The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:09 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 23, 2009 6:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Sunt şi eu curios de rezultate.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 6:25 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Aceste teste sunt făcute pe acelaşi echipament, în exact aceleaşi condiţii.
Pe măsură ce mai primesc difuzoare, altele dect Paudio, o să le măsor, respectând condiţiile de măsurare, poziţia, etc, apoi voi posta graficele.

O să păstrez incinta în care am făcut testele ca incintă standard pentru testare.

Atenţie !

* Testul este relevant pentru acest tip de incintă.
În alt fel de incinte difuzoarele vor suna diferit. De exemplu, un difuzor care prestează foarte bine într-o incintă mare, poate să sune rău într-o incintă mică. Reciproca este pe deplin valabilă.

* Testul este făcut la putere mică ( 1w/1m ).
La puteri mari pot apare diferenţe datorate compresiei termice.
Din testele mele ( făcute timp de 4 ani de zile ) am constatat că aceste diferenţe nu trec de 1,5dB , maxim 2dB. Difuzoarele cu bobina de 3" pot fi mai bune decât cele cu bobina de 4", dar la putere foarte mare, avantajul se diminuează.

* Testul este pur tehnic, verificabil şi repetabil.
Este o demonstraţie a faptului că difuzoarele P.Audio se comportă la fel, mai bine , sau apropiat de competitorii lor direcţi.

* Difuzoarele SD18 şi FL18 au fost testate fără un rodaj iniţial ( nu am avut unele folosite şi nici timp să le rodez ). Restul difuzoarelor implicate în test au la activ cel puţin 20 de ore de funcţionare în Pmax.

* Testul a fost făcut cu următorele echipamente:
Instalaţie măsură - Creos FFT
Amplificator Ecler DPA2000 fără procesare şi fără filtrul rece sus cuplat.

* Condiţiile de măsurare:
-Boxa de test amplasată pe sol.
-Microfonul amplasat la 1 metru de faţa incintei
-Semnal de test sweep în 900 paşi, de la 20Hz, la 20khz
-Intervalul de măsurare al undei directe -2,9mS
-Semnalul de ieşire a fost etalonat pe o rezistenţă ceramică bobinată de 8,19 ohmi la 2,87Vef, citiţi de un aparat True RmS, cu o eroare de maxim 1%.

Şi acum, graficele.

Pentru început, răspunsul individual al difuzoarelor implicate în test.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Joi Iun 25, 2009 6:50 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 6:37 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Testele comparative :
( În partea din dreapta a imaginii există indicativul difuzorului, marcat cu o culoare anume. Această culoare este aceeaşi cu cea a graficului )

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 6:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
din ce se vede aici... cele cu 3" parca is mai "acide" :D au SPL mai mare in zona 50-100hz., peste 100 Db. asta e in 2 Pi, nu Dane ?

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 6:52 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Kenwood scrie:
din ce se vede aici... cele cu 3" parca is mai "acide" :D au SPL mai mare in zona 50-100hz., peste 100 Db. asta e in 2 Pi, nu Dane ?


Da.
Datorită faptului că boxa a fost pe sol, microfonul a captat şi gain-ul dat de sol.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 7:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
daca le punem in 0,5 pi sau in 1 Pi se schimba ceva ? va aparea vreo diferenta intre cele cu 4"VC si cele cu 3"VC ? sau cresc graficele la fel. Practic asa simuleaza si bassbox, nu ? tot in 2 Pi, si tot in 2Pi ii dat si parametrul SPL 1w/1m in specificatiile difuzoarelor ? sau e in 4 Pi (suspendat in aer)...

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 8:39 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Super testul 8) Sunt curios cat de diferit ar fi aratat testele daca SD 18 si FL 18 erau rodate :roll:


Ultima oară modificat de Fabian David pe Joi Iun 25, 2009 9:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 8:58 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Kenwood scrie:
daca le punem in 0,5 pi sau in 1 Pi se schimba ceva ? va aparea vreo diferenta intre cele cu 4"VC si cele cu 3"VC ? sau cresc graficele la fel. Practic asa simuleaza si bassbox, nu ? tot in 2 Pi, si tot in 2Pi ii dat si parametrul SPL 1w/1m in specificatiile difuzoarelor ? sau e in 4 Pi (suspendat in aer)...



Nu folosesc bass box şi nu mă pot pronunţa.
(Nu am foarte mare încredere în programele de simulare).

În opinia mea, nu cred că se schimbă raportul dintre 3" şi 4", în afară de o atenuare proporţională a joaselor, ca urmare a schimbării condiţiilor de măsură.

AM şi SN se comportă aşa mai mult din cauza QTS-ului mare.
Încercam să explic mai demult că un qts mare avantajează difuzoarele destinate să lucreze în incinte compacte. Un QTS mic este un avantaj în cutii mari, în hornuri, dar în cutii mici difuzorul cu un Qts mic va suna mai slab decât unul echivalent, cu un Qts dublu.

După cum se vede şi din grafice, după 60Hz, răspunsul începe să coboare drastic, indiferent de difuzor şi în pofida faptului că incinta este acordată la 43hz. Difuzoarele cu qts mare produc cu vreo 3db mai multe joase în partea de jos a spectrului şi chestia asta chiar se aude la ureche, cu condiţia să nu depaşim puterea optimă.

Un bun exemplu este biencunoscutul difuzor Eminence Kilomax 18. Acesta are un qts pe la 0,5 şi chiar sună bine în incinte de 130 - 140 litri.

Nu promit, pentru că sunt foarte ocupat în perioada aceasta, dar dacă reuşesc să îmi fac o zi liberă, o să repet testul într-un planar scurt
( varianta de 90cm adâncime totală ) , în exact aceleaşi condiţii cu cel de mai sus.

Va urma şi un test comparativ cu drivere, dar cred că abia după concediu. Oricum, acum nici nu am alte drivere, în afară de Paudio şi Selenium.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 9:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
păi și pentru novici ca mine care ar fi concluzia? Adică ceva ceva îmi dau eu seama din grafice dar ... totuși ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 10:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Eu iau in considerare faptul ca doua drivere de top power audio (SD-18 EL si FL-18ELF) nu aveau rodajul facut, si cred ca erau binisor ambele peste P18N care a iesit bine in teste... acum ramane ca tu sa faci un raport calitate/pret 8) Oricum un test corect ar fi sa impartim driverele... cele destinate incintelor horn, planar si bass reflex si apoi sa facem testele... sa comparam drivere destinate aceleeasi aplicatii... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 26, 2009 10:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Merci pentru teste.
Si eu sunt acord ca seamana mult cu simularile, deosebirile probabil sunt date de camera.

DNA scrie:
AM şi SN se comportă aşa mai mult din cauza QTS-ului mare.
Încercam să explic mai demult că un qts mare avantajează difuzoarele destinate să lucreze în incinte compacte. Un QTS mic este un avantaj în cutii mari, în hornuri, dar în cutii mici difuzorul cu un Qts mic va suna mai slab decât unul echivalent, cu un Qts dublu.

Difuzoarele cu qts mare produc cu vreo 3db mai multe joase în partea de jos a spectrului şi chestia asta chiar se aude la ureche, cu condiţia să nu depaşim puterea optimă.

Eu cred ca regula se aplica doar in anumite combinatii de parametri TS, iar in alta combinatie a parametrilor TS este valabila si situatia inversa in care avem dif cu Qts mic care merge mai bine ca si cel cu Qts mare.

Evident ca din punct de vedere financiar se prefera varianta cu Qts mai mare.

Si mai apare o diferenta, castigul la Qts mic apare in banda restransa, pe cand cel cu qts mare in banda mult mai larga, dar aspectul acesta nu este chiar asa important pt subwoofere.

Pastrarea conditiilor cred ca impune sa nu umbli la cutiile din camera. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 08, 2009 4:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
DNA chiar la difuzoarele cele mai interesante s-a nimerit ori sa nu fie rodate ori sa lipseasca...Pune in miscare un fl18 si un sd18 si mai fa rost de un c18, si trage niste masuratori cand ai timp. Macar pentru onoarea lui fl18 :lol:

Oricum, ca sa ne facem o idee despre ce poate fiecare difuzor, ar trebui sa gasesti o solutie si sa faci masuratoarea la o putere uzuala pentru un sub cu 18" (1000w sa zicem). Atunci nu ar mai fi loc de interpretari...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 08, 2009 10:03 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Cu un FL, SD si un C18 rodat trupa power audio e completa 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 08, 2009 11:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
ar fi interesant si un test intr-o cutie mai mare gen 180 - 200 litri , pentru posteritate

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 08, 2009 7:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Eu încă sunt curios de o concluzie argumentată pe graficele de mai sus.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România