The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:10 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poze interior Amplificator ECLER XPA7000
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 2:54 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
atasez aici poze cu interiorul amplificatorului XPA7000

enjoy :wink:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

se vede clar cat de ingrijit este lucrat
:wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Mie Mar 14, 2007 3:03 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 3:01 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Round II

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 5:16 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Atentie la etajul de alimentare !
Doua punti redresoare de cate 35A, 12 x 8200uF .
Tensiune de alimentare +/- 57V si +/- 114V


Totul este modulabil si interschimbabil, dupa cum se observa.
Service-ul se face in Romania si dureaza extrem de putin, deoarece se inlocuieste modulul cu totul.

Protectia la scurtcircuit este "inteligenta", actionand concomitent si la limitarea curentului din finali, cat si la reducerea nivelului semnalului de pe intrare. Atunci cand se face scurtcircuit, se aprinde ledul PROT si ramane asa, pana cand este inlaturat scurcircuitul. Automat, amplificatorul isi revine la regimul de mers normal. Nu decupleaza, nu se supraincalzeste, nu face urat, nu miroase. Show must go on !

Pana acum nu am avut ocazia sa vedem un amplificator stricat din seria XPA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 10:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Arata superb, filtrajul este imens(12 x 8200uF) :shock:
Ma intreb de cati W este traful.

Overall lucratura de super-profesionisti, numai Crown si Ecler pot scoate asa ceva, nu s-au chitrosit deloc...nota 10+ !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 10:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Don scrie:
Ma intreb de cati W este traful.

Vreo 1600 , ma gandesc... :wink: daca nu cumva mai mult 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 10:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
sub birou zace un traf de 1600 si e mai amarat.
Asa din ochi as zice ca are cel putin 2000.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 11:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Sandu_Alex_999 scrie:
Don scrie:
Ma intreb de cati W este traful.

Vreo 1600 , ma gandesc... :wink: daca nu cumva mai mult 8)

Gresit (zic eu).
Pai daca Phonicul Max2500 are traf de 2400w...si e mai slab decat Ecler-ul(se vede clar la filtraj), Ecler-ul ar trebuii sa aiba traf-ul de minimum 2500w.

Oricum pozele astea m-au convins, este clar ca XPA7000 este mult mai calitativ decat MAX2500(dar si aproape dublu la pret), merci Nexus pentru poze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 11:12 pm 
nu poti compara max-ul cu ecler. E ca si cum ai face comparatie intre haspe si c15


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 11:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
adircf scrie:
nu poti compara max-ul cu ecler. E ca si cum ai face comparatie intre haspe si c15


mda, cam asta ar fi o comparatie echivalenta :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 14, 2007 11:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Sunt deacord 100%!
Nu poti compara un amplif de 299E(phonic) cu unul de 544E(ecler)...preturile sunt din germania, ca sa nu imi sariti in cap. :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 12:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 14, 2007 11:40 pm
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Multumim nexus3
, esti cel mai tare !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 12:24 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
ce finali are? bipolari? si cati pe cancal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 12:33 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Numai mos-feturi.
14 buc + 2buc /canal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 9:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Don scrie:
Sandu_Alex_999 scrie:
Don scrie:
Ma intreb de cati W este traful.

Vreo 1600 , ma gandesc... :wink: daca nu cumva mai mult 8)

Gresit (zic eu).
Pai daca Phonicul Max2500 are traf de 2400w...si e mai slab decat Ecler-ul(se vede clar la filtraj), Ecler-ul ar trebuii sa aiba traf-ul de minimum 2500w.

Oricum pozele astea m-au convins, este clar ca XPA7000 este mult mai calitativ decat MAX2500(dar si aproape dublu la pret), merci Nexus pentru poze.

Am facut si eu o aproximare , nu am dat in cap nimanui :roll:
+ amplifu' duce 2 x 700/4ohmi sau 1x1400w/8ohmi bridge Nu vad de ce ar avea traf atata de mare...mai mare de 2500w e chiar exagerat. :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 11:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Aceste explicatii (de la Dan) sunt binevenite si arata calitatile pe care le au amplifurile Ecler XP , inca un motiv de bucurie ca am ales aceasta marca :D

DNA scrie:
SPL Addict scrie:
Super-lucrat XPA7000, un amplificator profesional 100%, putere bruta, filtraj 12 x 8200uF etc... :!:



Well, nu cred ca poate fi definita ca fiind chiar o putere "bruta" .
Mai curand, o putere controlabila, usor de tinut in frau.

As spune ca XPA-urile au chiar un control excelent, mult mai bun decat alte amplificatoare. Nu fac reclama, este verificabil in teste comparative.

Sa definesc termenul "control".

Intr-un program live, dinamica este mult mai mare decat atunci cand redam o inregistrare facuta in studio. Daca amplificatorul nu face un fel de management al puterii, varfurile ( peakurile ) se transforma in distorsiuni si se alege praful de sunet. Chiar daca ampliful are resurse de curent, varfurile transformate in distorsiuni se suprapun peste sunetul nedistorsionat sub forma de haraituri, pocnituri si/sau alte astfel de mizerii.

XPA-ul rezolva acest aspect, cu ajutorul unui limiter adaptiv in functie de caracteristicile programului muzical. In felul acesta suporta varfuri si de 10Vef pe intrare, fara sa distorsioneze. Chestia buna este ca limiterul nu isi face simtita prezenta, adica nu iti da senzatia de "pompare".
Etajul de management dezvoltat de Ecler este o conceptie originala , fiind diferit de banalele limitoare cu LDR.

Limitoarele cu LDR sunt "puturoase" si nu pot urmari schimbarile rapide de nivel. Mereu sunt in urma semnalului si mereu iti dau senzatia ca cineva se joaca la volum.

O alta problema apare in felul urmator.
Avem un semnal de 6Vvv pe intrare. Limiterul il "vede", intra in functiune si reduce nivelul semnalului pana la 1,4V.
Ok, dar tot se aude distorsionat.
Ce se intampla ?
Este simplu. Semnalul muzical nu este constant, la fel ca o sinusoida generata. Poate avea in partea pozitiva o amplitudine de 1V, iar pe partea negativa 5V.
Etajul cu LDR vede o tensiune compusa din suma celor doua alternante si reduce atat cat este setat. Dezechilibrul se pastreaza si se propaga mai departe. Odata trecut in etajul de putere, alternata supradimensionata se va transforma in distorsiune, chiar daca limiterul lucreaza.

Procesul este mult mai complicat, dar incerc sa explic simplificat, in asa fel incat sa intelega si cei care nu sunt pasionati de electronica. Electronistii sunt rugati sa nu dea cu stanci dupa mine.

Limitarea cu LDR se face global, fara sa tina cont de dezechilibrele inerente unui program dinamic.

Circuitele integrate transconductanta (LM13600) sunt ceva mai bune, dar nu pot lucra decat cu nivele relativ mici. Datorita acestui aspect, aceste limitatoare integrate sunt zgomotoase, adaugand un fasait destul de pronuntat.
De obicei, in concerte, sunetistii le dezactiveaza si nu vor sa auda de ele.
De exemplu, Cristi Minculescu face crize cand le aude :lol: si chiar le aude de la prima ridicare a vocii. Tobosarii le detesta.

Un limiter "inteligent" intra in functiune doar atunci cand este cazul si actioneaza numai acolo unde este cazul. Sunt varfuri care dau stralucire muzicii. Este pacat ca aceste varfuri sa nu fie lasate nemodificate.

XPA-ul urmareste fiecare alternanta in parte, cu circuite independente de limitare, facute cu tranzistori si cu mai multe optocuploare (Vishay/Sharp K817P).
Puterea amplificatorului este mult mai mare decat cea specificata in cartea tehnica ( are cam 900 ~ 950w rms/4ohm daca se dezactiveaza circuitul de limitare ). Aceasta diferenta este lasata intentionat, pentru ca ampliful sa nu intre in clipping, si sa aiba rezerva de putere necesara reproducerii varfurilor.

Este acelasi lucru ca la o masina puternica. Nu folosesti intreaga putere, dar daca ai nevoie, ai de unde sa tragi.

Din cauza asta este alimentat la +/-114V si are 100.000uF pe filtraj.
Traful toroidal cred ca are mai mult de 2KVA.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România