The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 10:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 27, 2008 8:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Kenwood scrie:
mie mi-ar placea ceva cu peste 2x2000 in 4 ohmi, respectiv vreo 1100 in 8.... si DA, as plati sa mearga si in 2 ohmi stereo, 4ohmi punte.

de ce 1100 in 8 ?
care-s combinatiile gasite de tine ?
daca ai nevoie de putere asa mare in 8 ohmi .... pt ce iti mai trebuie si in 2 ohmi
is 2 chestii care se bat cap in cap si se complica reciproc
daca iei un amplificator pt putere mare in 8 ohmi, nu te mai intereseaza stabilitatea in 2 ohmi - corect?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 27, 2008 8:59 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
ca orice roman, ar vrea performantele lui ECLER DT6800, in 1U, cu piese de caliate, si la un pret de 2-300 de euro daca se poate.


eu va recomand sa alegeti intre puterile enumerate in primul post.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 8:45 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Vreau să am trei amplificatoare ( o combinaţie de OEM + ODM )în ofertă.
Nu vreau să merg pe variantele de piaţă şi nici să concurez cu Thoman.
Nici nu vreau sa bag banii in amplifuri slabe, doar pentru a concura cu Phonic sau alte branduri, pe tema "cine vinde mai ieftin". Vreau sa vand niste amplificatoare bune, la care sa detin controlul calitatii, pentru a putea oferi o garantie reala si pe termen lung ( 2 ani ). De multe ori sunt nevoit sa amestec Ecler cu amplifuri mai slabe, doar datorita faptului ca sunt clienti cu bugete limitate şi chestia asta nu îmi convine foarte tare, întrucat atunci cand amplificatorul slab cedează, omul vine cu el la mine şi chestia asta mă costă mai mult decât am câştigat din vânzarea acelui amplif.

Pe scurt, am posibilitatea să comand aceste amplifuri la fabrica unde se face seria XPA de la Ecler. Tot acolo se fabrică şi seria P ( cea cu alimentare în comutaţie ) de la Yamaha. De mai mulţi ani urmăresc produsele acestei fabrici şi am descoperit că sunt foarte buni în ceea ce fac.

Mulţi producători brand name lucrează acolo. Tipii aceia fac ce le ceri. Daca vrei un ştift, un ştift îţi fabrică. Dacă le ceri o rachetă, o rachetă îţi fabrică.

Am adus un amplificator de 2 x 2000w rms, cu sursa în comutaţie, pe care îl omor de vreo 6 luni. Indiferent ce am făcut pe ieşire ( scurturi, condensatoare puse pe post de sarcină, bobine de 0,5mH în paralel cu 1uF/1500v, etc ) nu am reuşit să îl stric.

Mie îmi pare a fi o putere un pic cam mare pentru necesităţile normale, dar dacă spuneţi că ar fi o variantă, o să mă gândesc la asta.

Ce spuneţi de seria aceasta ( preţurile estimate conţin TVA ) ?

Model 1 - 500 Euro
420w - 8ohm,
730w - 4ohm
1150w - 2ohm

Model 2 - 600 Euro
580w - 8ohm,
960w - 4ohm
1400w - 2ohm

Model 3 - 700 Euro
700w - 8ohm,
1180w - 4ohm
1750w - 2ohm

ar mai fi posibil sa aduc şi modelul pe care îl am în teste de o jumătate de an.

Model 4 - 750 Euro
1200w - 8ohm,
2000w - 4ohm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 9:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Intreb o chestie, oare nu iesi mai ieftin si mai performant cu amplif in clasa D la putere asa mare, vb de cei 2kw/4 ohmi?

Sau pentru puterile mai mici un smps care sa urmareasca semnalul care sa alimenteze un amplif in clasa AB ? Desi aici nu poti obtine slewrate-uri prea mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 9:44 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Sharky scrie:
Intreb o chestie, oare nu iesi mai ieftin si mai performant cu amplif in clasa D la putere asa mare, vb de cei 2kw/4 ohmi?
Nu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 10:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
modelu 3 si 4 mi se pare cel mai rentabil, ca si putere/pret.

eu mai bine as cumpara asa ceva decat de pe thomann.
plus ca aici daca ar fi 2 ani garantie ar fi lux.

parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Amplificator class H - alimentare SMPS - Studiu de piata
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 10:45 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Eu zic ca toate sunt ok; si la pret si la putere; mai ales daca se garanteaza calitatea componentelor... plus garantia de 2 ani care nu e chiar o nimica toata...
Bineinteles, locul unde se vor folosi e cel care dicteaza necesarul; si cu puterile de acolo, merge cam orinde; depinde numai cum le combini.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 12:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
era interesant la modelul 1 sa vina fara 2 ohm ability sa zic asa.. trebuie sa existe si un amp capabil sa duca 4 topuri si atat la un pret mai scazut daca i-ar scadea costurile. model 4 e perfect pt basi

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 1:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
pe cand o sa aduci noile ampuri ? :D
Black... de ce nu ?
ca sa pot lega 3-4 boxe pe un canal si am stupid de multa putere acolo, rezerva. Daca are vreo 2000 in 4 ohmi,o fi avand vreo 3000 in 2 ohmi... asta daca se face varianta cu 2 ohmi... nu ar fi o putere exagerata, mai ales daca pui 4 boxe din seriile noi de acuma, de astea de SUTE de wati, 6-800 W.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 3:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Se poate cateva poze cu amplificatorul? Sa vedem si noi cam cum arata, bineinteles sub capota :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 5:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Kenwood scrie:
Black... de ce nu ?
ca sa pot lega 3-4 boxe pe un canal si am stupid de multa putere acolo, rezerva.

a da ... am uitat ca vorbeam cu tine
tu cu instalatiile complet supradimensionate
ma intreb pe partea de alimentare cum stai .... sau pe la voi pe acolo prizele au 25 A pe ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 5:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
cred ca ar trebui sa gandesti la fel in legatura cu puterea amplificatorului vis-a-vis de puterea difuzoarelor. stii ca normal..tre sa ai peste puterea difuzorului.. de 2 ori... 2,5 ori...

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 10:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
nexus3 scrie:
detin cablu de 5x6mm patrati 50 metri (pt sunet) si 5x10mm patrati 70 metri (cablul principal pt alimentat scena)

pe langa asta am divesi conectori si cabluri de legatura cu 5x4mm si 5x6mm.


toate MCCG

mi se par destul de rezistente pt aplicatiile mele.

mai jos sunt specificatiile pt cablurile mele
Citat:
Constructie:
1 Conductor multifilar,flexibil din sarma de cupru, conform SR CEI 60228, clasa 5
2 Strat separator de folie poliesterica
3 Izolatie din amestec de cauciuc obisnuit
4 Manta din amestec de cauciuc obisnuit
Domeniul de utilizare
Conectarea la retea a masinilor sau aparatelor electrice mobile sau portabile, cablurile fiind supuse la solicitari mecanice grele.

Date tehnice
Standard de produs : STAS 12220/6
Temperatura de lucru :max.600C
Temperatura minima a mediului ambiant: -300C
Tensiunea nominala : U0 /U = 450/750 V
Tensiunea de incercare : 2.5 kV, 50 Hz, timp de 5 min.


pacat ca nu ne cunoastem , dar am avut si eu cabluri romanesti, care la 5grade erau ca si otelu, si leam dat foc, si mi-am luat cablu adevarat cu care se poate lucra. daca te uiti la o firma profi de sonorizari o sa aibe cablu titanex nu kkt.

ps.inca ceva, am impresia ca tot ce ai tu este cel mai bun, sau tot ce aduci tu este cel mai ok de pe piata si cel mai rentabi, si ok calitate pret, dar tin sa te informez ca mai sunt si oameni care mai stiu ceva pe aici, si nu inghit tot ce zboara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 11:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu te pune nimeni sa inghiti nimic, nu cred ca-ti baga nimeni pe gat anumite produse. Esti liber sa cumperi ce-ti place.

Eu am cautat intotdeauna sa promovez si sa comercializez echipamene si produse cu care sa nu-mi fie rusine sau sa-mi stric imaginea.

am specificat "PT APLICATIILE MELE" asa ca nu generaliza.

P.S.

vezi ca discutia despre cabluri a fost mutata la sectiunea de sisteme de alimentare

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 9:24 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
De ce as alege "Model 3" si nu un XPA 11000?

E drept, e garantat de producator ca merge stabil in 2 ohmi (Model 3), dar si XPA -ul a fost testat la impedante joase si inca nu s-a plans nimeni.

Xeon a cuvantat bine, din punctul meu de vedere. Ar fi "fain" sa fie primul model negarantat in 2 ohmi si sa fie semnificativ (in limita bunului simt, evident) mai ieftin.

Si ar putea fi putin si mai ieftin, iar celelalte modele nesemnificativ mai scumpe (raportat la pretul / W). Una o "anuleaza" pe cealalta.

Acuma nu-mi sariti toti in cap, sa nu pot dormi la noapte. Zic asa si eu.

P.S.: Misto ideea DNA; tot inainte.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Mie Oct 29, 2008 12:08 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România