The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:37 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe Open Buffle
MesajScris: Lun Iun 14, 2021 10:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 14, 2021 9:43 pm
Mesaje: 2
Salutare!
Deși am ceva studii de electrică/electronică nu am profesat niciodată în domeniu, dar am fost fascinat mereu de calitatea muzicală oferită de diferite sisteme de-a lungul timpului.
Mutându-mă la casă m-am tot gândit de ceva vreme la ceva care să redea mai tare și mai fidel muzica preferată decât o fac chestii gen soundbar-uri sau sisteme 5.1 la 1000 de lei.
M-am tot învârtit după boxe second-hand, noi, variante și variante dar fără să-mi rămână ceva întipărit ca fiind un țel de urmărit. Într-una din aste zile m-a "fericit" YouTube cu un clip la niște incinte (dacă le pot spune așa) tip open buffle. Din declarațiile de acolo și din alte părți se pare că sunt destul de bune și se pot face și în sistem diy. Din descrierile unora și a altora se pare că ar oferi cam ceea ce imi place să aud și eu destul de mult, adică medii și înalte foarte curate, și un bas natural. "Soundstage-ul" ar fi și el de apreciat, mai ales că nu sunt chitit doar pe un stil de muzică aparte și l-aș conecta și la TV pentru vizionări mai profunde uneori.
Incintele ar sta într-o cameră de 6x5, pe latura îngustă.
M-ar interesa sugestii de difuzoare și/sau combinații care să mă ducă cu filtre/cabluri undeva pe la 1000 lei, cu care să obțin un sunet decent.
Sunt conștient că cu astfel de buget nu voi atinge niveluri stratosferice, dar ar putea rivaliza cu ceva ce într-un magazin poate costă dublul acestei sume.
Dacă aveți timpul, amabilitatea, experiența să mă îndrumați v-aș fi recunoscător!

Asta este ceea ce am văzut și impresionat
https://youtu.be/njtaBY5GiYE


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe Open Buffle
MesajScris: Mar Iun 15, 2021 8:18 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
In 1000ron poti construi 2boxe fullrange, eu as merge pe 12'+tweeter din seria PHT(407 de ex sau similar, in functie de dispersia dorita, de la Paudio) - Fane Sovereign 12-300 - 4 Ohms, ca sa fie si amplificarea ieftina.
Acest difuzor costa doar 391ron.
https://www.poweraudio.ro/Difuzoare_filtrate_diametru/Filtru_difuzoare_12inch/fane_sovereign_12_300_4_ohms?sort=p.price&order=ASC&limit=100
https://www.poweraudio.ro/Difuzoare_filtrate_diametru/Filtru_tweeter_supertweeter/tweeter_p-audio_PHT-407?sort=p.price&order=ASC

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Open Buffle
MesajScris: Mar Iun 15, 2021 1:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 14, 2021 9:43 pm
Mesaje: 2
Mulțumesc! Cele 2 difuzoare sugerate ar acoperi frecvențele muzicale uzuale?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Open Buffle
MesajScris: Mar Iun 15, 2021 1:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
alxdava scrie:
Mulțumesc! Cele 2 difuzoare sugerate ar acoperi frecvențele muzicale uzuale?

Poti tine si petercere cu ele, linistit, dar recomandat ar fi sa le faci cutii, bass reflex.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe Open Buffle
MesajScris: Mie Iun 23, 2021 8:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Nu vreau sa par nesimtit si nici sa iti tai avantul, dar pht nu e de recomandat decat alaturi de dif de 6-8 inci si numai pt petreceri pe la cabana dupa 7 beri. Am avut si stiu ce spun, timbrul e slab. O sa fie necesar sa maresti bugetul ca sa iasa ceva decent open baffle. Iti recomand sa mergi pe difuri de 15 - Fane au ceva genial si mai studiem problema inaltelor in functie de cat esti dispus sa maresti bugetul. Altfel, nu trebuie sa iei totul din prima, cumperi pe rand, usor si apoi poti sa te bucuri 20 de ani de rezultat :D

P.S.: ce vezi tu in clip sunt multi bani, multi tare fata de ce ai de gand sa investeti. E un hobby tare scump


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România