The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 3:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
stimati colegi,foloseste cineva live mixerul digital RCF M 18?pareri pro/contra daca exista?am cunostiinte,care folosesc Behringer X air 12,18 si sunt multumiti,RCF cred,ca e si mai serios.la Thomann e la pret bun acum,sunt tentat,poate comand


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Joi Dec 07, 2017 1:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
am comandat,astept,o sa fac o evaluare dupa cateva zile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Vin Dec 08, 2017 10:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Multumim !
Te rog sa postezi poze reale , cu noul tau mixer .
Multumesc !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Joi Dec 14, 2017 5:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
ma omoara neseriozitatea curierului,din Germania a venit coletul in 2 zile,curierul din tara"nu are timp,au mult de lucru,sunt prea putini"daca comandam direct,deja aveam in mana,asta e,rabdare,nervi,pe banii nostri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Sâm Dec 16, 2017 5:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
am primit coletul,am avut o ora de mesterit la mixer(am plecat la cantat)prima impresie:nu e greu de folosit,cu o tableta veche noname merge perfect,raspunde rapid,fara probleme.mic,solid,nu e jucarie de plastic.cum suna?acasa cu o boxa activa mica am scos o calitate,claritate greu de egalat,numai cu preseturile din fabrica:la voce am folosit hall,delay si voice dubler/pitch shifter la intrare,la iesire tube warmer,exciter,si compresor+noise gate light,pot sa pun microfonul in tweeter,nu intra in microfonie,pentru vocea de barbat presetul pop male,pentru solista pop diva.practic am economisit un rack intreg de efecte;pentru chitaristi/basisti are softul Overloud cu toate efectele necesare,se pot schimba cu dublu switch sau cu un midi footcontroller.are 18 intrari 6 iesiri de monitoare fiecare conrolabil cu tableta ,telefon individual.atat pentru astazi foarte scurt si rapid,revin cu poze,pareri ,pe parcurs


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Lun Ian 01, 2018 2:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
nu m-am grabit cu evaluarea,am folosit peste 10 ocazii+revelionul.a mers 13 ore fara oprire,in pauze reda muzica(are si player/recorder mp3)remote-ul(wi-fi)merge perfect si la o distanta de 40-50 m.calitatea?tot ce doreste un solist,instrumentist,ca si punct de referinta, de aproape doi ani folosim un Dynacord CMS-1000 care iese la "pensie"un an nou fericit,cu multe cantari va doresc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 12:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
dupa mai multe incercari,consultari cu alti utilizatori,am renuntat la compresor pe voci,mai mult strica decat ajuta,se pierdea dinamica,nuantele fine,etc.stimati colegi,folositi compresor pe voce live?pareri,observatii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 8:00 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 09, 2006 8:14 am
Mesaje: 57
Localitate: pascani
Daca ai niste lautari cu urechi de table sau pitzipoance cu aere de vedeta sau deatheri rai, e de preferat sa-l folosesti. te scuteste de spike-uri potential letale pentru drivere...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 12:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
sau un prezentator,vornic cu plamini din otel.....care urla ca nebunul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Sâm Ian 20, 2018 5:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
daca sunt mai multe microfoane pe scena e necesar compresorul si gate insa unele mixere strica vocea cu compresia. ieri am comparat doua mixere digitale puse unu langa celalalt. yamaha 03d si presonus 16.0.2. nu exista comparatie. presonus nu are nici o legatura cu un sunet decent si se intampla acelas lucru. la presonus compresorul strica in loc sa imbunataeasca vocea. diminueaza dinamica. daca ai ocazia compara cu alt mixer digital puse unu langa celalalt. (dynacordul analog iese din discutie). doar asa iti dai seama de calitatea si sunetul mixerului. ieri dupa ce sa butonat mai mult presonusul am crezut ca e ok. urechea inseala, se obisnuieste cu sunetul. am pus iar yamaha si a fost o dezamagire totala. presonus era hartie in comparatie cu yamaha. am testat cu boxe active de calitate, aceles boxe pe ambele mixere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Sâm Ian 20, 2018 1:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
poate o sa te ajute.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
cum folosesc eu compresia pt voci. eq voce de barbat dificila. fara bas in voce. eq din librarie voce de barbat . daca iti foloseste vorbim pe privat sa nu aglomeram aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 4:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
mersi,pentru Gate poti sa-mi recomanzi ceva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Joi Iul 05, 2018 1:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
zilele trecute am facut o comparatie 1/1 cu Dynacord cms 1000(pe care am folosit 2 anii)instrumentele,microfoanele,amplificarea a ramas,am mutat numai cablurile de semnal,si am ramas cu totii placut surprinsi,colegi de trupa,cine a mai fost in sala ,cat de mare e diferenta.dinamica,claritatea,efectele sunt de alta calitate.raport pret/calitate? din pretul Dynacord-ului cumperi 3 mixere RCF M 18.am folosit iarna,vara,pe ploaie in aer liber(cort)merge fara probleme,recomand cu seriozitate si pentru chitaristi,soft-ul Overloud stie tot in materie de chitara,folosesc un procesor TC Helicon VL3,am cu ce compara,de multe ori nici nu scot din husa,folosesc efectele direct din mixer


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Dum Iul 08, 2018 3:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Ar fi interesanta o comparatie 1 vs 1 cu behringer x32 rack (desi pretul avantajeaza foarte mult rcf-ul)..avantaj la behringer fiind mai multe canale plus controllerul direct de pe fata mixerului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RCF M 18 mixer digital
MesajScris: Mar Iul 10, 2018 1:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
controllerul direct de pe fata mixerului nu te avantajeaza,ba din contra.cu tableta,telefon poti sa te plimbi in sala/aer liber,sau pe scena fiecare muzicant are control individual,cu tableta,telefon,are 6 iesiri pentru monitoare contolabile separat,in timpul concertului imediat poti controla monitorul tau,fara sa te rogi la"mixerist"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România