The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pro vs Hi-Fi vs Hi-End
MesajScris: Vin Mai 19, 2006 12:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
Nu inteleg ceva si anume :amplificatoarele despre care tot vorbiti pe aici ating macar normele hi fi? Nu am vazut inca un amplificator mai puternic de 100w/8ohmi,200w/4ohmi,400w/2ohmi si 800w/1ohm,si care sa cante muzica....poate imi explica cineva care e treaba...:D

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 20, 2006 12:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 15, 2006 4:55 am
Mesaje: 22
Localitate: Constanta
in general amplificatoarele pentru PA/sound reinforcement sunt proiectate avand in prim-plan cerinte legate de fiabilitate , protectii de tot felul , randament , transportabilitate , versatilitate , pret , etc si mai rar de fidelitate superba care incanta urechile unui audiofil :roll: ... desi cred ca marea majoritate reuseste sa se incadreze in norme :-?

intr-adevar este regretabil ca aceste amplificatoare si-au castigat de-a lungul timpului o reputatie proasta dar aceasta reputatie nu cred ca este reprezentativa

exista si destule amplificatoare destinate sectorului public adress cu performante peste medie la capitolul fidelitate ... problema e ca aproape intotdeauna cind vorbim de electronica si electroacustica performanta costa bani ... iar cand vorbim de PA costa bani grei deci putini producatori sunt dispusi sa investeasca timp si bani pentru perfectionarea acestui parametru in mod special daca toate celelalte obiective sunt indeplinite cu succes ... pentru ca devine prea scumpa marfa si nu se stie daca se va vinde .... in fiecare firma cu ambitie se face o evaluare a pietei si se iau decizii .... de asta exista departament de marketing :wink:

ideea este ca gasesti de toate , bani sa ai :lol:

Ps : nu va inchipuiti ca toate amplificatoarele pentru casa ori masina de pe piatza romana sau internationala sunt atat de super-Hi-Fi precum pretind a fi ... unele chiar sunt dar unele sunt de-a dreptul ... mediocre . in fiecare domeniu exista realizari bune , mai putin bune si mediocre ... economia de piatza

_________________
Marius
0733 723 129
www.facebook.com/ReparatiiConstanta2006/
ReparatiiConstanta2006@gmail.com
SonorizariConstanta2006@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hi Fi
MesajScris: Sâm Mai 20, 2006 1:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
silence scrie:
Nu inteleg ceva si anume :amplificatoarele despre care tot vorbiti pe aici ating macar normele hi fi? Nu am vazut inca un amplificator mai puternic de 100w/8ohmi,200w/4ohmi,400w/2ohmi si 800w/1ohm,si care sa cante muzica....poate imi explica cineva care e treaba...:D


sti cum e problema, "audiofilii" nu iubesc amplificatoarele de 19", pt ei tot ce nu respecta normele lor nu e audiofil, adica cum poti sa zici ca e audiofil un monstru cu latimea 19", de 20-30 kg ?
cineva mi-a zis ca amplificatoarele profesionale sunt tot cele hi-fi, numai ca au puterea mai mare, au protectii mult mai multe, si sunt pe 19"...diferenta in sunet nu este... bineinteles aici apar si firme fantoma, care au un amplificator prost pe care un audiofil daca il asculta, sau nu numai, isi pune mainile in cap si isi formeaza o prima parere, care conteaza cam 99%, despre amplificatoarele respective...
exsita si firme specializate in productia de amp-uri pro care sunt recunoscute pentru calitatea atat a sunetului, cat si a constructie, una dintre ele ar fi Crown...m-am uitat pe un forum si tin minte ca un tip zicea ca Crown K2 da clasa la multe amplificatoare "audiofile", ca atunci cand asculta puteai sa juri ca este cineva in camera si canta in fata ta la chitara, sau ca il "vedeai" pe tipul respectiv cum se plimba prin camera cand canta la chitara, deci se paote, numai ca sti tu cum e:audiofililor nu le plac chestiile mari ( ma refer la difuzoare, amplificatoare )...

am citit pe un forum cum ca un audiofil nu-si putea imagina cum de rezista un difuzor de 18" la o putere asa de mare, mai bine spus era sceptic in legatura cu inertia pe care o avea masa mobila la cursa ei la puteri mari, pe cand realitatea este ca inerta este mult mai mica la difuzorul respectiv in comparatie cu unul "audiofil" de 10" sa zicem...
totusi ceea ce am scris eu mai sus nu este valabil in toare cazurile, deci nu trebuiesc luate ca reguli generale, dar in unele cazuri sunt perfect valabile...ideea este ca fiecare difuzor a fost creeat cu un anume scop, nu poti sa faci sonorizari cu boxe care au pe bas difuzoare de 10cm, nu ? sau mai sti :lol: ca acuma orice este valabil...

tptusi gandtiva ca pentru un audiofil un amplificator este audiofil daca are distorsiuni cat mai mic ( ideea este ca un audiofil nu asculta la distorsiuni la 10% pt ca deja sunetul se schimba ) si comparati distorsiunile amplificatoarelor hi-fi cu distorsiunile amplificatoarelor pro, nu e mare diferenta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hi Fi
MesajScris: Sâm Mai 20, 2006 11:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Snake scrie:
sti cum e problema, "audiofilii" nu iubesc amplificatoarele de 19", pt ei tot ce nu respecta normele lor nu e audiofil, adica cum poti sa zici ca e audiofil un monstru cu latimea 19", de 20-30 kg ?

Exceptie fac cei cu amplifuri in clasa A, care nu prea ai cum sa le faci mici.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:20 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 20, 2006 1:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Ai dreptate.

Pana la urma parerea mea este ca am ajunge offtopic, pt ca ar trebui sa definim ce inseamna hi-fi, sau audiofil...
apropo de definitia termenului audiofil, am citit pe hi-ri.ro/fhifi o multime de definitii ale acestui termen, fiecare destul de diferite intre ele, deci...

totusi ideea este ca acest lucru este extrem de plin de subiectivism...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Hi-fi nu e pentru electronisti...
MesajScris: Lun Mai 22, 2006 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
Mersi pentru explicatii :lol: dar nu asta era ideea mea.audiofil nu insemna nici un amplificator ci persoana care probeaza asa ceva.audiofilii nu se uita in primul rand dupa foi(dupa thd,wataj,impedanta si alte minuni) pe el il intereseaza doar cum suna.eu am vrut sa va explic cam care e treaba cu muzica si fidelitatea dar vad ca nu sunt deloc inteles mai grav este ca nici nu va intereseaza.Sa-mi spuna cineva care a auzit vreodata o joasa sub 40Hz;nici nu va inchipuiti ce e acolo stie cineva care e diferenta in muzica intre 25Hz si 18Hz?cum sa faca un amplificator de 3kg si 100 euro asa ceva?
Electronistii in general au o problema mare cand vine vorba de audio:aproape toti sunt cu foile in cap,dar muzica nu se poate pune pe foaie-asta e clar.cum poti spune ca bagi 50Hz si obtii 4.5Khz ala inseamna ca nu era amplificator,sau poate era ....dar pentru caini...imi pare rau ca a ajuns un amplificator sa aiba asa "performante".Parerea mea este ca odata ce te bagi sa construiesti un amplificator macar fa-l sa cante muzica daca nu lasa firme consacrate cu zeci de ani de experienta sa-si faca treaba( ACCUPHASE LABORATORY,THE GRYPHONE,BRYSTON,LINN,SPECTRAL,HALCRO,McINTOSH,NAIM,KILOWATT POWR SI MULTE ALTELE),macar va rog uitativa sa vedeti despre ce e vorba ca altfel toti o sa ramana la proasta idee ca toate amplificatoarele canta la fel diferind doar puterea si distorsiunea.am uitat sa va spun ceva si eu sunt electronist dar nu am conceptiile astea.am un amplificator de facut de mine de 30 de wati pe 8ohmi si 250W/1ohm pe tranzistori (4 in paralel),slewrate de 300V/us/A
unde e distorsiunea la asa viteza?aha si am uitat ceva faza e curata ca lacrima.asa da, nu?daca are cinva vreo nelamurire sa ma intrebe raspund cu cea mai mare placere. :wink:

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 22, 2006 11:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun prin amplificator audiofil; eu nu sunt electronist dar am ascultat muzica la viata mea si am auzit cateva sisteme ce suna bine dupa pareea mea. Cand am zis amplificator audiofil ma refeream la amplificatoaele pe care le detin audiofilii si cu care se lauda ca suna excelent pe boxele lor, care de obicei costa o suma deloc decenta, si cu care le place sa se dea mari ( nu toti ), amplificatoare care apartin firmelor: VIncent, Krell etc de genul.
Eu nu am zis ca daca un amplificator are specificatii extrem de bune se si aude la fel de bine.
Eu nu am vazut sa fi incercat sa ne explici ceva, ci numai ai intrebat :lol:

ma refeream la kg cand faceam comparatia intre un Crown si un Creek, un monstru de cateva zeci de kg si un pitic sub 5 kg...un audiofil bineinteles ca l-ar alege in primul rand pe cle Creek pt ca arata mai "domestic", e mai usor si mai elegant si se potriveste cel mai bine in sufrgerie ( esteticul nu este deloc o caracteristica pe care ar trebui sa o foloseasca lumea atuncic and alege un amplificator, dar totodata este si o conditie cre conteaza foarte mult pt unii ) si compara-l cu un Crown, care cantareste mult mai mult, dar care poate suna mult mai bine decat Creek-ul, cine stie ?
eu incerc sa va arat de ce audiofilii nici nu vor sa auda de scule profesionale: nu se stie cati au auzit un sistem care sa sune bine, probabil ca majoritate "lucrtorilor" care se ocupa de sunt fie nu-si fac meseri cum trebuie, fie au urechea mai "bleaga" si atunci apar si audiofilasul nostru cu urechea lui delicata si cand aude cum suna sistemul reglat de un astfel de muncitor isi ia lumea in cap si incepe cu o prima impresie foarte proasta despre pro...
sau tu la ce amplificatoare te refereai ?

este vre-o problema daqca schimb titlul topicului HI-Fi vs Pro ( amplificatoare )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: 10
MesajScris: Mar Mai 23, 2006 12:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 19, 2006 12:27 am
Mesaje: 8
Poate nu sunt in masura sa dau note ,dar totusi dau nota 10 echipei Poweraudio pentru felul in care mi-a raspuns.
Faza e ca un singur lucru ma deranjeaza in general, nu fac o referire exacta,si anume cand unii spun ca stiu dar cand ii iei la bani marunti nu mai stiu nimic si ca ce au ei se aude perfect si nici macar nu cauta altceva.Am inteles perfect ce ati vrut sa spuneti cu amplificatoarele audiofili dar problema este ca eu ,nu vreau sa ma laud dar sunt nevoit sa zic,nu sunt audiofil ci stereofil dar sunt intro continua cautare,noi experimente,si sunt de acord, ba mai mult nu suport amplificatoarele de 5kg cum ati spus de Creek,eu vreau amplificatoare masive,corpoase (chiar daca ele sunt numai de 30 W/8ohmi) ca muzica pe care o reproduce sa fie la fel de complexa,plina.Ca sa ma intelegeti exact,personal nu-mi pot nici imagina macar.ca un amplificator de 5kg sa faca un sunet masiv cu joase care sa te impresioneze si sa mai aiba pe deasupra si o dinamica extrema desi nu sunt impatimitul basului :wink:
Sincer va intreb si sunt chiar curios ca nu inteleg ceva:credeti ca amplificatoarele hi-fi nu sunt profesionale?si la ce va referiti cand spuneti profesionale?va intreb din cauza ca,de exemplu Briston e o firma britanica,serioasa de echipamente audio Hi-End, si totusi sunt facute special pentru studiouri de inregistrari.
Nu ar fi nici o problema daca schimbati numele topicului,cred ca ar fi destul de interesant sa se discute si despre latura aceasta a amplificatoarelor,ca de auzit se aud toate :lol:

_________________
Hi End Definition Audio


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 23, 2006 3:00 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Aici pe forum se vb un dialect anume.
Amplif profesional aici inseamna ca e unul pus intr-o carcasa standard, eventual cu ventilator si radiaator facut din resturi de tabla.
Cu alte cuvinte profesional= facut la scoala profesionala.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 8:21 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 23, 2006 11:48 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Eu cand spun de amplificatoare pro fac referire la amplificatoarele care au ca scop sonorizarile, care sunt folosite in conditii extreme;o alta referire ar fi si la amplificatoarele care au ca specificzatii tehnice puteri mari, distorsiuni reduse ( a explicat Sharky de ce ) si de obicei kg multe ( dar nu este o regula neaparat valabila, exista si amplificatoare care au surse in comutatie, cum am spus si Sharky, un ex stiu ca Yamaha au un amplificator de 2x700 W, nu mai stiu sigur daca 4 sau 8 omi, dar care cantareste doar 9 kg ), multe protectii pe iesire, ca nu se stie pe mana cui cade.

Sunt complet de acord cu tine, omul evolueaza cu timpul, eu sunt intr-o continua cautare spre ceva nou care sa ma satisfaca mai mult decat ceea ce am in prezent.

La intrebare <<credeti ca amplificatoarele Hi-Fi sunt profesionale?>> am citit mai demult un raspuns: amplificatoarele profesionale sunt tot hi-fi, numai ca au puteri mult mai mari si protectii mai multe...si cred ca are dreptate, parerea mea.

O sa schimb numele topicului, poate gasesc un nume mai interesant care sa atraga mai multe pareri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 09, 2006 6:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Snake scrie:
O sa schimb numele topicului, poate gasesc un nume mai interesant care sa atraga mai multe pareri.

Pro vs Hi-Fi vs Hi-End :)))) asta ca sa mai pun ceva paie pe foc :roll:

Un Hi-End "clona" de pe ELECTROCOMPANIET AW120, distorsiuni extrem de mici si un SleuRate impresionant de mare, nu este chiar remarcabil, dar cu sigurantza se poate lauda cu performantele sale.
http://www.elprod.ro/aw

Consider ca nu trebuiesc subestimate performantele amplificatoarelor Pro, sunt foarte multe amplificatoare Pro care pot face pipi(scuzati expresia) de la mare distantza pe foarte multe amplificatoare Hi-Fi.
Si de ce sa nu recunosc, exista si amplificatoare Hi-End care sunt de kkt(scuzati expresia) pe langa o multime de amplificatoare Hi-Fi.

Bafta.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 10, 2006 12:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Titlul modificat la cererea publicului :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 28, 2006 11:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 25, 2006 6:23 pm
Mesaje: 30
Localitate: bv
sunt sigur ca s-ar putea discuta pe tema asta inca trei generatii de oameni, dar dupa mine exista o mare diferenta intre hi-fi si PA.
un audiofil in general cumpara statii ca nu au neaparat sute de wati, sa sune incet dar bine, cine cauta PA cauta sa aiba putere si presiune...
si in cazul la amandoua categorii cred ca exista protectii poate la unele mai mult sau mai putin....
referitor la cateva Branduri mentionate mai sus, acelea sunt firme de care putini in viata se ating (ma refer din romania) si daca reusesti sa pui mana pe o linie LINN sau B&O cred ca este din anii 70-80.....
si greutatea clar nu face diferenta intre hi-fi si PA, cel mai bun exemplu il au cei de la LABGRUPPEN care modelul fP 6400 are 5000W in bridge in 4 Ohmi la 0 dB full.....si cantareste 11.6 kg....
daca ar fi sa se faca o definite intre audiofilie si PA as zice ca un audiofil niciodata nu o sa ii placa o instalatie PA pentru ca suna tare si prost indiferent de model serie brand sau asa ..... iar un PA-ist nu ar rezista sa asculte muzica la nivelul ala sonor al audiofilului, si ar cauta cu disperare masterele si gainurile de pe instalatie..... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 28, 2006 11:55 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 9:34 am
Mesaje: 185
Localitate: Galati
hmm o persoana PA cum zice zip nu poate fi si audiofil sau ce? audiofil inseamna persoana caruia ii place muzica, deci si un PA poate fi audiofil... parerea mea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 28, 2006 12:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 25, 2006 6:23 pm
Mesaje: 30
Localitate: bv
Phantom scrie:
hmm o persoana PA cum zice zip nu poate fi si audiofil sau ce? audiofil inseamna persoana caruia ii place muzica, deci si un PA poate fi audiofil... parerea mea


o persoana care ii place muzica e om normal nu e audiofil, un audiofil este cel care cauta perfectiunea intr-un sistem de sunet si pentru care nu orice boxa amplif sau cdplayer suna bine.....sau reda toata gama pe care el o doreste.....
da si un PA-ist poate fi audiofil dar nu din toate sistemel PA poti scoate perfectiunea pe care o doreste un audiofil.... :roll:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România