The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:15 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 24, 2016 10:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
DPA1400 este ideal pus in punte pe 2 basi legati in paralel

vine fix 1000 de W RMS per difuzor

Senzatia pe care ai avut-o cu bass-ul mai puternic in stanga boxei este din cauza influentelor camerei

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 24, 2016 1:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Am inteles, pai oscilez intre dpa 1400 si xp 3000 momentan, dpa ma atrage mai mult, e mai usor, mai micut si mai frumos(parerea mea).
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Iun 27, 2016 12:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Bravo George. Acum pune-le la "produs"!!!

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Iun 27, 2016 9:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Da, de acum trebuie sa produca si ele, cred ca o sa iau foarte curand si un amp pentru sub, un cross si un microfon wireless bun si ma potolesc o vreme.

Trebuie sa testez amplificatorul putin cu 2 boxe pe un canal si subul pe celalalt.

Subwooferul umple bine sunetul, chiar foarte bine, am testat doar cu o boxa pe un canal si subwooferul pe celalalt, chiar si cu ambele canale la prag de clip, parca nu e chiar asa de in fata satelitul fata de sub cum ma asteptam, cred ca cu 700-1000w fac fata cu un singur subwoofer si cu 2 boxe la 450w.

Urmatoarele teste o sa le fac in aer liber si poate pana atunci vine si un amplificator potent pentru bass


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 9:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Parerea mea este ca nu vei face fata. Un singur sub este putin raportat la 2 fr-uri in aer liber. Mai ales ca e br. Dar va acoperi din zona de joase. Subul tre sa il plasezi, de preferat, intre cei 2 sateliti. Atentie la frecvente si mai ales la clip. Tentatia e mare. Bafta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 3:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Da, e posibil, in interior umple bine sunetul tinand cont ca e amplificat cu 300w, dar cu o singura boxa tot la 300, o sa incerc cand am putin timp sa pun 2 boxe pe un canal si subul pe celalalt sa vad daca face fata, oricum pentru evenimente sub 50 persoane cred ca fac fata si cu boxele pe un canal si subul pe celalalt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Iul 04, 2016 2:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Ieri am facut un test mai adevarat, cam 4-5 ore am mers cu amplificatorul la prag de clip cu un canal in 4 ohmi pe sateliti, iar celalalt in 8 ohmi pe bass. Boxele au stat intr-o terasa cu 2 pereti din lemn si decat intr-o singura parte era deschisa.

Basul a facut fata la sateliti (eu zic ca si ajutat de terasa), chiar mi-a placut cum a sunat. E diferenta majora intre 2 boxe si 2boxe+subwoofer, sunetul e mult mai "plin", parca apar si sunete noi.

Momentan astept sa fac rost de bani pentru cross si amplificator pentru bass, abia astept sa vad cum se aude subwooferul cu 6-700w la borne, poate chiar mai mult :evil: :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Iul 07, 2018 7:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Salutare!

Vad ca aceasta sectiune a forumului a devenit foarte inactiva asa ca m-am hotarat sa postez dupa ceva timp tocmai pentru a incerca o revigorare a acesteia.

In ultimul timp m-am multumit cu ceea ce aveam din cauza timpului destul de limitat, dar saptamana trecuta a venit un upgrade destul de mult asteptat, un amplificator pentru subwooferul cu e 18 elf, un ep 4000 intr-o stare perfecta atat estetica cat si functionala.

Duminica trecuta am reusit sa fac si un test in aer liber cu subwooferul la limita de clip pe ep 4000 si boxele cu ew 1505 si comp 44 tot la limita de clip pe amplificatorul cu module leco v1. In momentul testului nu am observat un bass foarte puternic si prezent in fata subwooferului si nici in lateralul lui, dar la o distanta > 2 m parca era mult mai prezent, iar la 100-150m de el se auzeau geamurile unui vecin cum vibreaza.

Testul a fost facut cu amplificatoarele puse in paralel.

Momentan nu am crossover si nici nu am incercat sa pun ep 4000 in bridge pe el, cel putin pana cumpar un crossover.

Pe ep 4000 am folosit low cut la 30Hz


Pot sa spun ca momentan sunt foarte multumit de sistem si cat de curand o sa vina un nou upgrade(sper sa termin si al doilea subwoofer)

Intr-un test am observat ca se aude mult mai bine subwooferul(mult mai multa prezenta) daca folosesc EQ-ul mixerului cu :
-63hz - 0 dB
-125hz - 0 dB
restul la minim

E vreo problema daca nu folosesc momentan crossover?

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România