The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:49 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poze interior Amplificator ECLER XPA11000
MesajScris: Joi Sep 11, 2008 6:32 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
ECLER XPA11000 este cel mai puternic amplificator din seria XPA şi costă 630 Euro + TVA ( 750 Euro ).

2 x 1180w/ 4 ohm
2 x 700w / 8 ohm



Puterea este mare, raportul dintre 4 ohm şi 8 ohm fiind de 1,68 ceea ce ne arată ca acest amplificator dispune de un etaj de alimentare ce îi asigură suficient curent.

Raportul W/Euro este de 3,15w rms pentru fiecare Euro plătit, ceea ce reprezintă un raport excelent.

Acest model vine cu un sigiliu pe capacul superior.
Înlăturarea acestui sigiliu, sau deteriorarea, prin încercarea de a se desface capacul, anulează orice garanţie, indiferent de motivul pentru care s-a desfăcut amplificatorul.

Garanţia pentru acest model, respectându-se cerinţele din certificatul de conformitate-garanţie, este de 24 de luni ( 2 ani ).



Imagine

Imagine


Etajul de intrare este poziţionat direct pe cablajul imprimat în care sunt implantate mufele de intrare, pentru a se obţine un raport semnal zgomot cât mai bun şi interferenţe cât mai mici.
Conectica este Neutrik.

Imagine


Schema este una modernă, de ultimă generaţie, în clasă H - 3 trepte de tensiune. Tensiunea maxima de alimentare este de +/- 134Vcc, în acest fel existând resurse energetice pentru a se obţine o putere de 700w rms la 8 ohm, pe canal.

Etajul final are 24 de tranzistori mosfet, poziţionaţi pe un radiator tip tunel, circulaţia aerului fiind dinspre spate, către faţă.

Imagine

Imagine

8 x condensatorii de filtraj de 22.000uF ( 176.000 uF )
Punţile redresoare sunt poziţionate pe un radiator inclus în circuitul auxiliar de răcire.
Etajul de alimentare dispune de un filtru de reţea integrat cu un soft start.

Imagine

Imagine

A se remarca grosimea cablurilor de masă şi cele care fac legătura dintre etajul de alimentare şi modulele de amplificare.

Aceleaşi protecţii serioase, precum şi un control mai bun pe partea de răcire. Dacă modului de control al turaţiei ventilatoarelor nu mai funcţioneză, dintr-un anumit motiv, sau se strică, ventilatoarele trec automat în turaţie maximă.

Amplificatorul funţtionează şi în 2 ohmi stereo, având o putere de
2 x 1600w. Ecler a testat intensiv aceast amplificator, inclusiv în 2 ohmi.
Concluzia este că dacă sunt folosite boxe fără filtre, amplificatorul este stabil pe termen nedeterminat, indiferent de gaama de frecvenţe amplificată.

Dacă trebuie să amplifice câte 4 boxe fullrange ( de 8 ohmi ) în paralel, asică 2 ohmi pe canal, în anumite situaţii poate să intre în protecţie termică, după o funcţionare de câteva zeci de minute ( o oră ), dacă este ţinut "în roşu".

Ca să nu aveţi nicio surpriză, inclusiv în cele mai dificile condiţii, sugestia mea şi a fabricantului este să nu puneţi mai mult de 3 boxe pasive tip fullrange, pe un canal.

În varianta folosirii în biamplificare ( adică un canal pe joase, celălalt pe topuri) se poate folosi în 2 ohmi ( 4 boxe de subbass - fără crossover pasiv) un canal şi în 2,66 ohmi ( 3 boxe top, tip fullrange, filtrate pasiv între medii şi înalte)


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Vin Sep 12, 2008 10:08 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 11, 2008 9:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Dan,daca merge 2 ohmi stereo.....implicit 4 ohmi punte, nu ? doar pe basi. cu crossover activ.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 11, 2008 9:42 pm 
Nu forta nota.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 12, 2008 12:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
O mica ne-dumerire ,
DNA scrie:
Tensiunea maxima de alimentare este de +/- 134Vcc

DNA scrie:
8 x condensatorii de filtraj de 22.000uF ( 176.000 uF )

Conzii sunt de 22.000uf la 50v. Tensiunea de alimentare e de +/- 134vcc. Cum sunt legati? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 12, 2008 7:42 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
in serie si intre ei sunt cele 2 trepte iar "deasupra" lor e a treia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 12, 2008 10:03 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Avem 3 tensiuni de alimentare:

-45v___0___+45v cu 2 x 22000uF
-90v___0___+90v cu 4 x 22000uF
-135v__0__+135v cu 2 x 22000uF

Amplificatorul are un etaj "inteligent", care selectează tensiunea maximă la care se alimentează. În felul acesta, doar o parte din finali sunt în funcţiune. Restul stau reci, iar eficienţa creşte.

Un avantaj mare al acestei scheme , strict din punct de vedere sonor, este capacitatea de a reproduce impulsurile mari de putere, pentru că etajele de alimentare au timp de încărcare a condensatorilor, aceştia fiind tot timpul sub tensiune. Comutarea ( impropriu spus, pt. că este o trecere, o translaţie, un fel de adăugare, nu o comutare, în sensul că se comută de la o tensiune mai mică, la una mai mare ) este făcută de nişte mosuri pe post de rezistenţă variabilă. Avantajul "rezistenţei variabile" este acela că variaţia tensiunii de alimentare este controlată impecabil şi extrem de rapid.

Această soluţie este adoptată în amplificatoarele profesionale state of art, diferite de cele în clasă D şi reprezintă cea mai eficientă soluţie de amplificator capabil să livreze putere continuă. Randamentul unei asemenea scheme poate ajunge până la 80%, în anumite condiţii, faţă de 55-60%, pentru cele mai bune amplificatoare în clasă AB.

Câteva amplificatoare de referinţă, de la alţi fabricanţi, care utilizează topologia Class H - 3 Step

Electro Voice TG Series ( TG5 şi TG7 )
QSC PL Series ( PL3,4 ; PL4.0 )
Mackie M3000 şi M4000



Teorie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... itch_1.GIF


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ienzaH.GIF


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 12, 2008 11:33 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
se poate achizitiona de aici:

http://www.poweraudio.ro/?p=productsMore& ... =xpa-11000

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 12:50 pm 
Ce puteri are amplificatorul in punte pe 8 si respectiv 4 ohmi ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 1:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Haide man :roll: Scrie mare , chiar la inceputul primului post :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 4:58 pm 
Scrie pentru stereo ! Pentru punte 8 ohmi se face stereo x2 la 4 ohmi si punte 4 ohmi se face stereox2 2 ohmi?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 6:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 20, 2006 8:58 am
Mesaje: 287
exact :lol:

_________________
C12-300MB+PA-D52S BR 45L amplified by ipa400 stereo
HP-15W BR 90L amplified by ipa300 overvolted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 8:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Daca nu e trecuta puterea in 2 ohmi , inseamna ca nu e recomandat in 2 ohmi asa ca nu are rost sa chinui amplificatorul in 2 ohmi :wink: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 20, 2008 11:59 pm 
Eu ziceam ca puterea in punte la 4 ohmi se face ca fiind suma ambelor canale la impedanta de 2 ohmi adica 2x1600=3200w. Numa bun pt 2 sd-uri ... :twisted:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 21, 2008 12:05 am 
Eu nu as folosii blocu' pentru 4 ohmi punte pe subbas pe termen lung.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 21, 2008 12:08 am 
adircf scrie:
Eu nu as folosii blocu' pentru 4 ohmi punte pe subbas pe termen lung.


Why ??


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România