The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:59 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 12:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 06, 2012 11:59 am
Mesaje: 17
Am un Cd-player si un amplificator mai vechi - clasic.
Problema e ca amplificatorul deconectat de la sursa, numai din intrerupator - fara a fi scos din priza - se aude incet dar distorsionat ce rada playerul, in boxe daca las cd-playerul in functiune. Care ar putea fi motivul ?!!
Daca scot amplificatorul de la sursa ( din priza ) nu se mai aude.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 9:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Mai intai spui ca Sursa (fara a fi scos din priza) apoi
Sursa(priza)
hotarastete....


Ultima oară modificat de Toma Marian pe Mie Oct 17, 2012 9:18 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Mie Oct 17, 2012 9:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Ionascu Dan scrie:
Am un Cd-player si un amplificator mai vechi - clasic.
Problema e ca amplificatorul deconectat de la sursa, numai din intrerupator - fara a fi scos din priza - se aude incet dar distorsionat ce rada playerul, in boxe daca las cd-playerul in functiune. Care ar putea fi motivul ?!!
Daca scot amplificatorul de la sursa ( din priza ) nu se mai aude.

Multumesc!




Daca limba romana nu ar constitui problema principala al acestui text,cred ca te-am putea ajuta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Sâm Oct 20, 2012 1:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
Omul vrea sa spuna ca are legat la un amplificator mai vechi un player, tot mai vechi.
daca playerul merge iar amplificatorul il opreste de la buton(off) dar este bagat in priza , in boxe se aude un sunet slab distorsionat(sunet ce il reda playerul). Daca scoate din priza amplificatorul sunetul inceteaza.
Cam asta e tot. Sper ca am inteles bine nelamurirea sa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Sâm Oct 20, 2012 10:53 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ionascu Dan scrie:
Am un Cd-player si un amplificator mai vechi - clasic.
Problema e ca amplificatorul deconectat de la sursa, numai din intrerupator - fara a fi scos din priza - se aude incet dar distorsionat ce rada playerul, in boxe daca las cd-playerul in functiune. Care ar putea fi motivul ?!!
Daca scot amplificatorul de la sursa ( din priza ) nu se mai aude.

Multumesc!

Este o un lucru normal, pana se descarca si condensatorii.. Asteapta peste 20s si o sa vezi ca nu se mai aude apoi nimic, sau pune volum mai mare, sa vezi ca inceteaza imediat "sunetul".
In mod sigur amplificatorul tau nu are releu la iesire; sau mai bine zis, nici o protectie.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Sâm Oct 20, 2012 4:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 06, 2012 11:59 am
Mesaje: 17
Matei Topciov a inteles perfect problema mea :D Multumesc!

Am asteptat 20 - 30 secunde dupa ce am inchis amplificatorul si semnalul de la cd player nu a disparut.
Am dat si volumul mai mare dar la fel semnalul persista.

Amplificatorul e un NORDMENDE PA 1050 HI-FI Philarmonic (1979) iar CD playerul e un Technics SL-PG 520A (2005)
MUltumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Dum Oct 21, 2012 1:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ionascu Dan scrie:
Matei Topciov a inteles perfect problema mea :D Multumesc!

Am asteptat 20 - 30 secunde dupa ce am inchis amplificatorul si semnalul de la cd player nu a disparut.
Am dat si volumul mai mare dar la fel semnalul persista.

Amplificatorul e un NORDMENDE PA 1050 HI-FI Philarmonic (1979) iar CD playerul e un Technics SL-PG 520A (2005)
MUltumesc!

Cum spuneam, nu trebui sa iti faci griji; asa este facut sa functioneze. Lasa-l sa caraie si vezi cat o sa mai caraie... ca sa-mi fac o idee.... In principiu ar trebuie sa se si opreasca dupa un timp.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator
MesajScris: Dum Oct 21, 2012 3:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 06, 2012 11:59 am
Mesaje: 17
Am inchis amplificatorul si s-a comportat ca si cum s-ar fi descarcat condensatorii. Insa dupa 2 sec a reaparut sunetul distorsionat al semnalului primit de la cd player care nu a mai disparut nici dupa 15 min ( s-a mentinut constant )

A avut un comportament exact ca o parabola:

Inchis amplificatorul......sunet distorsinat in scadere pana la un punct 0 apoi dupa 2 sec reaparitia sunetului distorsionat pana la un maxim constant ( timp de 15 min )

Sa fie de la semnalul prea puternic primit de la cd player??!! Amplificatorul amplifica excesiv de mult cu volumul dat la 25%. ( semnalul de la cd player intra pe aux )

Multumesc :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România