The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:12 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 12:54 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Chinezii nu se copiaza intre ei, ei sunt destepti, ei fac barter.

daca nu este un brand , nu merita sa fie copiat

ar fi culmea , e ca si cum vreun producator chinez ar copia dacia 1100 acum.


Problema se pune mult mai simplu

producatori de amplificatoare nu sunt multi , chiar si acolo

sunt cativa mari , de ex Deton, care produc un fel de OEM pentru alti "producatori " mai mici

uite un exemplu de azi dimineata

cred ca primesc astfel de mail-uri zilnic

Citat:
Dear Sir,

How are you,dear? This is Tim from professional audio manufacturer in China.Hope to cooperate with you in a GOOD quality.LOW price.
........Power amplifier
........Loudspeaker
........Mixer
........Signal processor
I believe our many kind of professional & fashionable products will bring you reasonable profits and increase your market shares there.

Hope to hear from you soon!

best regards,
Tim Chen
w:www.excelsound.com
e:excelsound@163.com
msn:chdtim@hotmail.com
t:+86 13570543277



daca le studiezi situl ai sa descoperi rapid (presupunand ca lucrezi de ceva timp in domeniu si cunosti invartelile) ca ei nu prea produc nimic, ci sunt doar niste intermediari cu pretentii de producatori.

amplificatoarele sunt produse dupa parerea mea de cel putin 2 firme diferite si exemplele pot continua.

mie mi-a luat cativa ani sa inteleg exact ce se petrece acolo, treaba e complicata rau de tot.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 1:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 06, 2009 9:32 am
Mesaje: 74
Localitate: Brasov
Mpro, tu vrei amplif sa-ti mearga la 110-250V? plateste tata...ca sunt si d-alea.
Ma rog, poate apucati sa puneti si voi mana pe Obe si va convingeti ca nu e doar o copie frumoasa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 1:16 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Decat sa lungiti acesta discutie, mai bine ii faceti o vizita lui Leco, si faceti un test relevant amplificatorului si ne lamurim toti. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 3:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
..am trimis si eu niste mailuri/mesaje, dar n-am primit raspuns! Am vrut sa fac o comanda pt. niste ampuri "Crownchina" :) ..o comanda "minimum order" sa zic asa! Am cunostinta..pot sa aduc in tara, cu comp..

Problema e ca am cerut cantitate minima? Este vorba de siteul www.made-in-china.com

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 4:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
razvan23 scrie:
Mpro, tu vrei amplif sa-ti mearga la 110-250V? plateste tata...ca sunt si d-alea.
Ma rog, poate apucati sa puneti si voi mana pe Obe si va convingeti ca nu e doar o copie frumoasa.


NU! Doresc amplificatoare sanatoase ! Care merg bine (fara cliping si distorsiuni) chiar si dca am 215V..sau curent mai slab(206V-208V).
In secolul 21 asta e un mare lucru?
Nu ma intereseaza povestile..nici cu treba cu Crown XTI(de ex) care nu pot sa foloseti sub 230V,pt. ca face figuri..si nu stiu ce prostii..

Deci intrun cuvant : doresc amplificatoare sanatoase! La pret real!
Sunt pretentios? :roll: Repet:traim is sec.21..si nu se poate cumpara un amplificator sanatos pt. aplicatii-sonorizari profesionale?

Si Crownu ala nou, I Tech ..ce este? :? (un gunoi scump? )

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 7:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Mpro scrie:


Si Crownu ala nou, I Tech ..ce este? :? (un gunoi scump? )


Nu e un gunoi scump, pentru ca are protectii, etc. Este mult peste o chinezarie, are sunet de calitate insa, cu puterea au blufato rau... si totusi nu as compara seria iTech cu chinezariile astea care apar ca ciupercile dupa ploaie :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 27, 2010 7:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Dati-mi voie sa ma bag si eu cu 2 argumente.

1). Cum pana mea scot astia dintr-un miez ETD39 sau maaxim ETD44 cred ca este acolo NICI MACAR IN REZONANT MODE , 2x1500W???

Pt puterea de 2x1500W RMS, o clasa D ar trebui sa aibe alimentarea de cam 3500VA.

3500Va scoti cu mare noroc dintr-un ETD59 la 125 Khz in rezonant mode cu ZVS si PFC.

2). Un amplificator cu sursa in comutatie la peste 1Kva NU are ce sa caute FARA PFC, in productie.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: obe
MesajScris: Sâm Aug 28, 2010 6:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Domnul Leco . Sunt utilizatorul elmuzului care l-ati testat dumneavoastra. L-am folosit fara probleme la 190V la retea. Are forta si suna bine pe basi cu toate ca nu am difuzoare decat 1500W/4ohm pe o parte.. Am inteles ca nici Elmuzul nu are pfc si are trafuri 2 trafuri ETD 59 la 86 Khz. Din cauza clasei H are acea forta? Vreau sa va intreb. Un amplificator clasa D cu aceleasi trafuri (ex) nu poate dezvolta aceeas putere? Va rog scuzati intrebarea Poate o sa radeti dar nu stiu electronica. Eu caut pentru medii un amplificator sa sune bine, sa fie usor si sa tina pasul cu elmuz. OBE chiar mi-a placut cum se aude si ma gandeam sa cumpar pt. partea de medii.A facut fata pe basii de 1500/4ohm Am folosit pana sa-mi vina elmuzul. De auzit se aude f. bine. Eu am acum pe medii un crown macro tech 1202,dar are 22 kg. Suna foarte bine dar voiam sa usurez rackul. Va rog scuzati daca nu am formulat bine intrebarea. Nu ma pricep la termeni tehnici. Eu sunt doar utilizator, care respecta mult electronistii.Fara ei noi utilizatorii nu ne putem descurca. Stima. P.S. Nu sunt copil. Folosesc pt. meseria mea de peste 30 de ani sisteme de sunet. Am inceput cu amplificatoare facute de Roland si am ajuns intr-un timp la rack cu trei crownuri macro tech,dar a ars tot sistemul in incendiu. Nu pot sa-mi permit stifturi, dar i-mi doresc amplificatoare usoare si eficiente. Eu ma deplasez la evenimente . Va doresc multe realizari si cat mai multe sonorizari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: obe
MesajScris: Sâm Aug 28, 2010 9:45 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
holter tony scrie:
Domnul Leco . Sunt utilizatorul elmuzului care l-ati testat dumneavoastra. L-am folosit fara probleme la 190V la retea. Are forta si suna bine pe basi cu toate ca nu am difuzoare decat 1500W/4ohm pe o parte.. Am inteles ca nici Elmuzul nu are pfc si are trafuri 2 trafuri ETD 59 la 86 Hz. Din cauza clasei H are acea forta? Vreau sa va intreb. Un amplificator clasa D cu aceleasi trafuri (ex) nu poate dezvolta aceeas putere? Va rog scuzati intrebarea Poate o sa radeti dar nu stiu electronica. Eu caut pentru medii un amplificator sa sune bine, sa fie usor si sa tina pasul cu elmuz. OBE chiar mi-a placut cum se aude si ma gandeam sa cumpar pt. partea de medii.A facut fata pe basii de 1500/4ohm Am folosit pana sa-mi vina elmuzul. De auzit se aude f. bine. Eu am acum pe medii un crown macro tech 1202,dar are 22 kg. Suna foarte bine dar voiam sa usurez rackul. Va rog scuzati daca nu am formulat bine intrebarea. Nu ma pricep la termeni tehnici. Eu sunt doar utilizator, care respecta mult electronistii.Fara ei noi utilizatorii nu ne putem descurca. Stima. P.S. Nu sunt copil. Folosesc pt. meseria mea de peste 30 de ani sisteme de sunet. Am inceput cu amplificatoare facute de Roland si am ajuns intr-un timp la rack cu trei crownuri macro tech,dar a ars tot sistemul in incendiu. Nu pot sa-mi permit stifturi, dar i-mi doresc amplificatoare usoare si eficiente. Eu ma deplasez la evenimente . Va doresc multe realizari si cat mai multe sonorizari.



Tony, sunt ok amplifurile pe care le ai insa, daca vrei acuratete si fiabilitate pe medii-inalte cauta totusi un amplificator clasa AB , AB+B sau chiar un hibrid AB+H.
Cu toate ca are putere mica acel Crown, cred ca ai realizat ca sunetul reprodus de el este mult peste cel al celorlalte amplifuri pe care le detii.
Legat de capitolul putere, sunt multi factori care dau puterea unui amplif.


PS: eu detin un amplif hibrid AB+H pe care il folosesc pe medii-inalte si suna foarte bine , in plus este si usor (9 kg -sursa in comutatie separata pentru fiecare canal in parte )


:lol:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 28, 2010 10:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Dj_david

Ce marca este acel amplif ?
Si daca vrei, da mai multe detalii despre el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 28, 2010 12:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
Giovani scrie:
Dj_david

Ce marca este acel amplif ?
Si daca vrei, da mai multe detalii despre el.


Ampliful este cel din semnatura, Powersource 1300.

la detalii, depinde ce anume te intereseaza, as putea pune un PDF insa, nu stiu cum :roll:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 28, 2010 10:08 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Toni, elmzul NU are PFC insa are 2 miezuri ETD59, care ajuta foarte mult la puterea debitata.

PFC-ul este un power factor correction, care ajuta mult la variatiile retelei, in ideea de a mentine un raport constant al factorului de putere.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 29, 2010 7:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
Leco scrie:
Toni, elmzul NU are PFC insa are 2 miezuri ETD59, care ajuta foarte mult la puterea debitata.

PFC-ul este un power factor correction, care ajuta mult la variatiile retelei, in ideea de a mentine un raport constant al factorului de putere.



acelasi lucru i l-am explicat si eu :lol:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 8:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
hai ca m-am enervat!astazi am pus cu tony 3 boxe pe o parte si trei pe cealalta.surpriza!dupa 30 minute de clip puterea tot rece.
configuratia :obe-800 pe toate cele 6 boxe,(jos rcf 4 pro 801s,la mijloc RCF-acustica-cel cu 15 toli si draiver rcf-ND2530-t3,sus-selenium12mb3p- cu draiver rcf nd-2530-t3.
vreau sa spun ca ampliful electovoice care al am pe medii joaca la pitici dar am pus si un ecler.mai rau decat electrovoice cp 2200.nu stiu ce sa spun dar nu am nimic cu domnul andrei de la sound stiil dar a descoperit o putere care sigur va avea ceva de spus.si calitatea sunetului ma impresionat foarte mult!
rog ca distribuitorii celor doua tipuri de amplificatoare (ecler si electrovoice ) sa nu se supere, dar asta este adevarul.
hai sa mai revenim si cu picioarele pe pamant si sa nu ne mai luam in totalitate dupa branduri.totul e prin COMPARATIE!
chiar am baut cu tony o sticla de wischy pe aceasta tema.
sincer si nu as vrea sa deranjez, dar rog pe domnul leco si cu acordul distribuitorului de obe(sound stiil brasov)sa testeze acest model de amplificator.(poate m-am inselat)
cred ca va fi folositor tuturor.
scuze daca am fost rautacios s-au am exagerat dar sa tot comentat despre acest subiect si am vrut sa ma conving(mi-am pus la bataie boxele care le detin)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 10:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Daca doreste cineva sa trimta la test un exemplar, cu placere il testez,conditia fiind ca in cazul in care ceva cedeaza, sint absolvit de vina!

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România