The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect subbass 1x12" cu E12-150S Bandpass ordinul 6
MesajScris: Lun Noi 07, 2005 5:24 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Acesta este un proiect de subwoofer compact care foloseste difuzorul P-audio e12-150S

Componentele utilizate sunt destul de ieftine iar performantele sunt foarte bune

Incinta este de tip BAndpass de ordinul 6 ceea ce ii confera performante foarte bune in domeniul frecventelor joase.

subbass-ul este capabil sa produca un SPL la 150W RMS de 120 dB in banda 50-120Hz si de 123 dB in regim de program (300W)

planul aici:

http://www.stocare.as.ro/proiecte/bassE12-150S.pdf

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 10:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 07, 2005 10:40 am
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
Pentru acest proiect se poate folosi si E12-100S???

_________________
Muzica...Muzica...Muzica!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 12:58 pm 
Merge , doar ca trebuiesc redimensionate porturile si anume: cele trei de jos, nu vor mai fi de 8 cm inaltime ci doar de 5 ,iar porturile cilindrice vor creste la 10 cm lungime, in aceasta incinta va creste SPL cu 2 dB , insa va avea si un bass mai lung deoarece creste su GD pana la 12msec la 58Hz ; daca se alege aceasta incinta tre pus neaparat un filtru HP la 30Hz pt a nu distruge difuzorul


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 1:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Dec 07, 2005 10:40 am
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pentru raspuns.

Eu am capatat o pereche din aceste difuzoare dintr-o intamplare, tata gandindu-se ca mi-ar face un mare cadou cuparindumi-le acum cativa ani buni dintr-un transport din Germania....
Pana acum 5 luni nu aveam nici cea mai mica idee ce difuzoare sunt pana am dat de un site cu difuzoare P-audio (nu mai retin in momentul asta numele siteu-lui) si mi s-au parut foarte familiare...am luat data sheetul cu dimensiuni cu tot, le-am masurat, si...surpriza, se potriveau perfect. De remarcat ca difuzoarele nu aveau nici o eticheta pe ele (habar nu am de ce) doar un cod.....ma rog...nu este foarte relevant. O intrebare am: aceste difuzoare au o gaura in magnet protejata de o grila de metal pentru aerisire???

Daca acestea sunt intradevar difuzoarele, vineri ma apuc de constructie.Sper sa iasa bine.


PS: Ma poate ajuta cineva cu filtrele+high pass filter?????

Va multumesc in avans, si o zi buna!!

_________________
Muzica...Muzica...Muzica!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 2:14 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Vezi ca este mai jos un proiect exact pt e12-100S

Este posibil sa ai niste versiuni OEM produse de p-audio pentru vre-un producator de incinte (De ex. ele pot proveni din niste fullrange-uri behringer).

Atentie, acele difuzoare pot avea parametrii la comanda in acest caz.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 2:20 pm 
vezi sa nu te amagesti , daca difuzoarele tale nu au inscriptioate pe ele nimic care sa dovedeasca ca sunt de provenienta P.Audio nu ai de unde sti ca este vb de acest difuzor Nu te lua dupa asemanarea exterioara poate fi o simpla coincidenta , asa ca sfatul meu este sa te asiguri ca difuzorul tau este P.Audio ( si asa o sa apara probleme deoarece din cate ai spun este ceva vechime de cand ai tu aceste difuzoare , sincer nici nu stiu daca produceau pe atunci P.Audio acest difuzor, si mai mult ca sigur acele difuzoare au alti parametrii decat cei cu care am facut noi aceste proiecte ) si abia dupa sa te apuci de constructia incintelor deoacere risti sa te trezesti cu o urlatoare in loc de subwoofer si sa ne injuri dupa ca te-am indus in eroare cu acest proiect incintele BandPass 6th cum este si aceasta sunt foarte sensibile la erori de proiectare si constructie


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 2:57 pm 
In primul rand va multumesc pentru sfaturi.

In al doilea rand, o sa raman la constructia bandpass de ordin 4 prezentata mai jos si o sa il supun unei auditii.

Daca sunt nemultumit, o sa imi cumpar E12-100S si o sa il montez in carcasa, asa ca nu am ce sa pierd :D.

Si daca tot sunt aici...cam cu ce putere ar trebui sa atac acest difuzor pentru a avea un raspuns optim si maxim???


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 3:02 pm 
dupa parerea mea , ca sa sune bine, tre sa te feresti sa ataci acest difuzor cu manele :lol: :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 3:07 pm 
In nici un caz........amplificatorul, calculatorul si boxele mele de pana acum au alergii la manele :))


Din ce am mai citit eu pe aici are un bas foarte precis si violent???


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 07, 2005 7:15 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Exact :wink:

amplificator recomandat intre 100-200W RMS

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 23, 2006 6:30 pm 
cine stie unde gasesc si eu tuburi ( bass reflex ) de 10 cm... la bos am cautat .. doar de 8 si de 12 , la muzica doar de 8 ...
sau unde gasesc niste teava de plastic .. de 10 cm diametru ?

Se poate adapta cumva un port de 8 cm sau unul de 12 ? ma refer sa-l fac mai scurt sau mai lung pt aceasta incinta ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 23, 2006 7:26 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Incepatoru'

Daca poti sa faci o poza difuzoarelor cred ca pot identifica daca este vorba de niste difuri PAudio.

Difuzoarele din seria E se fabrica din anul 1997 ~ 1998 .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 23, 2006 9:52 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
dark_m4n scrie:
cine stie unde gasesc si eu tuburi ( bass reflex ) de 10 cm... la bos am cautat .. doar de 8 si de 12 , la muzica doar de 8 ...
sau unde gasesc niste teava de plastic .. de 10 cm diametru ?

Se poate adapta cumva un port de 8 cm sau unul de 12 ? ma refer sa-l fac mai scurt sau mai lung pt aceasta incinta ?


foloseste cu incredere teava de 104mm de la magazinele de materiale de constructii, este f ieftina :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 12:36 am 
Sti ce am observat , prima data am pus doua porturi de 8 cm diametru si lungime tot de 8 ( nu am gasit altceva ) suna ca dracu , am scos porturile si am lasat doar gaurile de 8 cm direct in lemn , suna mult mai bine =))
Oricum maine ma duc sa cumpar teava si sa-i fac doua porturi de 10 x 8 ... sper sa sune mai bine :) si asa .. doar cu doua gauri de 8 direct in lemn .. si suna destul de bine .. nu stiu la ce sa ma astept dupa ce ii pun porturile din schema :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 12:44 am 
Niste poze cu subu in constructie , acum am smirgheluit chitu ala si sta pe scara blocului la uscat ( dupa ce l-am vopsit ) , sper sa nu-l ia cineva =))
http://upload.netstorm.ro/Poze/


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România