The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:15 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Oare ce ar trebui sa mai faca Dan pentru a va arata calitatea acestor produse vizavi de pretul lor , oare ca-ti dintre noi cumparam un produs in functie de factorul calitate-pret care a inceput sa fie cuvant de ordine in ce priveste vanzarile.

Stau si ma gandesc, cum a trecut pe langa faliment rcf cand are asa de multi fani, dar, care nu se prea regasesc in vanzarile lor :!:

Oare ca-ti dintre voi cauta sa invete si mestesugul sunetului care nu tine ne-aparat de o anumita marca de boxe.

Multi vor sa-si cumpere Phonic si este foarte ok dar au indoieli daca merita diferenta un Ecler care este poate justificata si nimeni nu sare la gatul lui Phonic.

Ar fii bine sa fiti un pic mai rezervati in ce postati si unele lucruri sa le adaugati la cunostintele voastre :idea:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Dr4g0n scrie:
ai urechea sensibila :D eu mai nou am tobe in apartament(5,5X3,5m) :D si bat in ele ca nebunu si nu ma deranjaza la auz :lol: chiar ma tenteaza sa le amplific :lol:


Aia deja tine de dinamica. Am avut si eu experiente asemanatoare: am iesit in gradina la mine ( apropo, in spatele gradini am loc liber cat sa fac un concert cu peste 5 0000 de persoane ) si am inceput sa bat la o toba asemanatoare cu premierul; la 1 m de toba, cand ii ardeam cate una, asa cu pofta, mi se infundau urechile, dar nu mi se parea deloc tare. Fac pariu ca daca le amplifici si folosesti un compresot sa reduci cam 10-15 dB din dinamica o sa ti se para ca suna mult mai tare decat cele naturale...in fond asta e diferenta dintre muzica live si cea inregistrata ( imediat iti dai seama daca muzica pe care o asculti este live - dinamica buna - sau de pe CD. Cam asta e si faza cu loudnessul...pt ca nu poti sa inregistrezi pe digital peste limita lor ( 0 dB ) adica mai tare, reduci dinamica...va suna mai tare. Dar rezultatul nu inseaman ca este neaparat si placut la ureche.

Si acum, pareri despre teste: faorte interesant modul in care rezista HP-ul, dar nu m-a impresionat prea tare: am ascultat si eu un hp-15w pus pe o statie clona qsc in bridge care ajungea undeva pe la 700-800 W in 8 ohmi...nu cred ca am atins puterea maxima a amplificatorului ( ma refer la varfuri evident ), dar suna destul de bine de apropae ( testul a fost relativ in aer liber ).

Si in legatura cu putere, programul muzical e dinamic, adica are diferente de putere. Avand in vedere faptul ca muica actuala ( ma refer la cea coemrciala ) are dinamica maxima cam de 6 dB, putere program e data la + 3 dB fata de putere rms a difuzorului, adica ampul va fi capabil sa livreze cam +6 dB la varf fata de puterea rms a difuzorului...sper ca intelegeti voi...

Si in legatura cu puterea, puterea specificata de P Audio nu cred ca este puterea maxima rms...cel putin cred ca este putere maxima la care, daca o aplici difuzorului pe termen nelimitat, rezista fara sa aiba problem termice si mecanice. Asa am vazut si difuzoare cu bobina de 5" care au putere rms in jur de 700-800 W rms ( am 2 in minte: SD-18El si PD1850 s evident mai sunt si altele )...si daca stam sa ne gandim ca o bobina de 3" rezista la o putere de 1000 W, dar bineinteles depinde si de aplicatie, ganditi-va la ce putere ar rezista o bobina de 5"...Totusi acum au si producatorii dreptate pt ca puterea pe care o dau ei este una la care power compressionul este destul de mic ( fac pariu ca difuzoarele cu bobina de 5" au un power compression sub 2 dB la putere pe care o recomanda producatorul )...daca ai dubla putere ar creste si power c. si ai avea castig cam de 1-2 dB...cantitate irelevanta.
In fine scuzati eventualel greseli...sunt destul de obosit. :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:20 pm 
@Giovani Ii stiu posturile lui DNA aproape pe de rost de aici, de pe elforum si de pe hifi. Dupa parerea mea mai bine faceai copy paste de pe hifi...aici :roll:


Ultima oară modificat de user eliminat pe Joi Mar 15, 2007 10:25 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:24 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Snake

SD-18EL are 1000W RMS

Pdf-ul este gresit pe site

pt detalii, verifica threadul cu pozele cu difuzorul

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Giovani scrie:
Oare ce ar trebui sa mai faca Dan pentru a va arata calitatea acestor produse vizavi de pretul lor , oare ca-ti dintre noi cumparam un produs in functie de factorul calitate-pret care a inceput sa fie cuvant de ordine in ce priveste vanzarile.


Daca ar sta Dan in cap am cumpara toti numai paudio. Chiar si banii de mancare i-as da pe hp-uri.

Cine a contestat pana acum calitatea produselor? Nu vezi ca nu asta e tema in discutie?
Nu incerca sa deviezi discutia in directia "cel mai bun raport calitate pret".
SE STIE! deja asta, nu are rost sa mai batem apa in piua.

Noi discutam aici despre teste!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 15, 2007 10:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Oricum, diferenta dintre 1000 w rms si 700 w rms este de maxim 2 dB ( de fapt 1.549 dB ) deci e cam irelevanta. Oricum, sper ca unii au inteles ideea cu puterea si dinamica. :roll:
Si este cam la fel de irelevanta daca luam in calcul si dimensiunile bobinei :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 16, 2007 2:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Sharky scrie:
In caz ca ai uitat concluziile trase te citez :
"Deci pana la urma ha$peul bate RCF-ul?
Mama ce o sa se umple maine de controverse topicul asta"


Nu era asa, ci asa:
Sebi scrie:
Deci pana la urma ha$peul bate RCF-ul? :lol: :lol: :lol: :lol:

Mama ce o sa se umple maine de controverse topicul asta :lol:


Cand mai vezi smily-ul asta: :lol: sa stii ca glumesc. Si nu are cum sa fie concluzie trasa de mine din moment ce are semnul intrebarii la sfarsit. V-am lasat si eu pe voi sa trageti concluziile, ca si DNA :D .

In fine trebuie sa recunoastem ca si DNA a fost putin "rau" prin faptul ca a avut grija sa sublinieze diferenta de pret dintre cele 2 difuzoare, cand difuzoarele nu aveau ce cauta de la bun inceput unul langa altul fiind pentru aplicatii diferite.Si afirmatia de la sfarsit a fost destul de "diabolica" :twisted: .

Si cand am zis ca o sa se umple topicul de controverse, ma gandeam ca o sa sara toti fanii RCF in cap la bietul DNA, si o sa scoata in evidenta incorectitudinea testului (adica comparatia dintre cele 2 difuzoare). Dar nu a fost asa :? Lucru bun, in sensul ca lumea s-a mai cizelat :lol: (sincer sa fiu, cand am ajuns acasa de la faculta m-am dus drept la calculator sa vad pe cate pagini s-a incins discutia la acel topic, si cand am vazut numai 2 pagini am ramas uimit).

As repeta si eu testul dar am urechile sensibile :lol: Oricum chiar daca DNA a bagat 500W in ha$peu eu nu o sa bag in a mele niciodata mai mult de 200W, ca vreau sa aiba o viata lunga :lol: Si nici nu cred ca are vreun rost sa dai cu mai mult, fiindca nu cred ca s-ar auzi cu mult mai tare...

In fine, ma duc sa ma culc ca numa pierd noptile pe forum... Pun si ha$peurile sa-mi cante "nani nani" :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 9:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 20, 2007 1:19 pm
Mesaje: 14
mai puneti va rog niste filme cu difuri in actiune ca aveti audienta destula :D
un selenium sau gz daca se poate
vedem si un SD-21EL in actiune la 2kw
ce ziceti????? rezista sau ia foc ??

_________________
Let The Music Be Your Only Drug!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 9:38 pm 
password scrie:
vedem si un SD-21EL in actiune la 2kw
ce ziceti????? rezista sau ia foc ??


foarte buna ideea :lol: :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 9:39 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
testat mai demult

nu ia foc, de asta sunt absolut sigur

:wink:

filmuletele le facem si noi in limita timpului disponibil, :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 9:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 20, 2007 1:19 pm
Mesaje: 14
dak mai aveti filme facute de voi ziceti niste linkuri

poate vedem un plutoniu la 10kw sau macar 5 :shock:
la 5 poate tine dar la 10kw ... e cam mult nu ? suna interesant ?? ce ziceti
doar speculez :D

_________________
Let The Music Be Your Only Drug!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 10:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 20, 2007 1:19 pm
Mesaje: 14
niste linkuri cu teste facute de voi nu aveti??
numa astea 2 HP-15W si E12-250N ??

_________________
Let The Music Be Your Only Drug!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 20, 2007 10:16 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
password , pe forumul asta nu se ia in considerare numarul de posturi al unui user ci doar cantitatea de informatii utile din ele.

te rog nu scrie posturi consecutive , iti poti edita postul precedent

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 13, 2007 10:54 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
offtopicurile au fost mutate:
http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=2318

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 13, 2007 11:35 pm 
da unde-i filmu cu hp vs rcf? :?

de ce l-ati sters ?


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România