de pe bancul de test pacat ca nu am poze ca va postam.....

sarcina 8ohmi alimentare+/-117vcc ..... IESIRE : 38.5Vac fara distorsiuni....42.6Vac distorsiunii maxim!!!alimentare scade la +/-108.3vcc
sarcina 4 ohmi alimantare +/-117Vcc....IESIRE: 35.23Vac fara distorsiune...36.21Vac distorsiuni maxim alimantare scade la +/-98.3Vcc

Deci un jeg de amplificator facut pe un vapor cu un nr imens de finali contrafacuti si o putere de maxx 312w trasi de par.....
va stricati difuzoarele cu asa ceva!!!!!


Prietene, nu se complica nimeni cu finali contrafacuti - numai din tensiunea de alimentare pe ramura iti dai seama ca de erau fake-uri zburau cipurile ca trasoarele - de curiozitate te-ai uitat pe specificatiile tranzistorilor finali ???? Oricat ar fi chinezoii de sarlatani, la o fabrica care scoate 10000-20000 de amplificatoare pe luna dintr-un model, sub orice denumire vrei tu si ai chef sa ti-o imprime pe pifometru amplifului nu se baga in ingineria asta, au ei unde sa "te faca". Conteaza insa pe 90-95% din valorile maxime date in specificatii.......asta e - produs chinezesc fara un brand "beton". Se gasesc si de firma......pe alese.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Dum Sep 11, 2011 6:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Fiecare gandeste si actioneaza in concordanta cu / sau datorita sumei experientelor din trecut , si este liber sa aleaga ce doreste .
Nimeni nu poate obliga pe altul sa actioneze intr-un fel contrar vointei sale , deoarece binele facut cu forta se numeste viol !
Amplificatorul acesta ( sau oricare alt model ) este alimentat la + / -115V , va debita o putere pe sarcina de 4 ohmi minim 1100W RMS pe canal .
Independent de dorinta sau ( buna ) vointa unor colegi de forum.........daca este defect se poate manifesta asa cum este descris mai sus .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Putere reala P-2000
MesajScris: Lun Sep 12, 2011 12:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 11, 2011 9:56 pm
Mesaje: 10
Localitate: Rm.Valcea
nu are alimantare in trepte amplifu asta e un rebut facut cu inserieri de condesatori ca sa poata rezista la 117 vcc au inseriat 2 condesatori de 63vcc 10.000uF,fara sa puna macar rezistente de echilibru la condesatori....si referitori la finali ce sa zic ca sunt amaratii e 2sa5200 si 2sc1943, contrafacuti pana la dumnezeu....de curiozitate a spart cineva o capsula dint un amplif china sa vada pastila de siliciu??daca nu rog sa nu se mai vb din basme,sparge ti unul din finali si comparati cu originalul si va convingeti de ce nu scoate....putere jucaria!!!.....ca daca e vb sa vb despre imperechere nu sunt 2 finali care sa aiba coieficentul de amplificare macar 15% diferenta....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România