The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Linistea publica & Puterea audio
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 12:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 20, 2009 3:12 pm
Mesaje: 79
[ Deschid acest subiect deoarece multi au comentat la subiectul : " UE a decis cat de tare putem da muzica " ; subiectul respectiv provenind dintr-un titlu de ziar scris f prost in comparatie cu continutul sau. Acolo se face referinta la puterea maxima debitata de cd-playere , mp3- playere dirrect in casti si s-au propus niste limite pentru a ne putea proteja urechea. ]

Putem pleca de la legea care reglementeaza linistea publica :

Legea 61 / 1991 republicata si re-re-reformata de N ori contine utmatoarele texte:

Art 2.

2 tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;

Art 3:
incalcarea lor se pedepseste cu amenda sau cu inchisoare contraventionala de la 15 zile la 6 luni.

Textul e extras din legea 61/91


Recomandarea e sa nu fiti prea ambitiosi cu vecinii si sa repetati deranjarea linistii lor, pentru ca pot cere politiei si alte contraventii decat amenda. si atunci lucrurile se strica.
Puteti in schimb merge la vecini sa-i anuntati din timp ca vreti sa faceti chef acasa , si sa le cereti acordul si atunci toata lumea e fericita.
In mod uzual e recomandat sa asculti muzica acasa la tine la un volum care sa nu se propage si la vecini.

Propun ca fiecare sa isi dea cu parerea in functie de experienta anterioara , problemele aparute de-a lungul timpului , si nu in ultimul timp in functie de bun simt si educatia fiecaruia.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Linistea publica & Puterea audio
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 7:45 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
alexx830 scrie:
In mod uzual e recomandat sa asculti muzica acasa la tine la un volum care sa nu se propage si la vecini.


Problema e ca orice subwoofer mai serios se aude si la vecini , nu trebuie neaparat sa mearga la volum mare. Ideea cea mai potrivita ramane izolarea fonica , in felul asta nu mai ai probleme asa mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 11:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
este foarte nasol...oricum ai da-o pici prost
nu se respecta chestia cu orele de liniste...ai facut galagie..amenda

eu am patit-o de multe ori...am luat si amenda
chestia e ca cea de la comunitari e simpla,se poate ataca in instanta si acolo se castiga sigur,ei nu vor putea demonstra ca aveai muzica tare...etc

eu am gasit cea mai buna metoda la bloc :lol: nu deschid comunitarilor :lol: las muzica incet si liniste totala :lol: sau daca ii vad din timp venind opresc muzica,le descgid si zic ca se aude de pe scara cealalta :lol: lucruri copilaresti stiu, dar ma mai desfasor si eu cateodata si na...

cred ca izolarea fonica rezolva multe..da cine e nebun sa faca asa ceva doar pentru ca asculta muzica mai tare odata la nu stiu cat timp

:roll: in fine...cel mai bine e la curte :lol: acolo nu prea au ce-ti face.. eu unu ma desfasor in voie fara sa am probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 12:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
au ce iti face si la curte daca faci galagie cu asa ceva http://i29.tinypic.com/2z5oug3.jpg . juma de strada mi/a facut reclamatii. seara nu a venit nimeni dar a 2 zi am fost chemat eu :)). am primit doar un avertizment cu promisiunea ca la urmatoarea figura primesc amenda maxima....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 12:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
oreste scrie:
au ce iti face si la curte daca faci galagie cu asa ceva http://i29.tinypic.com/2z5oug3.jpg . juma de strada mi/a facut reclamatii. seara nu a venit nimeni dar a 2 zi am fost chemat eu :)). am primit doar un avertizment cu promisiunea ca la urmatoarea figura primesc amenda maxima....


asta tine de vecini...daca vine politia nu esti obligat sa iesi la ei sau sa le deschizi...numai zic ca nu te pot obliga sa dai incet...pur si simplu te faci ca nu auzi :lol: :lol:

iar cu avertismentu primit de tine...nu stiu daca era necesar sa te prezinti undeva...nu aveau ce-ti face :lol: nu semnai nimic,nu recunosteai nimic si gata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 12:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
In general nu este bine sa faci pe deşteptul în astfel de cazuri.

Cel mai OK este sa recunoşti ca ai greşit, sa discuţi cu agentul pe un ton normal şi ai sa descoperi ca sunt şi ei oameni. In 99% din cazuri scapi doar cu un avertisment verbal 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 1:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Mircea Bartic scrie:
In general nu este bine sa faci pe deşteptul în astfel de cazuri.

Cel mai OK este sa recunoşti ca ai greşit, sa discuţi cu agentul pe un ton normal şi ai sa descoperi ca sunt şi ei oameni. In 99% din cazuri scapi doar cu un avertisment verbal 8)


O sa iti povestesc eu odata cand ne intalnim ce am patit. Nu o zic la tot forumul ca e de ras :lol: ..... Dar cred ca e cea mai tare faza de care au avut parte politistii aia :lol:
In general cand vin faci pe prostu` si zici ca iti pare rau. Apoi trece.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 2:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
la mine erau prea exagerati...cum suna unu(un vecin de la 3 cam nebun, nu suporta nici un fel de zgomot) imediat veneau..au venit si pentru ca cea de deasupra mea facea snitele si il deranja... :lol:
nu mergea cu frumosul pentru ca au venit de prea multe ori...15-20 pe putin :lol: :lol: m-am invatat sa nu deschid...amenda am luat ce-i drept, am mai fost chemat la ei la sectie...nu am semnat nimic,nu am recunoscut nimic si am scapat fara nimic :roll:

ce sa zic acum...fiecare face ce crede,,dar daca se ajunge la albastrei :roll: amenda poate ajunge pe la 2000ron :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 2:47 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
amenda maxima este 4000 de Lei

@Scarface
sunt în Bistriţa acum, putem sa ne întâlnim la o bere

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 3:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
nu/i bine sa faci pe desteptu cu ei, mai ales ca sunt de aici din sat si ma cunosc, ii cunosc pe ai mei. poate maine sau saptamana viitoare ma prind cu scooteru (fara carnet). mai bine zici ca ai gresit si ca nu mai faci pana data viitoare :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 7:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
Mircea Bartic scrie:
In general nu este bine sa faci pe deşteptul în astfel de cazuri.

Cel mai OK este sa recunoşti ca ai greşit, sa discuţi cu agentul pe un ton normal şi ai sa descoperi ca sunt şi ei oameni. In 99% din cazuri scapi doar cu un avertisment verbal 8)

Exclus...de cele mai multe ori, daca recunosti sau lasi de la tine, prind curaj si in loc sa primesti doar o mustrare...renunti la un difuzor :lol: ...din ce am intalnit, nu merge expresia :"capul plecat, sabia nu-l taie" :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 7:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
exact...nu se stie care este cea mai buna abordare cu ei...

politia comunitara nu este chiar asa de rea..pe astia ii poti face usor :lol: eu nu am recunoscut si nu am semnat nimic si nu am primit amenda, apoi la una dintre amenzi am ajuns in instanta si am castigat..este o chestie banala cu instanta, chiar ei ti-o zic si scrie si pe proces, in termen de 14 zile poti face asta si cu siguranta castigi...la fel nu le poti deschide usa,etc...

cred ca ar trebuii sa scrise cateva masuri de a contramanda actiunile lor
:lol: ar prinde bine :lol:
sa le aruncam cu ceva in fata ca sa ne lase in pace...
chestia cu orele de liniste nu merge..legea e foarte prost facuta..pe de o parte poti asculta muzica sau face zgomot cand nu esti in timpul orelor de liniste, pe de alta parte nu prea poti ca un alt articol al legii 61 interzice deranjarea linistii publice indiferent de ora...

odata am reusit sa scap de comunitari aratandu-le autorizatia de radioamator :lol:
le-am aratat unde scrie ca am voie sa instalez si sa uitlizez echipament radio..etc...le-am explicat ca ce fac eu face parte din treaba asta si ei cum sunt batuti in cap au plecat frumos si eu am dat mai tare :lol:(bine faceam doar niste probe)
de atunci nu prea mai am asa probleme..probabil vecinu care i-a chemat o fi vazut cele intamplate si o fi crezand ca sunt" pe felie " cu politia :lol:

deobicei nu ascult muzica tare...da si asa la un volum mic tot se propaga...mai ales in aceste blocuri de beton...este incredibil cum se simte basul la 2 etaje mai sus, mai ceva ca la mine in apartament :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 8:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
Ar fi bine sa stim cum sa ne aparam in unele cazuri, dar din nou vin cu ceva care nu e normal, si anume, legea la noi e interpetativa si cum nu o interpretam noi, ci domnii politisti...nu vad ce sanse am avea din nou...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 8:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
care este treaba cu ce zice deSAGA in postul referitor la volumul in cd-playere...

"In legatura cu zgomotul produs in spatii publice, pentru care se poate aplica legea 61/1991 (ordinea si linistea publica) fac urmatoarele remarci: - acum cativa ani nivelul de zgomot ,conform legii era de 80 dB ziua si 40 dB noaptea;
- acum, cu intrarea in UE, norma s-a modificat astfel: 50 dB ziua si 40 dB noaptea; vezi : http://www.rmgc.ro/raport/files/RMP_EIM ... _mai06.pdf -la pagina 20!
- zgomotul se masoara la o distanta de 2 m de peretele cladirii in discutie (in acest caz al reclamantului). iar cel care face masuratoarea trebuie sa aiba si verificarea metrologica a aparatului (decibelmetrului). (Situatie similara cu cazuri in care persoane care au fost prinsi de radar cu viteze de rulare mari dar au castigat procesul din lipsa verficarii matrologice a aparatului).
-Legea 61 /91 se refera in special la sparii publice si comune (blucuri sau zone urbane , unde vecinii trebuie sa ste tot...) asa ca... daca esti la tara si vecinii sunt intelegatori ...sa cante muzica...; la fel si daca esti la casa si zgomotul e inauntru, in spatiu privat, vecinu' sau cine o fi trebuie sa demonstreze ca langa casa lui se pot masura 50dB respectiv 40 dB.
Recomandarile acestea le-am gasit pe net date de un avocat unor persoane cu vecini prea "sensibili". (unii sunt in stare sa te reclame la politie si pentru ca scartaie patul... -de ciuda)
PS. Stiu ca postul e vechi dar poate-l mai citeste cineva. "

am dat si eu copy paste :oops:
sunt curios daca este adevarat...chiar trebuie sa se depaseasca acea limita in DB ca sa iti dea amenda? sunt nevoiti sa masoare?
pai in cazu asta le putem pune chestia asta in fata si sa masoare ei daca am depasit limita...in cazul in care am depasit platesc amenda :lol:

bine urmeaza iar discutii cum ca aparatul nu este bun, nu are verificarea la zi, persoana care masoara nu prea are studii despre asa ceva, conditiile in care s-au facut masuratorile nu sunt favorabile..etc

sunt curios daca aratam chestia asta cu masuratu si cu limita in db masurata la 2 m putem scapa de ceva probleme...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 8:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 20, 2009 3:12 pm
Mesaje: 79
romanul in general este destul de bou, si mai ales acum generatiile tinere au tendinta de a se analfabetiza si prosti in masa.
Ex:
Sa presuspunem ca intr-un bloc sunt 20 de locatari si 15 din ei au 1 sistem de sunet . daca fiecare din ei ar asculta o ora pe zi , ar fi cam 15 ore galagie in bloc. 8 ore sunt de somn => haos total in restul zilei.
sa presuspunem ca 2-3 locatrari lucreaza in schimbul trei si au nevoie sa doarma pe zi ; => Ghinionul lor , ca de pe zi se asculta muzica.
sa mai presupunem ca mai sunt si 5-6 elevi in bloc care mai au teme de facut pentru la scoala ; iarasi ghinionul lor , in bloc se asculta muzica.

ideea de baza a convietuitului este : "Fiecare poate face ce vrea in casa lui cu conditia sa nu-si deranjeze vecinii"
Sistemele audio de putere nu sunt facute sa asculti acasa muzica.
acasa poti sa asculti muzica la niste microsisteme Hi-fi care iti ofera o fidelitate muzicala mare si discretie totala fata de vecini.

Pentru cei care cred ca daca nu deschid cand vine politia , sau au nororcul sa fi intrerupt muzica cand a aparut politia, sa stiti ca 2-3 semnaturi de la vecini fac cat 10000 de procese in instanta .
daca vecinii au dat declaratie ca X deranjeaza cu muzica nu prea mai ai nici o reusita sa castigi tu un proces .
si mai grav , poti fi tu cel dat in judecata de un vecin pentru ca-i incalci dreptul la odihna, si atunci e si mai grav , pentru ca omul poate sa ceara daune dupa bunul sau plac, sau poate sa ceara sanctiune cu puscarie pentru acuzat exact asa cum prevede legea.


Sunet de calitate acasa = casti sau microsistem


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România