The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 12:39 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Preamplificator Pioneer Spec1.Cum recomandati sa-l folosesc?
MesajScris: Mar Mar 30, 2010 7:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
De curand am devenit fericitul posesor al unui asemenea exemplar. Recunosc... am o afinitate pt tot ce inseamna "Made in Japan" in materie de tehnica. Acesta e un exemplar autentic, fabricat in anii '70.
Una din frazele pe care le-am gasit pe net in prezentarea lui, suna cam asa :

"Pioneer used premium capacitors, resistors and other components internally to achieve the best sound possible within the price-point Pioneer was was dedicated to achieving. And the SPEC-1 wasn't cheap. In 1975, it had a list price of $500"

Acum.... sa va spun si in ce combinatie il voi folosi... si aici cer un sfat din partea voastra. Posed o instalatie de sunet DIY formata din 2 sateliti (100 w/8 ohmi bucata - fiecare avand cate un 1 dif medii de 10' si doua tweetere) + doua subwoofere carora le voi inlocui in curand difuzoarele cu Hp-15w. Pt sateliti voi folosi o statie cu TDA 7294 in punte, iar pt subwoofere inca sunt in cautari de amplificator. Mi s-a propus un "Ecler" de catre Mircea, care imi face cu ochiul, dar din pacate imi depaseste posibilitatile momentan. Dar, ca sa fie ecuatia completa. presupunem ca pentru bass voi avea un T-amp E800. E foarte posibil ca acela sa fie alesul. Unde credeti ca i-ar sta cel mai bine acestui preamplificator in aceasta combinatie si care credti ca ar fi reglajele ideale pt un sunet de calitate? Prima mea idee, ar fi fost sa-l folosesc pe post de crossover. Insa din cate vad eu, nu pot folosi reglajele de pe el pt doua amplificatoare. Sau poate ca merge, dar nu am reusit eu sa descopar cum. Daca aveti vreo sugestie in acest sens, e binevenita.
Daca nu pot sa-l folosesc pe post de crossover, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa-l folosesc inaintea amplifului de bass. De asemenea daca aveti ceva idei legate de aceasta combinatie si reglajele necesare, v-as fi recunoascator. De altfel , asa cum spuneam orice idee legata de utilizarea acestui preamplificator, va asigur ca-mi va fi de mare ajutor.
Atasez mai jos cateva poze din diferite unghiuri, pt o edificare mai buna:

Imagine panou fata :
http://i41.tinypic.com/30wa6om.jpg

Panou fata - stanga:
http://i39.tinypic.com/2qwzzfn.jpg

Panou fata - dreapta:
http://i44.tinypic.com/veua6f.jpg

PANOU STANGA FATA - JOS
http://i41.tinypic.com/2lwwqqf.jpg

PANOU SPATE:
http://i39.tinypic.com/1051u7t.jpg

SPATE STANGA:
http://i41.tinypic.com/2117vnm.jpg

SPATE DREAPTA:
http://i42.tinypic.com/2uola8w.jpg


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 31, 2010 7:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:01 pm
Mesaje: 221
Localitate: Rasnov
Asta pare a fi un preamplificator nu un amplificator.
Mai ai neviue de amplificatorul de putere la el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 31, 2010 7:39 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Ce imi place la preamplificatorul asta e controlul de bass si inalte: ai bass si la 50 Hz si la 100 Hz; la fel si la inalte, doua potentiometre, unul la 10 KHz, celalalt la 20. Sunt curios cum suna, pare interesant...

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 01, 2010 1:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Bogdi12001 scrie:
Asta pare a fi un preamplificator nu un amplificator.
Mai ai neviue de amplificatorul de putere la el.


Exact asta am specificat si eu in titlul topicului - PREAMPLIFICATOR. :wink:
Asa cum spuneam si mai sus, acesta va fi folosit in combinatie cu doua amplificatoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 02, 2010 5:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:01 pm
Mesaje: 221
Localitate: Rasnov
Da
Imi cer scuze am vazut gresit.
Oboseala!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 03, 2010 5:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Ma gandeam la urmatoare combinatie:
In amplificatorul pt sateliti las semnalul exact asa cum iese din mixer, iar inaintea amplificatorului pt subwooferi, montez preamplificatorul caruia ii tai complet inaltele. Las potentiometrii la minim, iesind astfel numai semnal de bass din el. Devine astfel un crossover...:) Credeti ca e o idee buna ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 04, 2010 10:52 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 02, 2007 10:59 pm
Mesaje: 245
Localitate: tulcea
de ce nu iti iei mai bine un crossover pe 2 cai? rolul preamplificatorului este de a PRE-amplifica si corecta semnalul in nici un caz de al folosi in loc de crossover. tu vrei sa tai inaltele care la tine sunt marcate cu 10khz si 20khz....bun....si subwooferul va lucra de acolo in jos? :roll: atunci nu mai este subwoofer... poate primesti si pareri mai avizate decat a mea.

_________________
contact 0744815277 sau pe mess ,,lucidisco,, omul cat traieste invata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 07, 2010 5:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Daca ar merge folosit cu inaltele taiate si din el sa iasa decat semnal de bass, atunci economisesc cel putin 100$ cat inseamna un crossover bun. Cam asta a fost rationamentul meu :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 07, 2010 11:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Pai nu merge corect. Incearca si vezi cum suna, ca o droanga probabil.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preamplificator Pioneer Spec1.Cum recomandati sa-l folos
MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 7:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 19, 2010 4:10 am
Mesaje: 33
Aduc la viata acest subiect pt a va cere un sfat. Sunt multi cunoscatori aici. Cat considerati ca valoreaza in momentul de fata un asemenea preamplificator ? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România