The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:20 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Cu ce difuzoare v-ati inceput &quot;viata audio&quot;?
Ming Sound 7%  7%  [ 20 ]
. 15%  15%  [ 43 ]
Paudio 15%  15%  [ 43 ]
RCF 3%  3%  [ 8 ]
Beyma 2%  2%  [ 6 ]
18Sound 2%  2%  [ 5 ]
Selenium 1%  1%  [ 3 ]
Precision Devices 1%  1%  [ 4 ]
alte marci 54%  54%  [ 153 ]
Voturi totale : 285
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 17, 2007 6:26 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
eu am inceput cu 2 incinte in care am pus cate 3 difuzorase din acelea care se gasesc si azi in sistemele audio 2.0 pe la 20-30 Ron. Spre uimirea mea si acum functioneaza, se gasesc la biserica din parohia mea, si ori de cate ori le vad ma gandesc cu placere. Incintele le-am facut din lemn, fara fonoabsorbant, si puse pe deasupra o panza mai groasa neagra(nu e mocheta).

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 17, 2007 6:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Paudio - HP15-W 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 17, 2007 6:48 pm 
bradacalin scrie:
cred ca ar trebui sa adaugati si pe cele rusesti in calcul ;)
rezista la prostiile incepatorilor foarte bine :lol:


habar nu ai cati bani am putut sa fac, construind boxe din astea. Am facut 5 in total. Parte mai grea era sa faci rost de difuzoarele alea, dar din surse bune aflam. Le placeau la baietii basul. Am gasit un proiect de woofer pentru difurile alea intr-o carte super veche de la biblioteca

Sa nu radeti de poza. :lol: De la Ying Chung am trecut la 2 din astea. Si acuma mi-as face 2 pentru casa

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 17, 2007 10:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 11, 2006 1:59 pm
Mesaje: 326
Localitate: Bucuresti
O chestie haioasa pe marginea acestui subiect...primul aparat care "scotea sunete" pe care l-am avut a fost un aparat de radio Carmen 3 pe tuburi electronice(cu ECC83 si EL84 - pentru cunoscatori 8) ) care scotea 3 sau 4 watti...si visam cu atata ardoare sa-i fac o amplificare acestui radio sa se auda mai tare :lol: , ca na, vazusem la tata atatea puteri si boxe. Tin minte ca i-am desenat si un asa zis viitor "rack" pentru radio si pentru puterea care ar fi trebuit sa il acompanieze. Treaba asta se intampla cand eu aveam 5 sau 6 ani...de mult :D

_________________
Neighborhood Audio Terrorist [img]http://i2.tinypic.com/rjdwco.jpg[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 05, 2007 1:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 30, 2005 9:39 am
Mesaje: 204
Localitate: Botosani
pa i sa vedem primele me;e diuzoare au fost 2 Mag de 10" plus 2 Unitra plus 4 tw de1" si 4medii de4" tot de la Mag
Mag nu este in lista :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 05, 2007 1:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ce difuzoare are MAG de 4"?

ai vreo poza cu ele?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 05, 2007 2:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 30, 2005 9:39 am
Mesaje: 204
Localitate: Botosani
erau ceva micute de 10cm, carcasa din aluminiu turnat, conul din carton si partea "flexibila" era dintr-un fel de burete presat, bobina de 1" si 20W la 4 ohmi. Imagini nu mai am ca au fost facute acuma 10-12 ani si nu erau digitale doar pe film si nu se rentau. sorry
acum ma joc cu MAG de 15 model 1532 pe wooferi inj incinte de 140 litri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 5:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
primele boxe au fost Unitra 75w 12" urmate tot de Unitra numai ca de 15" apoi multe chinezarii, eurotecuri, domotecuri , difuri auto , si in prezent Paudio . mai am si acu o mostra de incinta de la unitra de 12 .

_________________
Forget the silence !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 15, 2007 4:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
pai... primele "boxe" le-am facut cu ani in urma... din carcasa de plastic a unui casetofon si doua difuzoare de marimi diferite de prin niste radiouri din acelea cu 8 tranzistoare. am continuat cu un dif romanesc de pe la un tehnoton de 6 W la 4 ohmi si ca pereche un difuzor de la o firma chinezeasca de aceeasi putere.... le-am pus in doua cutii de carton mari cu niste carpe inauntru ca sa se auda "mai bine". dupa asta am facut si o incinta trapezoidala... din carton prins cu scotch evident... aia se auzea cel mai bine... am mai facut multe din carton apoi au urmat strangeri de fonduri de pe unde apucam: bunica, alocatia, reparat mixerul unei vecina :lol: etc si achizitionarea de chinezarii atto. vreo trei perechi in decursul anilor. mai e mult de zis dar ati spus cu ce am inceput :lol: ...

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 15, 2007 5:22 pm 
dektz scrie:
bunica, alocatia


Ce suparat am fost cand nu am mai avut alocatie.... :cry: . Cand ma gandesc ca aproape toate alcatiile mele din clasa a 9-a pana la sfarsit s-au dus la k.o.n. imi vine sa ma impusc :evil:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 15, 2007 10:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
adircf scrie:
Ce suparat am fost cand nu am mai avut alocatie.... :cry: . Cand ma gandesc ca aproape toate alcatiile mele din clasa a 9-a pana la sfarsit s-au dus la k.o.n. imi vine sa ma impusc :evil:


ti-e dor acuma de senzatia cumpararii unei perechi de "difuzoare" made on cutare vapor ? :lol:

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 09, 2007 2:35 pm 
Eu prima boxa am facut-o din pal de 16 cu doua difuzoare super smechere dupa cum urmeaza:1 Iam furat lu bunicca-mea dif-ul dintr-un radio (radio de lemn alea cu scala de scria Moscova vienna etc).
2.I-am "luat " lu socra-miu 1 dif dintr-un televizor vechi.(pe vremea aia daca imi zicea cineva ca o sa-mi fie socru nu credeam) era prin 89.

difuzoarele erau din acelea elipsa


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 27, 2007 6:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 21, 2007 1:45 pm
Mesaje: 84
Localitate: Oradea
eu am inceput cu doua Unitre de 75 w si un reciever Kenwood de 2x40W pe care il am si astazi :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 07, 2008 5:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 26, 2007 8:50 am
Mesaje: 75
Localitate: Hateg
Tare frumos sa ne povestim cum am inceput!
Eram mik si nu stiam ce imi place mai mult,sa ma fac inventator de roboti sau "boxar"sau audiofil
O cudie din carton de la niste eugenii lipita cu banda si doua difuzoare din alea de 10cm de 3W.Puse in cutie,legata la un mini-cass.
Imi aduc aminte ca eram tare bagat in ceata ca pe un difuzor scria 3W si pe unul 5W si ele erau identice!

Eu sunt persoana care sta mai mult in umbra si "fura"de la altii.
Cu Respect,
Alin

_________________
Toto_yo_2u


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 07, 2008 7:25 pm 
Toto_yo_2u scrie:
Eram mik


Hopa, inca o fetita pe forum :lol:


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România